«بد رابیت» رایانه‌های اروپا را قفل کرد‎

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q218

 

در یک حمله هکری جدید، بدافزاری به نام «بد رابیت» رایانه‌های روسیه و اروپا را قفل کرد.

ویروس «بد رابیت» (Bad Rabbit) رایانه‌های قاره اروپا و به خصوص روسیه را آلوده کرده‌است. این باج‌افزار رایانه‌های کاربران را قفل و از آنها درخواست ۲۱۰ پوند می‌کند.

هکرها به کاربران این رایانه‌ها اعلام کرده اند که دستگاه و اطلاعات آنها رمزگذاری شده‌است. در ادامه از کاربران خواسته شد ۲۱۰ پوند به شکل پول مجازی بیت‌کوین باج پرداخت کنند تا دوباره اطلاعات خود را به دست بیاورند.

طبق گزارش کسپرسکی به نظر می‌رسد روسیه هدف این بدافزار بوده‌است، اما رایانه‌هایی در اکراین، ترکیه و آلمان نیز دچار آن شده‌اند.

سخنگوی این شرکت امنیت سایبری در همین راستا گفتتا این لحظه فقط می‌دانیم که باج‌افزارBad Rabbit چند رسانه روسی را آلوده کرده‌است. خبرگزاری Interfax و Fontanka.ru از قربانیان آن هستند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد فرودگاه بین‌المللی Odessa نیز از حمله سایبری به سیستم اطلاعاتی خود خبر داد، اما هنوز ماهیت آن مشخص نشده‌است.

این بدافزار از طریق وب‌سایت‌های هک شده رسانه‌های روسی، رایانه‌ها را مبتلا کرده‌است. این تهاجم، حمله‌ای هدفمند علیه شبکه‌های شرکتی است و روش آن نیز مشابه حمله ExPetr است. علاوه‌بر این موارد سیستم مترو در شهر کیف روسیه نیز از حمله سایبری خبر داده بود.

به گفته کارشناسان این ویروس با ظاهر آپدیت Windows Flash در رایانه‌ها ظاهر می‌شود و کاربران متقاعد می‌کند تا آن را روی رایانه‌های خود نصب کنند.