آیا کامپیوتر شما آلوده به ویروس شده است؟ پنج نشانه برای تشخیص شکاف امنیتی در کامپیوتر ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

q38

 

اکثر ویروس ها، کرم ها و تروجان هایی که امروزه در حال گردش در فضای مجازی هستند،آموخته اند که چگونه از ردیابی و تشخیص خود جلوگیری کنند.

بر خلاف بدافزارهای پیشین که هشدار خود را در مانیتور کاربران نمایش می دادند، بدافزارهای مدرن در سکوت به کار خود ادامه می دهند زیرا این دزدان اطلاعات، فهمیده اند که کاربران پس از مشاهده اولین نشانه های آلوده شدن به بدافزار، جهت نصب نرم افزار آنتی ویروس برای تمیز کردن کامپیوتر خود اقدام می کنند.

اما، بدون توجه به اینکه این بد افزارها تا جه اندازه مخفیانه عمل می کنند ، هنوز هم نشانه هایی برای تشخیص حضور آنها وجود دارد. در زیر به لیستی از پنج نشانه اشاره می شود که می تواند به شما در تشخیص آلودگی رایانه تان کمک کند:

افزایش فعالیت پردازنده :

برخی از بدافزارها فعالیتهای سنگین پردازشی انجام می دهند . هر چند، قبل از نتیجه گیری در این مورد ،از این موضوع اطمینان حاصل کنید که افزایش میزان پردازش پردازنده مرکزی(CPU) به دلیل برنامه های کاربردی سنگین مانند نرم افزار ویرایش فایل های ویدئویی و یا برنامه های فشرده سازی فایلها نباشد.

تغییر در پهنای باند:

کرم ها و تروجان ها مقدار زیادی از داده ها را با سرورهای کنترل تبادل می کنند و یا حتی بدتر از آن ، هرزنامه و یا بسته های داده های دستکاری شده به طور خاص را جهت پذیرش حملات به سرور ها ارسال می کنند. اگر اتصال اینترنت شما کند است، تمام برنامه های کاربردی (مانند نرم افزارهای اشتراک گذاری فایل و یا دیگر دانلوده ای اینترنتی )که به طور قانونی مقادیرزیادی از اطلاعات از طریق وب انتقال می دهند را ببندید و سپس مشاهده کنید که آیا میزان استفاده از شبکه افت کرده یا خیر. در صورت مثبت بودن پاسخ احتمالا کامپیوتر شما آلوده شده است.

مشاهده مکرر فایل های ناشناخته در درایوهای کامپیوتر:

تروجان معمولا فایل های موقتی ایجاد می کند و یا جزئیات پیکربندی را در درایو ها می نویسد. اگر شما فایل هایی را مشاهده می کنید که مشکوک به نظر می رسند ، آنها را در وب جستجو کنید تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید که آنها متعلق به یک برنامه کاربردی شناخته شده هستند.اگر آنها همچنان وجود دارند و – از همه مهمتر – اگر پس از اینکه یک بار آنها را حذف کردید ، دوباره ایجاد شدند ،پویش آنلاین را اجرا کنید تا از آلوده شدن کامپوترتان به ویروس آگاه شوید.

ارسال دائم پیام هایی از طرف شما به افراد موجود در لیست تماستان:

بعضی از کامپیوتر های آلوده ، به طور خودکار پیام های مشکوکی را به افراد موجود در لیست تماس از طریق IM (سیستم ارسال سریع)یا ایمیل ارسال می کنند. اگرمتوجه شدید که سیستم شما اینطور عمل می کند، کامپیوتر خود را از شبکه قطع و جهت شناسایی آلودگی ، پویش نرم افزار آنتی ویروس را اجرا کنید.

مشاهده تعداد زیادی از هشدارها در مورد امنیت کامپیوتر شما بر روی صفحه میز کار:

این هشدارها آشکار ترین نشانه هایی هستند که به ضعف امنیتی کامپیوتر شما اشاره می کنند. اگر شما تعداد زیادی از هشدارها را از نرم افزار آنتی ویروسی که هرگز نام آن را نشنیده اید دریافت کنید با این مضمون که سیستم شما آلوده می باشد، واضح است که کامپیوتر شما آلوده به یک آنتی ویروس غیر واقعی شده است. نصب یک نرم افزارآنتی ویروس معتبر تنها راه برای تمیز کردن آلودگی های مختلف می باشد، چرا که این نرم افزار های تقلبی به ندرت به تنهایی به سراغ شما می آیند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روشهای پاکسازی انواع بدافزارها، میتوانید با کارشناسان شرکت مهندسي و ايمني شبكه دژپاد ( توزیع کننده رسمی محصولات امنیتی و پلاتينيوم شركت كسپرسكي در ایران) به شماره 22137612 تماس حاصل فرمائید.