ارائه رهنمودهای روشن درباره رویارویی با حملات سایبری‎

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

q411

 


ناتو می‌خواهد درباره نحوه به‌کارگیری سلاح‌های سایبری و مقابله با‌ آنها رویکردهای بهتری را ارائه دهد.

به گزارش كارشناسان دژپاد، ناتو تلاش می‌کند تا درباره به‌کارگیری حملات سایبری هنگام رویارویی با دشمن، رهنمودهای روشنی ارائه دهد. این سازمان همچنین امکان اتخاذ رویکردی جدی‌تر را نیز مدنظر قرار داده‌است.

در جریان مذاکرات ناتو بر سر حملات سایبری، ضرب‌المثل قدیمی «بهترین دفاع، حمله است» دوباره بر سر زبان‌ها افتاده‌است. در این مذاکرات، ایده به‌کارگیری مجموعه تاکتیک‌های تهاجمی‌تر مورد تأکید قرار گرفته و قرار است تا رسیدن سال ۲۰۱۹ در این باره تصمیم‌گیری شود.

انگلیس، آمریکا، آلمان و اسپانیا ازجمله کشورهایی هستند که در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با نحوه به‌کارگیری سلاح‌های سایبری مشارکت دارند.

در گزارش رویترز آمده‌است که مایکل ویدمن (Michael Widmann)، فرمانده نیروی دریایی آمریکا در مرکز تعالی همکاری‌های دفاع سایبری ناتو، گفته است: «ذهنیت ناتو اکنون این واقعیت را پذیرفته‌است که رایانه نیز مانند هواپیما و کشتی از قابلیت‌های تهاجمی برخوردار است.»

دفع حملات سایبری کشورها ممکن است رویکردی بدیهی به نظر برسد، اما عوامل متعددی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. بیل ایوانز (Bill Evans)، یکی از مدیران ارشد شرکت مشاوره امنیت One Identity می‌گوید: «اخیراً اعلام شد که ناتو به‌صورت تهاجمی‌تری با هکرهای رایانه دولتی مقابله خواهدکرد و ممکن است حتی کار به ساقط کردن شبکه‌های دشمن برسد. به‌علاوه در سال ۲۰۱۴، ناتو، سایبر را یک حوزه جنگی اعلام کرد و آن را هم‌تراز زمین، هوا و دریا قرار داد. در هر حال، ناتو هنوز جزییات مرتبط با جنگ سایبری را معرفی نکرده‌است.»

حملات سایبری این پتانسیل را دارد که اجزای زیرساخت‌های حیاتی را به طور کامل از کار بیندازد و در مقابل، تهدید دشمن را خنثی کند. عوارض جانبی این حملات ممکن است بی‌گناهان را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

ایوانز می‌افزاید: «از یک طرف، این احتمال وجود دارد که ناتو مسلح کردن سایبر و ادغام آن در طرح‌های جنگی دفاعی و تهاجمی را مدنظر قرار دهد. البته این کار ریسک‌هایی را به همراه دارد. برخلاف بمب‌های هوشمند که قادرند محل یک باند هوایی یا استحکامات نظامی دشمن را به دقت مشخص کنند، حملات سایبری فاقد چنین دقتی هستند، مثلا فرض کنید به نیروگاه برق دشمن حمله سایبری صورت گیرد. این حمله مطمئناً برق نیروهای زمینی را قطع می‌کند اما این احتمال وجود دارد که برق یک بیمارستان محلی یا تأسیسات غیرنظامی نیز قطع شود؛ امری که با اصول اخلاقی مورد ادعای ناتو منافات دارد.»