امنیت شبکه چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q293

 

متاسفانه عبارت امنیت شبکه با امنیت اطلاعات در بسیاری از مواقع اشتباه تفسیر و تعریف می شود که همین موضوع خود می تواند زمینه ی نفوذ به شبکه و سرقت اطلاعات را بیش از پیش فراهم سازد و به همین جهت در امنیت شبکه هرگونه اخلال به وجود آمده در ارتباطات شبکه ای چه از داخل و چه از خارج به شبکه ی سازمان در حیطه ی امنیت شبکه مورد بررسی قرار می گیرد و این در حالی است که امنیت اطلاعات همان حفاظت اطلاعات است که در بسیاری از مواقع به کاربران رایانه ای در سطوح مختلف اداری و سازمانی مرتیط است. به عبارت ساده تر اگر هر چقدر هم برای امنیت شبکه هزینه و طراحی مناسب با پیشرفته ترین تجهیزات امنیتی صورت گیرد ولی کاربران رایانه ای آن سازمان در شبکه به اصول اولیه و استانداردهای امنیتی فناوری اطلاعات پایبند نباشند (ISMS) قطعا بایستی منتظر نفوذ و از دست دادن اطلاعات حساس سازمان باشیم و در این وضعیت عمده ی تهدیدات بیشتر از آنکه از بیرون شبکه ما را تهدید کند عمدتا از طرف کاربران داخل شبکه خواهد بود که می توانند خرابی های جبران ناپذیری به سازمان وارد سازند.

حال که با مفهوم امنیت شبکه آشنا شدیم بایستی بدانیم که هر نیازی در حوزه ی زیرساخت شبکه های رایانه ای نمی تواند فارق از تجهیزات و ابزار متناسب به آن طراحی و پیاده سازی شود و ایجاد امنیت در شبکه نیز از این موضوع مستثنی نیست و تجهیزات و نرم افزارهای بسیار متنوعی در این عرصه خودنمایی می کنند.

بایستی این موضوع را نیز در نظر داشته باشیم که تجهیزات امنیتی شبکه ای از قیمت بسیار بالایی برخوردارند که صرف تهیه و قرار دادن آنها در شبکه نمی تواند امنیت شبکه را فراهم کند و خرید این تجهیزات بایستی با دقت فراوان بر اساس نیازمندی های سازمان و یک طراحی دقیق و منسجم صورت گیرد زیر از زمانی که این گونه تجهیزات در شبکه قرار می گیرند دیگر عملا قلب شبکه محسوب می شوند و در صورت خوب کار نکردن و یا خراب شدن شان کل شبکه دچار اختلال جدی شده و دیگر شبکه ی ما غیر قابل استفاده می شود.

شرکت دژپاد نیز مفتخر است اعلام نماید که با کادری مجرب در حوزه زیر ساخت و امنیت شبکه با ارائه ی مشاوره و راهکارهای متنوع امنیتی با تجهیزات روز دنیا که در ادامه به آنها اشاره می شود می تواند ابتدا مشکلات امنیتی سازمان شما را شناسایی کرده و با توجه به بودجه، نیازمندی ها و مشکلات پیش روی سازمانتان بهترین راهکار را جهت برقراری امنیت شبکه سازمانتان ارائه نماید.

q294

 

راهکارها

فارغ از آموزش کاربران در چگونگی استفاده از رایانه های سازمان با رعایت استانداردهای امنیتی شبکه 3 راهکار کلی در برقراری امنیت هر شبکه ای وجود دارد که به شرح ذیل است:

· ایمن سازی سیستم عامل ها و تجهیزات شبکه ای (Hardening)

در این راهکار سیستم عامل های کاربران و سرورها بروز رسانی شده و آخرین Update ها و Patchهای امنیتی بر روی آنها نصب می شود تا در مقابل انواع تهدیدات خرابکارانه مقاوم گردند و در ادامه تجهیزات سخت افزاری موجود در شبکه همچون سوئیچ ها، روترها و … نیز به آخرین سیستم عامل های مربوطه به روز رسانی شده و در صورت نیاز در همین لایه برخی تنظیمات امنیتی نیز بر روی آنها صورت می گیرد.

q295

· نصب فایروال های نرم افزاری

در این راهکار فایروال های نرم افزاری و آنتی ویروس های تحت شبکه برای کاربران و سرورها نصب، فعال و پیکر بندی می شود و در صورتی که سازمان از لحاظ هزینه کرد و بودجه امکان خرید تجهیزات فایروال سخت افزاری را ندارد با نصب فایروال های حرفه ای در لایه لبه ی شبکه، امنیت شبکه ی سازمان را که مابین شبکه ی خارج (اینترنت و اینترانت) با شبکه ی داخل است را فراهم می نماید.

q296

· نصب فایروال های سخت افزاری و تجهیزات امنیتی

عموما این راهکار در سازمان های متوسط به بالا با بودجه ی مناسب در حوزه ی فناوری اطلاعات قابل اجراست ولی در همین راهکار نیز می توان با مشاوره، کارشناسی و طراحی مناسب در چگونگی استفاده از اینگونه تجهیزات هزینه های خرید و نگهداری (تمدید سالیانه ی لایسنس) آنها را تا 50 درصد بدون آسیب زدن به کیفیت خدمات کاهش داد. یکی از تجهیزاتی که در این راهکار مورد استفاده قرار می گیرد فایروال های سخت افزاری و به اصطلاح UTM است که از تنوع بسیار زیادی در سطح جهان برخوردارند.

q297

مهندسین شرکت دژپاد نیز با توجه به تجربه ی فراوان و طی دوره های تخصصی در حوزه ی امنیت شبکه اقدام به مشاوره، کارشناسی، طراحی و پیکربندی امنیت شبکه با تجهیزات قدرتمند Juniper و FORTINET می نماید.


شما می توانید برای بهرمندی از مشاوره و پیاده سازی هریک از راهکارهای فوق با ما تماس بگیرید.