ایران جزو کشورهای با زیرساخت‌های حیاتی نفوذپذیر است‎

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q384

 

طبق بررسی کسپرسکی، ایران جزو ۱۰ کشور اولی است که سامانه‌های کنترل صنعتی آنها به باج‌افزارهای رمزگذاری آلوده‌شده‌اند.

به گزارش كارشناسان دژپاد ، نتایج به‌دست‌آمده از تهدیدات سامانه‌های کنترل صنعتی در ۶ماهه‌ اول سال ۲۰۱۷ نشان‌می‌دهد که ایران در میان ۱۰ کشور اولی است که سامانه‌های کنترل صنعتی آن به دلیل تهدیدات سایبری آلوده شده‌اند.

سامانه‌های کنترل صنعتی به‌منزله‌ هسته‌ مرکزی کنترل و نظارت زیرساخت‌های حیاتی نظیر شبکه‌های انتقال و توزیع برق، نیروگاه‌های هسته‌ای، پالایشگاه‌ها، شبکه‌های آب و کارخانه‌های نفت و گاز محسوب می‌شوند؛ اما با توجه به قدیمی‌ بودن این سامانه‌ها به امنیت آنها توجه چندانی نشده‌است.

در این زمینه گروه تحقیقاتی آزمایشگاه کسپرسکی، نتایج تحقیقات خود را درباره چشم‌انداز تهدیدات سامانه‌های کنترل صنعتی در ۶ ماهه‌ اول سال ۲۰۱۷ ارائه کرده‌است.

q385

بر اساس این تحقیقات که توسط مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (مرکز ماهر) منتشر شده‌است، ایران جزء ۱۰ کشور اولی است که سامانه‌های کنترل صنعتی آنها به باج‌افزارهای رمزگذاری آلوده‌شده‌اند.

بر مبنای این بررسی‌ها همچنین مشخص شده‌است در نیمه اول سال ۲۰۱۷ در بین ۱۵ کشوری که بالاترین درصد سامانه‌های کنترل صنعتی مورد حمله قرار گرفته را دارا هستند، ایران رتبه هفتم را به خود اختصاص داده‌است.

در این بررسی‌ها مخاطرات مربوط به سامانه‌های کنترل صنعتی شامل منابع متعددی ازجمله دولت‌ها، گروه‌های تروریستی، کارکنان ناراضی، مشکلات، حوادث، بلایای طبیعی و همچنین اقدامات تصادفی یا مغرضانه نیروهای داخلی اعلام شده‌است.

در نیمه اول سال ۲۰۱۷ حوادثی مانند تهدیدات بدافزاری، اختلال در شبکه دوربین‌های مداربسته، هک شدن سیستم هشدار اضطراری، کشف چند بات‌نت، استفاده از نامه‌های الکترونیکی تجاری در حمله به شرکت‌های صنعتی و نیز حملات باج‌افزاری به عنوان حمله‌های سایبری به سیستم‌های امنیتی شناسایی شدند.

برای مثال ۵۰۰ شرکت صنعتی و حمل‌ونقل از ۵۰ کشور مورد حمله تهدیدنامه‌های الکترونیکی تجاری قرار گرفته‌اند.

در زمینه تهدیدات باج‌افزاری نیز طبق آمار ارائه شده در این بازه زمانی، نیم درصد از رایانه‌های زیرساختی صنعتی سازمان‌ها، حداقل یک‌بار مورد حمله باج‌افزار رمزگذاری شده قرار گرفته‌اند.

اگرچه حملات باج‌افزار رمزگذاری متعلق به ۳۳ خانواده مختلف در رایانه‌های سیستم‌های کنترل صنعتی (ICS) مسدود شدند، اما هیچ برنامه‌ای که به طور خاص برای مسدود کردن نرم‌افزار خودکارسازی صنعتی طراحی شده‌باشد در بین نمونه‌های مخرب شناسایی شده، یافت نشده‌است.

با این وجود در نیمه اول سال ۲۰۱۷، باج افزار واناکرای بالاترین رتبه را در رابطه با تعداد ماشین‌هایی که به این باج‌افزار آلوده شده‌اند کسب کرد؛ این یعنی ۱۳.۴ درصد از تمام رایانه‌های بنیادی صنعتی توسط این باج‌افزار رمزگذاری، مورد حمله قرار گرفتند.

در نیمه اول سال ۲۰۱۷، محصولات آزمایشگاه کسپرسکی، ۳۷.۶ درصد از حملات به رایانه‌های سیستم‌های کنترل صنعتی (ICS ) تحت حفاظت خود را در سطح جهانی مسدود کردند که ۱.۶ درصد کمتر از نیمه دوم سال ۲۰۱۶ برآورد می‌شود.

رایانه‌های ICS در شرکت‌های تولیدی که مواد مختلف، تجهیزات و کالاها را تولید می‌کنند، حدود یک‌سوم از حملات را تشکیل می‌دهند.