بات‌نت Necurs با پویش باج‌افزار Scarab بازگشت‎

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q326

 


Necurs با ارسال ایمیلی آلوده به رایانه‌های بیش از ۱۲.۵ میلیون کاربر در آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه و استرالیا حمله کرده‌است.

به گزارش كارشناسان دژپاد ، Necurs، بزرگ‌ترین بات‌نت ایمیل‌های اسپم جهان، بدافزار Scarab را به میلیون‌ها کاربر ارسال کرده‌است. البته از این بدافزار قبلا در چند حمله دیگر نیز استفاده شده‌بود.

درنتیجه انتشار بدافزار مذکور میلیون‌ها رایانه به آن آلوده شدند و مجبورند برای اجتناب از حذف فایل‌ها و اطلاعات خود مبلغی پول الکترونیکی باج بدهند. کارشناسان امنیتی موسسه آنتی‌ویروس Forcepoint در تگزاس از نخستین شرکت‌هایی بودند که این حمله را اعلام کردند.

به گفته کارشناسان طی ۶ ساعت اولیه این حمله، ۱۲.۵ میلیون ایمیل از بات‌نت مذکور ارسال شد.

کارشناسان موسسه متوجه شدند فایل‌های ویروسی لابه‌لای فایل‌های اسکن‌شده تقلبی در ایمیل‌های آلوده پنهان شده‌بودند. این ایمیل‌ها از سوی شرکت‌های معتبر تولیدکننده پرینتر (مانند لکس مارک، اچ‌پی، کانون و اپسون) ارسال شده‌بودند. به همین دلیل در نگاه نخست کسی به آنها شک نمی‌کرد.

هنگامی‌که فایل زیپ‌شده ایمیل دانلود و باز می‌شد، بدافزار کنترل رایانه و فایل‌های آن را به دست می‌گرفت و کاربر را تهدید می‌کند در صورت پرداخت نکردن باج، فایل‌های او را پاک می‌کند.

تاکنون در آمریکا، انگلیس، استرالیا، فرانسه و آلمان به ایمیل‌های کاربران حمله شده‌است.