نگاهی به دستاوردهای یک‌ساله No More Ransom

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اکنون پس از یک‌سال، حدود ۳۵ سازمان اجرای قانون و ۷۵ سازمان دولتی و خصوصی به پروژه No More Ransom پیوستند و وب‌سایت آن به 26 زبان در دسترس است.

حدود یکسال پیش شروع همکاری کسپرسکی با یوروپل، پلیس هلند، امنیت McAfee در قالب پروژه‌ No More Ransom شکل گرفت. در ابتدای این پروژه به نظر می‌رسید که پیوستن نیروهای قوی به یکدیگر در جهت مقابله با باج‌افزارها ایده‌ای خوب و مناسب است و همین‌طور هم شد. اکنون که حدود یک‌سال  از افتتاح این پروژه می‌گذرد گزارشی کوتاه از پیشرفت این پروژه را شرح می‌دهیم.

در این مدت زمان کوتاه ده‌ها سازمان دولتی و خصوصی به این پروژه پیوستند و در میان آنها سازمان‌های اجرای قانون از کشورهای سراسر جهان هم وجود داشتند. تعداد ابزارهای رمزگشا برای دانلودهای رایگان در این یک‌سال حدود 10برابر افزایش یافته‌است و این پروژه توانسته‌است به بازیابی فایل‌های هزاران دستگاه کمک کند و میلیون‌ها دلار آنها را نجات دهد.

در 
۲۵ جولای ۲۰۱۶، صاحبان این پروژه یعنی لابراتوار کسپرسکی، پلیس هلند، یوروپل و McAfee بودند و ابزارهای رمزگشای ارائه‌شده شامل پنج ابزار از لابراتوار کسپرسکی و دو ابزار از جانب McAfee بود. زبان سایت تنها به انگلیسی ارائه می‌شد. روز 25 جولای 2017 حدود ۳۵ سازمان اجرای قانون و ۷۵ سازمان دولتی و خصوصی به این پروژه پیوستند و ۵۴ ابزار رمزگشا توسط ۹ توسعه‌دهنده ارائه و این تعداد ابزار ۱۰۴ گونه از باج‌افزارها را پوشش می‌دهد.

در طول این یک‌سال بیش از 
۲۸هزار دستگاه، ابزار رمزگشا را برای سیستم‌های خود استفاده کردند و توانستند از پرداخت بیش از ۸.۵ میلیون دلار پیشگیری کنند. در‌حال‌حاضروب‌سایت No More Ransom به ۲۶ زبان زنده دنیا ترجمه شده‌است.

باج‌افزارهای فراگیری همانند واناکرای و ExPetr که از بزرگ‌ترین حملات سایبری جهان محسوب می‌شوند در حال رشد هستند و تعداد آنها به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته‌است. از این رو بیش از پیش به محافظتی قوی در برابر باج‌افزارها و همکاری No More Ransom نیاز احساس می‌شود. این پروژه می‌کوشد که بتواند قدمی مثبت را در جهت جلوگیری از قربانی شدن کاربران و نپرداختن باج به مجرمان بردارد و از دنیای سایبری، فضایی امن بسازد.