خطر حمله سایبری دریاها را تهدید می‌کند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خطر حمله سایبری دریاها را تهدید می‌کند

q775

شبکه گسترده‌ای از حمل‌ونقل دریایی در جریان است که اگر با حمله سایبری به‌ویژه حملات باج‌افزاری روبه‌رو شود، عواقب جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

چندی پیش یکی از کشتی‌های شرکت «COSCO»، هدف حمله سایبری قرار گرفت که این حمله از طریق دفتر آنها در ایالات‌متحده شروع شد. این مشکل در دیگر دفاتر این شرکت همانند کانادا، پاناما، آرژانتین، برزیل، پرو، شیلی و اروگوئه نیز به چشم‌ خورده‌است که این موضوع سبب ناامنی خطوط ارتباطی این شرکت و ناامنی دریاها می‌شود.

بسیاری از کارشناسان امنیت سایبری درباره این سیستم کنترلی ابراز نگرانی کرده‌اند؛ زیرا اگر این شبکه گسترده با حمله سایبری به‌ویژه حملات باج‌افزاری روبه‌رو شود، عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت. به عبارتی دیگر حمله سایبری مساوی فروپاشی سامانه‌های کنترلی است.

بندرها و کشتی‌رانی از سازوکار سنتی خارج شد و به سوی مکانیزه و خودکار شدن در حرکت است. البته نکته حائز اهمیت اینجا است اگر این سامانه‌ها با حمله سایبری روبه‌رو شوند اتفاقات جبران‌ناپذیری رخ خواهد داد. بسیاری از سامانه‌ها به وسیله کامپیوتر کنترل می‌شوند، اما به مقوله امنیت و امنیت سایبری توجه ویژه‌ای نشده‌است که همین موضوع بلای جان این تجهیزات کنترلی، شده‌است.

برخی شرکت‌های دیگر مانند «CargoSmart» نیز وجود دارند که کنترل و حمل‌ونقل هوشمند را پیشنهاد می‌کنند، اما همان‌طور که اشاره شد از عملکرد خوبی در زمینه امنیت برخوردار نیستند.

از طرفی با توجه به اینکه تنها زمان حمله مهم است و نه خود آن، طبق چند نمونه اخیراً نشان داده شده، هیچ سازمانی ازجمله سازمان‌‌های بین ‌المللی، ادارات دولتی و یا شرکت‌‌های کوچک نمی‌تواند ۱۰۰ درصد از حملات سایبری در امان باشد؛ بنابراین آمادگی در قالب آزمایش ساختار امنیت سایبری با استفاده از ابزارهای مختلف برای مقابله با حملات بالقوه در کاهش خطرهای سایبری اهمیت دارد.

بررسی‌‌های اندیشکده‌های مختلف نشان می‌دهد که این موضوع در بخش دریایی و هر بخش دیگری نیز صادق است؛ چرا که نتایج چنین حمله‌ای ممکن است از ضرر مالی گرفته تا فاجعه زیست ‌محیطی و تلفات انسانی را در برگیرد.