سرقت اطلاعات کاربر توسط یک آسیب‌پذیری در مرورگر Edge

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرقت اطلاعات کاربر توسط یک آسیب‌پذیری در مرورگر Edge

q824
اخیرا یک آسیب‌پذیری در مرورگر Edge کشف شده است که به مهاجم اجازه می‌دهد تا اطلاعات و فایل‌های کاربر را به سرقت ببرد. این نقص در نسخه ۴۰,۱۵۰۶۳.۰.۰ مرورگر مایکروسافت Edge بررسی و با موفقیت از آن بهره‌برداری شده است.
در مرورگرهای مدرن قابلیتی با نام سیاست منبع یکسان یا (Same Origin Policy (SOP وجود دارد که امکان دریافت اطلاعات تنها از منبع یکسان وجود دارد، برای مثال اجازه خواندن اطلاعات محلی در آدرس file://C:/your/stuff.txt، هنگام مراجعه به آدرس مخرب https://attacker.com وجود ندارد، زیرا پروتکل این دو منبع متفاوت است. برای خواندن داده‌های محلی رایانه، باید درخواست جاواسکریپتی با پروتکل، نام هاست و پورت یکسان ارسال شود که به دلیل تفاوت پروتکل (file:// و https://) امکان خواندن فایل‌های محلی وجود ندارد.
اما در حالتی پروتکل‌ها یکسان باشند، این روش حمله موفقیت آمیز خواهد بود. بدین صورت که محتوای کد مخرب در فایلی با پسوند html در رایانه قربانی جاسازی می‌شود و قربانی با باز کردن فایل html (بدلیل یکی بودن پروتکل file://) فایل‌های رایانه خود را در اختیار مهاجم قرار می‌دهد. مهاجم با ارسال فایل html از طریق ایمیل و یا از طریق برنامه Windows Mail and Calendar، می‌تواند کاربر را وارد به باز کردن فایل مخرب کند. مایکروسافت با بروزرسانی Edge و برنامه Windows Mail and Calendar اقدام به رفع این آسیب‌پذیری کرده است. برای جلوگیری از نفوذ از این روش حمله، برنامه‌های Edge و Windows Mail and Calendar را بروزرسانی کنید و فایل‌های پیوست موجود در ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید.


منبع:
https://dzone.com/articles/exploiting-a-microsoft-edge-vulnerability-to-steal