موج جدید حملات سایبری با آغاز دور جدید تحریم ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موج جدید حملات سایبری با آغاز دور جدید تحریم ها

q810

با توجه به گزارش های واصله ,حملات سایبری در حال افزایش هستند و در این میان، سازمان ها و شرکت‌های تجاری بیشتر هدف این حملات قرار خواهند گرفت.

کارشناسان مهندسی و ایمنی شبکه دژپاد بر این باور اند: نوع تجارت و کاری که انجام می‌دهید اهمیت ندارد؛ باید امنیت فناوری اطلاعات رایانه‌ها را در محل کار حفظ نمایید تا از هرگونه سرقت اطلاعات توسط هکرها جلوگیری شود.

همچنین مجرمان اینترنتی،سازمان ها و شرکت‌های تجاری را هدف قرار می‌دهند و پس از بدست آوردن اطلاعات سری از این شرکت‌ها، از آن‌ها باج‌گیری می‌کنند.

راهکارهای ارائه شده در این دستور کاری برای حفاظت از رایانه‌ها در برابر حملات سایبری عبارتند از:

1) از Administrator استفاده نکنید؛

2) نرم‌افزارها، پچ‌ها و آپدیت‌ها را به محض منتشر شدن به روز رسانی کنید؛

3) نرم‌افزارهایی که نیاز ندارید از رایانه پاک کنید؛

4) از آنتی‌ویروس معتبر استفاده و آن را در حالت پیشرفته تنظیم کنید؛

5) بک‌آپ گرفتن.

6)استفاده از فایروال در لایه های مختلف شبکه.

7)معماری شبکه و معماری سرویس دهنده ها.

8) محدود سازی دسترسی مهاجمین شامل: طبقه بندی اطلاعات و استفاده از رمز نگاری.

9) هیچ وقت این تصور را نداشته باشید که "هکرها با من کاری ندارند!". همواره به خاطر داشته باشید که هر فردی می تواند به عنوان یک هدف طلایی برای هکرها محسوب گردد.

10) سعی کنید همیشه از رمزعبورهای پیچیده استفاده نمایید. اگرچه که این کار بسیار راحتی است، اما به هیچ وجه از یک رمز عبور برای ورود به ناحیه کاربری خود در چندین سایت متفاوت استفاده نکنید. دوستان و به طور کلی دیگران را از رمزعبور خود مطلع نسازید. به هیچ وجه رمز عبور خود را روی چیزی ننویسید.

11) به هیچ وجه روی ایمیل هایی که ناشناخته بوده و یا مشکوک به نظر می رسند کلیک نکنید. خیلی از هکرها با بهره گیری از تشابه اسمی کاربران را به آدرس هایی که می خواهند می کشانند.

12) زماینکه می خواهید یک وسیله خارجی همچون فلش، هارد اکسترنال و حتی یک تلفن همراه را به سیستم خود متصل کنید مراقبت باشید. بد افزارها به سادگی از این طریق می توانند وارد سیستم شما شوند.

13) در مورد اطلاعاتی از خود که در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید دقت کنید. مجرمین سایبری به سادگی با دنبال کردن پست های شما و همچینین اطلاعات فردی شما در شبکه های اجتماعی می توانند شما را ردیابی کرده و در آینده به اطلاعات به مراتب مهم تری از شما دست یابند.

14) نه گفتن را تمرین کنید. چنانچه از شما تقاضایی شد که مبنی بر اینکه برخی اطلاعات خود را در اختیار سازمان یا شرکتی قرار دهید به سادگی می توانید از این کار سر باز زنید تا مطمئن شوید این کار توسط مجرمین سایبری صورت نگرفته است.

15) به همه چیزی مشکوک باشید. اگر دیدید که اتفاق مشکوکی در اکانت های اینترنتی شما رخ داده است به سادگی از کنار آن نگذرید و تا مطمئن نشدید که موضوع حل شده است آن را رها نکنید.

q811

از Administrator استفاده نکنید: اولین دلیل برای اینکه از Administrator استفاده نکنید، کم کردن احتمال قرار گرفتن در معرض بدافزار و ویروس است. اگر با حالت Administrator یک برنامه را اجرا نمایید، این برنامه دسترسی کامل و نامحدود به رایانه شما خواهد داشت. در نتیجه، اگر یکی از این برنامه‌ها حاوی یک بدافزار باشد، تمام بخش‌های رایانه، از جمله شبکه رایانه‌ای در معرض این ویروس قرار خواهد گرفت.

نرم‌افزارها، پچ‌ها و آپدیت‌ها را به محض منتشر شدن به روز رسانی کنید: نه تنها ویندوز، بلکه تمام نرم‌افزارهای دیگر هم باید به روز شوند. دقت داشته باشید، به محض اینکه یک پچ جدید برای نرم‌افزارها و ویندوز منتشر می‌شود، هکرها با استفاده از روش مهندسی معکوس نقاط ضعف پچ قدیمی را پیدا کرده و از طریق آن‌ها می‌توانند به رایانه‌هایی که به روز نشده‌اند آسیب وارد کنند.

هر چه زودتر پچ‌های منتشر شده را نصب کنید، احتمال در معرض حمله هکرها قرار گرفتن نیز کمتر می‌شود. همچنین در نظر داشته باشید که تنها پچ‌های مایکروسافت نیست که باید نصب شوند، بلکه پچ تمام نرم‌افزارها را باید روی رایانه نصب نمایید.

نرم‌افزارهایی که نیاز ندارید از رایانه پاک کنید: تجربه نشان می‌دهد که اگر به چیزی نیاز ندارید، نباید آن را نصب نمایید. هر چه برنامه‌های بیشتری از رایانه شخصی‌تان پاک کنید، ردپای کمتری برای هکرها باقی گذاشته‌اید. همان‌طور که در بالا قید شد، تمام برنامه‌های غیرضروری در رایانه نیز باید به روز رسانی شوند تا امنیت رایانه حفظ شود، اما اگر نیازی به این نرم‌افزارها ندارید، آن‌ها را پاک کنید.

یک آنتی‌ویروس معتبر نصب نمایید و آن را در حالت پیشرفته تنظیم کنید: ما معمولاً افرادی را می‌بینیم که هزینه بالایی برای خرید نرم‌افزار آنتی‌ویروس می‌پردازند، اما پس از نصب برای حفاظت کامل از رایانه آن را تنظیم نمی‌کنند. بنابراین، آنتی‌ویروسی خریداری کنید که در بازار شناخته شده و معروف باشد و مطمئن شوید که به درستی نصب و تنظیمات آن انجام شده باشد تا بهترین حفاظت ممکن را در مقابل بدافزارهای جدید به شما ارائه دهد.

بک‌آپ گرفتن: آخرین مرحله محافظت رایانه در برابر بدافزارها بک‌آپ گرفتن از اطلاعات و بازیابی آن‌ها در مواقع لزوم است. تجربه نشان می‌دهد تا زمانی که شما سه نسخه از اطلاعاتتان را کپی نکرده باشید، نمی‌شود آن را بک‌آپ نامید؛ دو نسخه از اطلاعات در رایانه نگه‌داری می‌شود و نسخه سوم باید خارج از رایانه ذخیره شود.

در انتها شرکت مهندسی و ایمنی شبکه دژپاد آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره به تمامی شرکت ها و سازمان ها ابراز می دارد.

www.Dejpaad.com