موسسات خیریه در برابر حملات سایبری ایمن نیستند‎

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q306

 


به گزارش كارشناسان دژپاد، در ژانویه سال جاری ۲۰۱۷ میلادی بود که مجرمان سایبری و هکرها به وب سایت موسسه خیریه Little Red Door واقع در ایالت ایندیانای ایالات متحده آمریکا حمله و اقدام به تهدید و سرقت اطلاعات بانکی خیرین کردند. این خیریه نسبتا کوچک برای بیماران مبتلا به سرطان و همچنین تشخیص زودهنگام این بیماری، اقدام به جمع‌آوری پول از خیرین و مردم می‌کرد.

از آنجا که موسسات خیریه جزو شرکت‌های بزرگ مالی محسوب نمی‌شوند و سرمایه‌های هنگفتی نیز در اختیار ندارند، معمولا متخصصان شبکه و امنیت اطلاعات زبده‌ای را استخدام نمی‌کنند و به‌طور کلی در مقایسه با بانک‌ها و سایر شرکت‌های بزرگ در امر امنیت سایبری وب‌سایت‌های خود سهل‌انگاری بیشتری می‌کنند. از این رو به‌مراتب بسیار بیشتر از سایر شرکت‌ها در معرض حملات سایبری و هک شدن قرار می‌گیرند.

با توجه به نتایج و یافته‌های تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده، میزان حملات سایبری در سال آینده میلادی ۲۰۱۸ به اوج خود خواهد رسید؛ بنابراین تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ در سراسر جهان موظف خواهندبود اقدامات و تمهیدات لازم را برای مقابله با هک شدن اتخاذ کنند تا در برابر مجرمان سایبری و حملات و خسارات جبران‌ناپذیر آنها، آسیب‌پذیری کمتری داشته‌باشند و ضریب امنیت اطلاعات خود و مشتریان خود را به بالاترین حد ممکن برسانند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بدافزارها، باج‌افزارها و حملات DDOS ازجمله تهدیدهای امنیتی بودند که از سال ۲۰۱۶ کاربران فضای مجازی را در معرض خطر حملات سایبری قرار داده‌اند و موجب لو رفتن اطلاعات شخصی و محرمانه آنها شده‌است. طبق آمار، حملات سایبری در سال جاری میلادی ۲۰۱۷ نیز به اوج خود رسیده‌است و در سال‌های آتی اوضاع از این هم نابسامان‌تر می‌شود.

سالانه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگی در سراسر جهان متحمل خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حمله سایبری شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها، شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا اشاره کرد.

بنابراین می‌توان گفت خطر حملات سایبری در کمین تمامی افراد، کاربران و شرکت‌های کوچک و بزرگ در جهان است و دیگر نمی‌توان ادعا کرد که کسی از گزند و خطرات حملات سایبری در امان است.

در سال جاری میلادی باج‌افزار، بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای بسیاری در سراسر جهان، اطلاعات محرمانه، خصوصی و مالی میلیون‌ها نفر را به سرقت بردند و میلیاردها دلار به شرکت‌های مربوطه و دولت‌ها خسارت وارد کرده‌اند.

حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای به‌طور قطع یکی از مهلک‌ترین حملاتی است که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته‌است. حملات بدافزار واناکرای سال گذشته به کشورها، سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری در جهان، خسارات جبران‌ناپذیری را برای آنها برجای گذاشت. به‌تازگی نیز ویروس رایانه‌ای و بدافزار «خرگوش بد» سر و صدای بسیاری به راه انداخته‌است و به شرکت‌ها و بانک‌ها و موسسات کوچک و بزرگی در کشورهای مختلف به‌خصوص در اروپا حمله کرده و اطلاعات محرمانه آنها را به سرقت برده‌است.

در آخر باید به این نکته مهم اشاره کرد که افزایش تعداد حملات سایبری در جهان برای همه مردم و دولت‌ها زنگ خطری محسوب می‌شود که در صورت اهمال‌کاری و سهل‌انگاری باید متحمل ضرر و زیان‌های متعددی باشند. پس بهتر است شرکت‌های مالی و به‌خصوص موسسات خیریه برای مقابله با تهدیدات احتمالی در فضای سایبری از تمام قدرت خود استفاده کرده و به مقابله با حملات سایبری بپردازند.