نصب هم زمان چند آنتی‌ویروس بر امنیت تان نمی‌افزاید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نصب هم زمان چند آنتی‌ویروس بر امنیت تان نمی‌افزاید

کارشناسان امنیت سایبری توصیه می‌کنند که هرگز هم‌زمان چند آنتی‌ویروس را در سیستم خود نصب نکنید.

q969
به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، امروزه تعداد آنتی‌ویروس‌های رایگان زیاد شده‌است و این آنتی‌ویروس‌ها می‌توانند کمکی به مشکلاتی که ویروس‌ها در سیستم‌تان می‌کنند، داشته‌باشند و بسیاری از کاربران سعی می‌کنند چندین آنتی‌ویروس رایگان را در سیستم خود نصب کنند تا رایانه امن‌تری داشته‌باشند.

متأسفانه، داشتن چند آنتی‌ویروس کمک شایانی به شما نمی‌کند. در واقع نصب چند آنتی‌ویروس ممکن است باعث چندین مشکل متفاوت شود. شاید نصب چند آنتی‌ویروس بر روی رایانه به ظاهر خوب باشد و شما فکر می‌کنید که رایانه شما دارای چندین لایه محافظ است، اما دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد نباید چندین آنتی‌ویروس و به‌صورت هم‌زمان بر روی سیستم خود نصب داشته‌باشید.

مشکل در عملکرد
هنگامی که آنتی‌ویروس برای محافظت از سیستم شما در حال انجام کار است، احتیاج دارد از منابع شما در رایانه استفاده کند تا بتواند کار خود را به‌درستی انجام دهد. آنتی‌ویروس نه فقط تمام زبانه‌ها را در رایانه مراقبت می‌کند تا ویروسی به آنها نفوذ نکند، بلکه زمانی که شما یک فلش مموری را به رایانه خود وصل می‌کنید، ممکن است آن فلش مموری دارای فایلی ویروسی باشد که از اینترنت دانلود شده‌است پس آن فلش مموری را هم اسکن می‌کند تا از ورود ویروس به رایانه جلوگیری کند. این کار آنتی‌ویروس را به نام "real-time scanning” می‌شناسند و این وظیفه آنتی‌ویروس به این معنی است که هر عملی در رایانه توسط آنتی‌ویروس بررسی می‌شود تا رایانه از ویروس در امان بماند.

این خوب است که شما یک آنتی‌ویروس بر روی رایانه خود نصب کنید تا منابع کافی در اختیار آنتی‌ویروس باشد تا بتواند کار خود را به‌درستی انجام دهد. هرچه تعداد آنتی‌ویروس‌ها بیشتر باشد مقدار بیشتری از حافظه موقت توسط آن آنتی‌ویروس اشغال می‌شود که بر اثر این کار حافظه موقتی برای انجام وظایف دیگر در رایانه وجود نخواهید داشت و به مشکل خواهید خورد و سرعت رایانه شما کُند خواهدشد.

مشکلات مختلفی برای فایل‌ها و برنامه به وجود خواهد‌آمد
با نصب چندین آنتی‌ویروس حتی ممکن است مشکلات بیشتری بر روی رایانه خود داشته‌باشید. ممکن است چند آنتی‌ویروس با هم تلاقی داشته و مشکلاتی داشته‌باشد. هدف آنتی‌ویروس‌ها این است فایل ویروسی را تا آنجا که می‌تواند به‌سرعت قرنطینه کند تا از رایانه شما در برابر آلوده شدن جلوگیری کند. این ممکن است باعث شود تا شما چندین آنتی‌ویروس را با هم نصب کنید تا همه کارهای شما را بررسی کنند. با این‌حال که این حرکت خوب به نظر می آید، اما نتیجه بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال شما یک فایل را از اینترنت دانلود می‌کنید. یک آنتی‌ویروس خوب این عمل را دیده و بلافاصله آن پوشه‌ای را که فایل دانلود‌شده در آن ذخیره شده‌است، اسکن می‌کند. متأسفانه اگر شما چندین آنتی‌ویروس خوب را بر روی رایانه خود نصب کرده‌اید آن آنتی‌ویروس‌ها به‌صورت هم‌زمان یک فایل را با هم اسکن می‌کنند. ممکن است شما مشاهده کنید که این فایل قفل شده تا کار آنتی‌ویروس‌ها برای اسکن کردن تمام شود و در همان حال مشاهده می‌کنید که عملکرد رایانه شما در زمان اسکن چندین آنتی‌ویروس پایین آمده‌است.

زمانی که مشخص شد یک فایلی به ویروس آلوده است، چندین آنتی‌ویروس ممکن است باعث مشکلاتی شوند به جای آنکه مشکل را حل کنند. همه آنها می‌خواهند آن فایل را با روش‌های مخصوص به خود پاک کنند که این کار باعث می‌شود تا آن آنتی‌ویروس‌ها از شما بخواهند آن فایل را قرنطینه کنند و اگر شما به یکی از آنتی‌ویروس‌ها اجازه دهید که آن فایل را قرنطینه کند دیگر آنتی‌ویروس‌ها آن فایل قرنطینه‌شده را باز هم به‌عنوان ویروس شناسایی می‌کنند.

متهم کردن یکدیگر
بیشترین مشکلی که ممکن است چندین آنتی‌ویروس که با هم بر روی یک رایانه نصب هستند، ایجاد کنند این است که آنها هر کدام به یکدیگر اعتماد ندارند. هنگامی که یک آنتی‌ویروس کار خود را انجام می‌دهد فکر می‌کند که شما فقط یک آنتی‌ویروس بر روی رایانه خود نصب دارید. بنابراین اگر آن آنتی‌ویروس یک آنتی‌ویروس دیگر را در رایانه‌تان شناسایی کند آن آنتی‌ویروسِ نخست را به‌عنوان یک فایل ویروسی شناسایی می‌کند و در بهترین حالت به شما هشدار می‌دهد که آن آنتی‌ویروس دیگر به صورت ویروس است. در بدترین حالت آن آنتی‌ویروس‌ها سعی در پاک کردن یکدیگر می‌کنند که باعث ناپایداری در رایانه شما می‌شود و فایل‌های آنتی‌ویروس شما ممکن است خراب شوند.

اسکن کردن یک فایل
در این مطلب ما بر روی برنامه‌های آنتی‌ویروس تمرکز کرده‌بودیم (آنتی‌ویروس‌هایی که در پس‌زمینه در حال فعالیت هستند و حتی در عمق سیستم‌عامل در حال بررسی و نظارت هستند). ممکن است که نرم‌افزارهای ضدتروجان و ضدجاسوسی را برای کمک به حفاظت از رایانه‌تان نصب کرده‌باشید. این برنامه‌ها با آنتی‌ویروس‌ها فرق می‌کنند به‌طوری که همیشه در حال اسکن کردن رایانه‌‌تان نیستند، اما زمانی که نیاز به اسکن باشد شما می‌توانید آنها را اجرا کنید تا رایانه‌تان را اسکن کنند.

در مورد دردسرساز بودن آنها، باید بگوییم که شما باید دلیل استفاده از این برنامه‌ها (ضدتروجان، ضدجاسوسی) برای اسکن رایانه را بدانید. بعضی از این اسکنرها دارای گزینه اسکن هم‌زمان خود هستند که این قابلیت با آنتی‌ویروسی که همراه خود آن برنامه هست انجام شود و ممکن است آن آنتی‌ویروس با آنتی‌ویروسی که شما بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید تداخل پیدا کرده و مشکل ایجاد کند. اگر شما این قابلیت را غیرفعال کنید و اسکن ساده را انجام دهید دچار مشکل نخواهیدشد. در حالت ایده‌آل شما می‌توانید آنتی‌ویروس خود را طوری تنظیم کنید که کاری به اسکنر نداشته‌باشد تا کار خود را انجام دهد. در این حالت مشاهده می‌کنید که عملکرد رایانه شما درست انجام می‌شود حتی با اینکه دو نرم‌افزار مذکور در حال اجرا هستند.

اگر تمایل دارید هم‌زمان هم از اسکنر استفاده کنید و هم از آنتی‌ویروس برای اینکه به مشکلی برنخورید بهتر است به وب‌سایت اسکنر مورد علاقه خود مراجعه کنید و راهنمای استفاده از آن را بخوانید. به عنوان مثال Malwarebytes دارای لیست PDF آنتی‌ویروس‌هایی است که با اسکنر مذکور سازگاری دارند.
مرجع: افتانا