نگرانی از حمله سایبری منجر به اختلال در شبکه الکتریکی‎

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

q173

 

طبق نظرسنجی شرکت Accenture آمار نگرانی مدیران سازمانی دنیا از حمله‌ سایبری منجر به ایجاد وقفه در تامین برق، بالاست.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط شرکت خدمات حرفه‌ای Accenture، بسیاری از مدیران در سراسر جهان معتقدند که حملات سایبری می‌تواند منجر به اختلالات شبکه‌ توزیع برق در ۵ سال آینده شود. شرکت Accenture یک نظرسنجی میان بیش از ۱۰۰ مدیر اجرایی در بیش از ۲۰ کشور در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه و مناطق دیگر انجام داد. پاسخ‌دهندگان، تصمیم‌گیرندگان در عملیات‌های مربوط به شبکه‌های هوشمند بودند.

این مطالعه نشان می‌دهد که نزدیک به دو سوم از پاسخ‌دهندگان از این موضوع نگران هستند که حداقل یک خطر متوسط برای حملات سایبری وجود دارد که منجر به اختلالات تامین برق در پنج سال آینده می‌شود. شرکت Accenture دریافت که ۵۷ درصد از پاسخ‌دهندگان از این موضوع نگران هستند که یک حمله‌ سایبری منجر به ایجاد وقفه در تامین برق خواهد شد، درحالی‌که ۵۳ درصد نگران تاثیر آن بر ایمنی کارکنان و یا مشتریان هستند. تقریبا نیمی از پاسخ‌دهندگان نگران سرقت اطلاعات حساس مشتری یا کارمند، داده‌های شرکت و مالکیت معنوی آن هستند. باج‌افزارها و تخریب دارایی‌های فیزیکی، همچنان در راس نگرانی‌ها قرار دارند.

شرکت Accenture در گزارش خود گفت: «یک شبکه‌ توزیع معمولی، نه اندازه‌ یک شبکه‌ انتقال و نه خطرات ناشی از عدم موفقیت آبشاری را داراست. با این حال، شبکه‌های توزیع همان آسیب‌پذیری‌ها را داشته و به‌عنوان یک هدف بالقوه‌تر، می‌توانند به‌طور فزاینده مورد حمله قرار بگیرند. نقض‌های ایجاد‌شده توسط طیف گسترده‌ای از مهاجمان، می‌توانند اثرات ویران‌کننده‌ای را در طول کل زنجیره‌ ارزش برق، از تولیدکننده تا مصرف‌کننده داشته‌باشند. یک حمله‌ موفقیت‌آمیز می‌تواند اعتماد عمومی را نسبت به سودمندی کاهش داده و سوالات مربوط به امنیت تمامی دستگاه‌ها در طول زنجیره را افزایش دهد.»

در مقیاس جهانی، حملات سایبری که توسط عاملان حمایت‌شده از جانب دولت، ازجمله خود دولت‌ها هدایت می‌شوند، بزرگ‌ترین خطر برای شبکه‌های توزیع هستند. این موضوع بزرگ‌ترین نگرانی در آمریکای شمالی است، اما مجرمان سایبری به‌عنوان بزرگ‌ترین تهدید در اروپا، آسیا و اقیانوسیه مطرح می‌شوند.

این مطالعه همچنین نشان‌می‌دهد که مدیران اجرایی حداقل تا حدودی نگران خطرات ناشی از دستگاه‌های اینترنت اشیای موجود در خانه‌های مصرف‌کنندگان هستند. با وجود این نگرانی‌ها، بیش از ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که سازمان‌های آنها به‌منظور مدیریت کامل خطرات ناشی از حملات سایبری، امنیت سایبری لازم را دارا نیستند. تقریبا یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که بهبود شناسایی تهدید و به‌اشتراک‌گذاری آن در صنعت، بیشترین تاثیر را بر روی توانایی‌‌های امنیت سایبری آنها خواهد داشت.