کسپرسکی هشدار می دهد: سیستم های کامپیوتری صنعتی به طور فزاینده ای توسط هکرها مورد هدف قرار گرفته است!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

q149

 

لابراتوار کسپرسکی به تمام کاربران سیستم های صنعتی هشدار می دهد که بیش از قبل به محافظت کمپانی های صنعتی خود بپردازند و امنیتی قوی را برای خود در نظر بگیرند. به دلیل این که سیستم های کنترل صنعتی به طور فزاینده ای تحت حملات پیچیده قرار می گیرنداز این رو لابراتوار کسپرسکی هشدارهای لازم را به شرکت های تولیدی، صنعتی، بخش های زیرساخت داده و آن ها را در حالت آماده باش قرار داده است.

دلیل تاکید لابراتور کسپرسکی بر روی سیستم های صنعتی این است که طراحی چنین سیستم هایی به گونه ای نیست که بتوانند از خود در برابر ساده ترین خطرات محافظت کنند و آن ها اغلب از نظر امنیتی در سطح بسیار پایینی قرار دارند. این کمپانی امنیتی بارها و بارها در این رابطه به کاربران خود هشدارهای لازم را داده است و مدعی شده است که سازمان های تولیدی و صنعتی هدف اصلی و همیشگی مجرمان بوده و خواهند بود.

کسپرسکی همچنین اعلام کرد که از هر سه حمله ای که به سیستم های صنعتی می شود، یکی از آن ها تولید کنندگان مواد و کالاهای دیگر را دچار مشکل کرده و صنعت آن ها را نابود می کند. کمپانی های تولید تجهیزات فنی و مهندسی نیز شامل سیستم های صنعتی می شود و آن ها نیز در خطر حملات متعدد مجرمان قرار خواهند گرفت.

Evgeny Goncharov، سرپرست زیرساخت های حیاتی در لابراتوار کسپرسکی می گوید:" در نیمه ی نخست سال 2017 ما شاهد ضعف در محافظت سیستم های صنعتی بودیم. در این نیمسال تعداد بسیار زیادی از دستگاه های صنعتی به صورت تصادفی دچار آلودگی شده بودند و این حملات موثر و البته پیچیده به آلودگی کاربران خانگی و شبکه های سازمانی منجر شده بود".

Evgeny در ادامه ی صحبت های خود افزود: " حملات واناکرای و ExPetr نمونه ای از حملات مخرب بودند که عامل خرابی سیستم های صنعتی و اختلال در تولید سازمان ها و شکست لجیستکی در سراسر جهان شدند. همانطور که می دانید حمله ی واناکری سیستم های حمل و نقل و پزشکی را مختل و آسیب های مالی و جانی زیادی را به بار آورد.

طبق یافته های محققان هدف اصلی و نهایی مجرمان سازمان ها و مراکز صنعتی است. زیرا از کار افتادن به عنوان مثال سیستم حمل و نقل قطار یا هواپیما می تواند برای یک مجموعه گران تمام شود و این موضوع ضعف مراکز صنعتی است و مجرمان این فرصت را از دست نمی دهند و دست به حملات گسترده و پیچیده می زنند.

تمرکز اصلی واناکرای روی سیستم‌های کامپیوتری فعال در سرویس‌های متعلق به بخشهای بهداشتی ( بیمارستان‌ها، مراکزدرمانی و … ) از جمله در انگلستان بود که بسیاری از بیمارستان‌ها را دچار مشکل کرده بود. واناکرای با هدفی دقیق کل سیستم صنعتی جهان را مختل و عامل خاموشی چندروزه ی آن ها شد.

متاسفانه نتایج چنین حملات موفقی می تواند مجرمان را برای حملات پیچیده ی بعدی تحریک کند و آن ها را برای اقدامات این چنینی مصمم کند. در مقالات گذشته به راهکارهای قوی و البته قابل اعتماد تاکید ویژه ای داشتیم و همیشه گفته ایم که استفاده از راهکارهای امنیتی در مجموعه های صنعتی می تواند تنها راه برای جلوگیری از نفوذ مجرمان به سیستم ها و شبکه ها باشد.

لابراتوار کسپرسکی باج افزارها را به عنوان معضلی جدی می داند و از همین رو است که همیشه در پی راه هایی موفق برای به دام انداختن پیچیده ترین و پیشرفته ترین آن ها است. طبق یافته های این کمپانی امنیتی موفق، 33 گونه از خانواده های بدافزارها تا به حال روئیت شده اند و در نیمسال نخست سال 2017، نیم درصد از سیستم های صنعتی، حداقل یکبار دچار رمزنگاری توسط بدافزارها شده اند.

راه حل مقابله با حمله های گسترده ی سایبری

1. حتما از راهکارهای قوی و قابل اعتماد همانند راهکارهای اندپوینت کسپرسکی که دارای قابلیت هایی همچون سیستم واچر برای شناسایی بدافزاها و نت ورک اتک بلاکر به منظور مقابله با حملات پیچیده است را برای مجموعه ی صنعتی خود در نظر بگیرید.
2. در صورتی که از کاربران کسپرسکی هستید سیستم ناطر خود را فعال کنید. فعال کردن این ماژول باعث می شود تا راهکار امنیتی، هر ورژن از بدافزارهایی که ظاهر می شوند را شناسایی کند.
3. آپدیت تمام نرم افزارهای خود را نصب کنید. مجرمان همیشه از آسیب پذیری درون نرم افزارهای برای وارد کردن کدهای مخرب خود و آلودگی استفاده می کنند. پس آپدیت بودن یک قدم مثبت برای محافظت از مجموعه است.
4. بک آپ گیری را فراموش نکنید. از تمامی اطلاعات مهم خود بک آپ بگیرید و آن ها را در یک دستگاهی که به کامپیوتر متصل نیست ذخیره کنید. اگر که شما اخیرا عمل بک آپ گیری را انجام داده اید، در صورتیکه دچار هرگونه آلودگی شوید بیمی نخواهید داشت و برای پرداخت باج مردد نخواهید شد. در صورتیکه فرصت بک آپ گیری ندارید و یا این کار را به صورت مداوم فراموش می کنید می توانید وظیفه ی این کار را به توتال سکیوریتی کسپرسکی که بک آپ گیری را به صورت خودکار انجام میدهد محول کنید.
5. به کارمندان خود آموزش های لازم را در مورد محافظت از سیستم ها و مراحل امنیتی بدهید. یک بی توجهی از جانب کارمند می تواند کل مجموعه را آلوده و خسارات زیادی را به همراه داشته باشد.

q150

 و در آخر شما می توانید از راهکار امن و قوی کسپرسکی برای سازمان ها به صورت رایگان استفاده کنید. شایان ذکر است که این ابزار نمی تواند جایگزین محصولات کامل همانند Kaspersky Endpoint Security for Businessو Kaspersky Small Office Security باشد. اما با این حال، این ابزار می تواند همانند یک لایه امنیتی اضافی همراه با راهکار های دیگر امنیتی به سیستم های شما خدمت کند و به تقویت دفاع زیرساخت های کمپانی ها کمک بسزایی کند.