گسترش جاسوس افزار Pegasus در ۴۵ کشور

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گسترش جاسوس افزار Pegasus در ۴۵ کشور
q951
بر اساس تحقيقات تازه‌اي که آزمايشگاه Citizen منتشر کرده، نرم‌افزار جاسوسی موبايل Pegasus طی دو سال گذشته در ۴۵ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است.
نرم افزار Pegasus يک بدافزار نظارتی است که توسط گروه NSO وابسته به رژیم صهیونیستی توسعه داده شده است که می‌تواند دستگاه‌های اندرويد و iPhone را آلوده کند. اين نرم‌افزار جاسوسی به صورت اختصاصی به دولت‌ها و آژانس‌های امنيتی فروخته می‌شود.
در آگوست گذشته آزمايشگاه Citizen شواهد و مدارکی از حمله به ۱۷۵ هدف در جهان منتشر کرده است که از نرم‌افزار جاسوسی NSO استفاده شده است. در گزارش‌های منتشر شده از سازمان عفو بين الملل تاييد شده است که فعالان حقوق بشر مورد هدف نرم‌افزار جاسوسی قرار گرفته‌اند.

كشور موارد گزارش شده سال     
پاناما تا 150 مورد 2012-2014
امارات متحده عربی 1 مورد 2016
مکزیک 22 مورد 2016
عربستان صعودی 2 مورد 2018


اخيراً گزارشی توسط آزمايشگاه Citizen منتشر شده است که نشان می‌دهد ميزان آلودگی‌های Pegasus بيش از چيزی است که در ابتدا تصور می‌شد.
در بازه زمانی بين آگوست ۲۰۱۶ و اگوست ۲۰۱۸، پژوهشگران بررسی‌هايی را روی سرورهاي نرم افزار جاسوسی Pegasus با تکنيک جديد Athena، انجام داده‌اند. در بررسی‌های انجام شده، ۱۰۹۱ آدرس IP و ۱۰۱۴ اسم دامنه تشخيص داده شد که با سرور های Pegasus مرتبط بوده‌اند.
کارشناسان مکان آلودگی‌ها را از روی اطلاعات موقعيت جغرافيايی سرورهایDNS بدست آورده‌اند، اما به دليل استفاده از ارتباطات ماهواره‌اي و VPN ها، ممکن است اين موقعيت‌ها دقيق نباشد. این آلودگی در بیش از ۴۵ کشور وجود داشته است.

منابع:
/https://threatpost.com/dangerous-pegasus-spyware-has-spread-to-۴۵-countries/۱۳۷۵۰۶
https://securityaffairs.co/wordpress/۷۶۳۳۳/malware/nso-pegasus-spyware-report.html


منبع: مرکز مدیریت راهبردی افتا ریاست جمهوری