۱۰ دلیل مهاجرت و مزیت مجازی سازی سرور ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

q25

مجازی سازی سخت افزارها مدتی است که توجه سازمان ها وشرکتها را به خود جلب کرده است برای برخی شرکتها یک تکنولوژی جدید و برای آن دسته از شرکتها که از آن استفاده می کنند ادامه مسیر بدون آن غیر ممکن است که ترجیح می دهند هرگز به ساختار قبلی فیزیکی باز نگردند .
مجازی سازی سرورها تکنولوژی بود که بازی را در حوزه IT تغییر داد . تا با فراهم آوری مزایا وقابلیت های جدید که در دنیای فیزیکی غیر ممکن بود وکامل نمودن خودش روز به روز جایگاه خود را در دنیای IT محکم تر نماید .
مزیت ها و قابلیت های زیادی برای مجازی سازی سرورها می توان در نظر گرفت اگر هنوز به دنیای مجازی مهاجرت نکرده اید و یا در صدد کامل نمودن ساختار مجازی خود هستید ما ۱۰ دلیل ومزیت اصلی استفاده از این تکنولوژی را برای شما فراهم نموده ایم.

q26

ذخیره انرژی، ساختار سبز تر

چه کسی به دنبال کاهش مصرف انرژی نیست! مهاجرت از سرورهای فیزیکی به سرورهای مجازی به معنی کاهش تعداد سرورهای فیزیکی و کاهش هزینه انرژی و سیستم های خنک کننده دیتا سنتر ها و اتاق های سرور خواهد بود این یکی از برگ های برنده این تکنولوژی در سال ۲۰۰۰ بود که طی این سال ها بهبود یافته است.

q27

کاهش هزینه سرور ها و مراکز داده

علاوه بر کاهش هزینه و مصرف انرژی مجازی سازی هزینه اتاق های سرور و دیتا سنتر ها را بشدت کاهش می دهد کاهش تعداد سرورها رک ها ی کمتر و کوچکتر شبکه های ساده تر وکاهش هزینه سخت افزار همه موارد ذکر شده باعث کاهش هزینه اتاق سرورها و اندازه آنها و هرچه سبز تر شدن آنها می شود.

q28

ساخت محیط های لابراتوار

یکی از بخش های شبکه های متوسط و بزرگ وجود محیط های ایزوله برای تست و خطا یابی سیستم ها و نرم افزارها قبل از اجرایی نمودن آن است. در شبکه های فیزیکی این محیط ها بسیار هزینه بر و برپا سازی آن زمان بر خواهد بود اما در محیط های مجازی می توان به سرعت وبا صرف هزینه اندک اقدام به راه اندازی محیط تست و ایزوله نمود.

q29

تامین سریع زیرساخت و سرور

هر شرکتی تجربه استفاده و راه اندازی از سرویس دهنده های جدید را حداقل چند بار تجربه کرده است پروسه ای که مهمترین بخش آن بعد از بررسی نیازمندی ها و انتخاب نرم افزار، تامین زیرساخت (سرور) آن می باشد پروسه تامین سرور در شبکه های سنتی پروسه ای است که نیازمند صرف هزینه و معمولا زمان بر است یکی از ویژگی های مجازی سازی سرور تامین سرور یا ماشین مجازی در کوتاه زمان است پروسه که به پروسه (NEXT>NEXT>NEXT ) معروف است. ساده، کارا، با صرف هزینه اندک در کوتاه ترین زمان ممکن. خرید ارزان ترین سرور ها ی استاندارد میلیون ها تومان هزینه در بر دارد که بار دیگر مجازی سازی در کاهش هزینه نقش خود را نشان می دهد.
به دلیل اهمیت این پروسه اجازه دهید نگاه دقیق تری به این مورد داشته باشیم .

ابتدا نگاهی به پروسه در ساختار سنتی یا فیزیکی خواهیم داشت

 •  انتخاب و بررسی نرم افزار
 •  درخواست به بخش IT برای فراهم آوری زیرساخت فیزیکی (سرور)
 •  انتخاب سرور با توجه به بودجه و نیازمندی های نرم افزاری
 •  تهیه و خرید سرور
 •  پروسه انتخاب و راه اندازی سرور
 •  قرار گیری در رک و تامین ( برق، شبکه، فضا، سیستم خنک کننده و …)
 •  نرم افزار و راه اندازی آن
 • بدون در نظر گرفتن هزینه، در بهترین شرایط کاری این پروسه روزها و شاید هفته ها زمان نیاز داشته باشد اما بررسی این پروسه در ساختار مجازی بسیار جالب خواهد بود .

پروسه فوق در ساختار مجازی

· مورد اول و دوم در هر دو پروسه یکسان است
· نصب سیستم عامل به عنوان ماشین مجازی سازی و نصب نرم افزار
با ساختار مجازی یکی از پروسه های زمان بر و هزینه بر براحتی پیاده سازی میشود پروسه ای که درآن حتی می توان از قالب های آماده، کپی از سرورهای موجود و استفاده از ماشین های مجازی آماده زمان اجرای آن را به چند دقیقه کاهش داد.

q30

بالا بردن Uptime (زمان سرویس دهی مداوم)

زیرساخت های مجازی امروزه قابلیت ها و مزایای ویژه ای را ارائه می دهند که در ساختارهای سخت افزاری وجود ندارند که با بالا بردن Uptime کمک شایانی می کند. ممکن است برند یا نام های متفاوتی داشته باشند اما تقریبا تمامی آن ها این ویژگی ها را دارند .

Live Migration (مهاجرت زنده)

 •  Storage Live Migration (مهاجرت زنده فضای ذخیره ساز)
 •  Fault Tolerant (تحمل خطا)
 •  High Availability
 •  DRS (تخصیص پویا و پراکنده منابع با قابلیت زمان بندی)
 • این قابلیت ها کمک می کند تا یک ماشین مجازی را به سرعت از یک بحران و شرایط غیر قابل پیش بینی به سرویس دهی باز گرداند یا جابجایی یک ماشین مجازی از سروری به سرور دیگر یا حتی از دیتا سنتری به دیتا سنتر دیگر ( صرف نظر از قابلیت های نیک ارتباطی ) می توان از بحران های گوناگون به سلامت عبور نمود.

q31

بهبود مواجهه با شرایط بحران

استفاده از مجازی سازی ۳ مزیت اصلی در مواجهه با شرایط بحران دارد که عبارتند از:

 •  سخت افراز انتزاعی :با حذف وابستگی به سخت افراز مشخص دیگر نیازی نیست تا سایت Recovery نیز از لحاظ سخت افزاری مشابه سایت اصلی باشد و بخش IT می تواند با استفاده از سخت افزار ارزان تر در سایت DR در هزینه صرفه جویی کند .
 •  کاهش سرور ها و سخت افزار :می توان با تقویت سرورها وکاهش آنها با هزینه های به مراتب کمتر اقدام به ایجاد سایت های DR نمود .
 •  نرم افزارهای مجازی سازی : نرم افزارهای مجازی سازی با داشتن قابلیت های خودکار سازی می تواند به سرعت و به صورت خودکار در صورت تشخیص خطا سایت DR را فعال نمایند حتی در این نرم افزار قسمت تست نیز تعبیه شده تا قبل از وقوع بحران بتوان ساختار را مورد بررسی و تست قرار داد تا در صورت وقوع از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمود پروسه ای که در دنیای فیزیکی به اما و اگر های زیادی وابسته بود و همیشه ترس از صحت عملکرد سایت DR احساس می شد.

q32

ایزوله سازی نرم افراز ها

در دنیای فیزیکی دیتا سنتر ها معمولا از استراتژی یک سرور / یک نرم افزار برای ایزوله سازی استفاده می نمودند که باعث می شد هزینه گزافی در برداشته باشد ضمن آنکه از توان سرورها استفاده چندانی نمی شد . اما مجازی سازی سرورها این فرصت را در اختیار شرکت ها قرار می دهد تا با استفاده بهینه از سخت افزار کاهش تعداد سرورهای فیزیکی بهبود مدیریت منابع کمک بزرگی در رفع این مشکل نماید .

q33
افزایش چرخه عمر نرم افزار ها (Life Cycle)

صادقانه باید پذ یرفت شما هم شاید همچنان از نرم افزاری استفاده می کنید که در یکی از این دسته ها قرار دارد.

 •  در سیستم عامل های جدید اجرا نمی شود.
 •  روی سخت افزار های جدید اجرا نمی شود.
 •  سیستم IT کاری برای آن نمی تواند انجام دهد.
 •  شخصی که آن نرم افزار را ایجاد نموده است دیگر در مجموعه حضور ندارد تا آن را بروز رسانی نماید.
 • با مجازی سازی سرور ها و کپسول نمودن نرم افزار و محیط کاری آن علاوه بر امنیت می توانید از نرم افزارهای قدیمی خود همچنین استفاده کنید ودر دنیای مجازی خود گوشه ای را به سیستم های Pentium قدیمی اختصاص دهید سرور هایی که در گوشه اتاق سرور مدت هاست که خاک می خورد و کسی به سراغ آنها نمی رود.

q34

حرکت به سوی ابر (رایانش ابری / Cloud Computing)

شاید این اسم را جدیدا بیشتر می شنوید و از قابلیت های آن تا حدودی آگاهی دارید با مجازی سازی و رفع وابستگی به سخت افزار اولین قدم را در پا نهادن به این عرصه برداشته اید دومین قدم بعد از مجازی سازی داشتن ابر داخلی خودتان خواهد بود .