آنچه در مورد سيستم عامل جديد كسپرسكی بايد بدانيد

آنچه در مورد سيستم عامل جديد كسپرسكی بايد بدانيد
امروزه تعداد بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه ی امنیت سعی بر این دارند که محصولات مختلف دنیای فناوری را با رویکرد امنیت‌ محوری طراحی کنند.

گجت‌های پوشیدنی، تجهیزات اینترنت اشیاء، تجهیزات جانبی دستگاه‌ ها همانند هارد دیسک‌ها، حافظه‌های فلش و غیره از جمله محصولاتی هستند که امروزه بسیاری از شرکت‌ها با اصل قرار دادن امنیت، آن‌ها را طراحی کرده‌اند. و اما بالاخره لابراتوار کسپرسکی پس از مدتها توانست سیستم عاملی امن را برای دستگاه های شبکه، سیستم های کنترل صنعتی و اینترنت اشیاء راه اندازی کند. این سیستم عامل در اصل در 11 نوامبر راه اندازی شد و به همین دلیل نام آن با کد 11-11 ذکر شد. چرخه ی این توسعه بسیار طولانی بود، می توان با قطعیت گفت که محققان لابراتوار کسپرسکی بر روی این پروژه حدود 14 سال کار کردند و انواع آزمایش های ممکن را بر روی آن انجام دادند. در حال حاضر این سیستم عامل امن آماده برای استفاده است و می تواند برای اشخاص علاقمند در انواع زمینه ها قابل دسترس باشد.

قابل توجه است که سیستم عامل لابراتوار کسپرسکی رقیبی برای ویندوز و مک محسوب نمی شود! این محصول، برای تاسیسات صنعتی و شرکت‌های تجاری ایجاد شده است. به عنوان مثال، با محدود کردن برخی عملکردها و همچنین افزودن قابلیت Smart Emergency Shutdown سعی در هر چه ایمن و امن کردن این سیستم‌عامل داشته است.

حال به جزئیات بیشتری در این رابطه می پردازیم. در این مقاله یوجین کسپرسکی مدیرعامل این شرکت به برخی از سوالات متداول پاسخ خواهد داد و شما را با سیستم عامل جدید این کمپانی امنیتی آشنا می سازد:
چرا ما به لینوکسی دیگر نیاز داریم؟

این یکی از سوالاتی است که اغلب از ما پرسیده می شود. پاسخ این پرسش ساده، سر راست و شگفت انگیز است. این سیستم عامل لینوکس نیست! سیستم عامل ما به معنای واقعی کلمه لینوکس نیست، زیرا که حتی یک خط کد از لینوکس هم در آن وجود ندارد. ما این سیستم را با اهدافی متفاوت و از پایه و ابتدا طراحی کردیم.

اما چه چیزهایی برای سیستم عامل های لینوکس، ویندوز، سیستم عامل مک و دیگر سیستم های مشابه و جهان شمول مهم است؟ توسعه دهندگان این سیستم عامل ها از راهکارهایی ساده برای توسعه ی نرم افزارها و مجموعه ی ابزارهای خود در نظر گرفته اند. اما آنچه که برای ما در این سیستم عامل وجود دارد امنیت آن است.

به منظور مهیا ساختن محیطی امن، میکروکرنل سیستم‌ عامل باید عاری از هر گونه کد مخرب و حفره و… باشد تا سایر ماژول‌ها و برنامه‌ها را کنترل کند باشد و از لغزش های امنیتی جلوگیری کند. به بیان ساده تری، این سیستمی است که به آن دستوراتی داده شده و قادر نخواهد بود که خارج از دستورات عمل کند. در سیستم عامل های سنتی چنین چیزی غیر ممکن است.

در هر صورت، این امکان وجود دارد که مکانیزم های امنیتی را در یک سیستم به کار برد. در واقع این کار اصلی ما است و ما این کار را به اندازه ی کافی بر روی اپلیکیشن های مختلف انجام داده ایم. با این حال برای برخی از اپلیکیشن ها ممکن است با وجود کمترین احتمال خطر، اما باز هم حملات سایبری انجام شود. به همین منظور حالا که ما توانسته ایم امنیت را تضمین کنیم فرصتی بی نظر بود که به ساخت سیستمی جدیدتر اقدام کنیم.

عرضه ی سیستم عامل کسپرسکی خبری بی همتا

ما مدعی نمی شویم که سیستمی کاملا جدید و نوین را ایجاد کرده ایم. اما تلاش های 14 ساله ی ما تنها برای ایجاد سیستم عاملی امن بوده است و بس! در این زمینه تا به حال پروژه های بسیاری وجود داشته است که موفق شده اند اما هزینه های انجام پروژه های آن ها با ساخت یک هواپیما برابری کرده است ( جالب است بدانید که چنین سیستم هایی در هواپیماها مورد استفاده قرار می گرفت)، به همین خاطر چنین پروژه های پرهزینه ای نتوانستند برای تولید کیت های خود به صورت گسترده به مقصد برسند.

پروژه های دیگری وجود داشت که به تحقیقات دانشگاهی محدود شده بودند. برخی از آن ها توانستند کرنل را ایجاد کنند و برای آن سخنرانی و جشن های زیادی را تشکیل دهند. اما هیچ پروژه ای تا به حال نتوانسته است به مرحله ی استقرار در مقیاس کامل و تجاری برسد. مطمئنا هیچ خودرویی تنها با داشتن یک موتور تنها خودرو محسوب نمی شود و طبیعتا بدون داشتن چرخ، سیستم تعلیق و هزاران چیز دیگر نمی تواند عملکرد جالبی داشته باشد.

به همین منظور ما تصمیم گرفتیم تا سیستمی را طراحی کنیم که بتواند در زمینه های مختلف عملکرد خوبی داشته باشد، این سیستم عامل بر مبنای معماری ریزکرنل طراحی شده است، به طوری که به کاربران اجازه می‌دهد سیستم‌عامل خود را به شکل سفارشی آماده کنند. در حقیقت ما سه محصول را ایجاد کردیم: سیستم عامل (KOS)،یک hypervisor استاندارد و ایمن به نام (KSH) برای اجرا کردن ماشین‌های مجازی و یک سرور اختصاصی برای تعامل امن میان اجزای سیستم عامل (KSS).

به عنوان مثال، SYSGO، یک شرکت آلمانی، KSS را در سیستم عامل خودش (PikeOS) به کار می برد. برخی از فروشندگان مجازی هم ممکن است مایل باشند فقط (KSH)، سیستمی که به آن ها اجازه می دهد تا از برنامه های کاربردی با امنیت بالا استفاده کنند را به کار بگیرند. اما مثلا شرکتی دیگر این سطح از امنیت برایش کافی نیست و تصمیم می گیرد کل سیستم عامل را به طورکامل استفاده کند.

به عبارتی دیگر مزیتی در سیستم عامل ما وجود دارد که محصولات آن به صورت تکی نیز قابل دسترس است. بخش های مختلف آن با توجه به میزان نیاز امنیت یک تاسیسات یا شرکت مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا واقعا فکر می کنید که هرچیزی روی این سیستم عامل کار می کند؟

بله، یقینا اینطور است. سیستم عامل ما انعطاف پذیری بالایی دارد. به طور کلی، این راهکار می تواند به عنوان محصولی بهینه و پر طرفدار در بازار تبدیل شود و مطمئنا جا افتادن آن هم نیازمند زمان و ابتکار زیادی است. در حال حاضر پیش فرضی برای آن نداریم اما فقط می توانیم پیشرفت چشمگیر خود را در عرصه ی امنیت نظاره گر باشیم.

قابل ذکر است که سیستم عامل امن ما از امکانی برخوردار است که کاربر می تواند بر حسب نیاز خود ، از ماژول های مختلفی که توسط افراد مختلف توسعه یافته است به روی این وب سرور استفاده نماید ( همانند وب سرور آپاچی لینوکس).

بله درست است، این سیستم در لینوکس نیز موجود است، اما آیا امنیت در لینوکس به همین اندازه است؟ وضعیت خوشایندی نیست در زمانی که شما احساس امنیت کامل را نداشته باشید و نگران سورس های خود باشید. سیستم عامل کسپرسکی با رفع این نقص و قوت آن توانست عملکردی قوی را در این زمینه داشته باشد.

نکته مهم این است که این نسخه از سیستم عامل، به ساختار سخت‌افزاری وابسته نیست و می‌تواند در هر دو معماری PC و ARM (اسمارت‌فون‌ها) استفاده شود. ولی بطور پیش‌فرض با معماری x86 سازگار است.

هزینه های مربوط به سیستم عامل

اگر بخواهم صادقانه بگویم به خاطر ندارم آخرین بار کی برای خرید ابزارهای امنیتی هزینه ای را متحمل شدم. به همین خاطر من در این مورد خیلی به روز نیستم. اما سیستم عامل ما تنها در یک جعبه خلاصه نمی شود، این محصول، پروژه ای است که ارائه شده است.

تا به حال راهکارهای امنیتی بسیاری را به صورت آنلاین و در باکس ها عرضه کرده ایم و با عرضه کنندگان این صنعت تبادل داشته ایم. اما این راهکارها برای بهبود تمامی آسیب ها نبوده است. حال وقت آن فرا رسیده است که تجهیزات شبکه ها، سیستم های اتوماسیون صنعتی، سیستم های اتوماتیک خودروها و اینترنت های اشیاء مثل یخچال ها در امنیتی کامل قرار بگیرند. ما کدهایی را آماده کردیم تا توسط آن ها بتوانیم نیازهای کاربران را برآورده کنیم. بدیهی است که هزینه ی این راهکار به نرم افزار و سیستم تجاری و کاری کاربران وابسته است.

همه چیز می تواند هک شود و مطمئنا سیستم عامل نیز از این قاعده مستثنی نیست

ما هم با این قضیه کاملا موافقیم و به خوبی می دانیم که هیچ چیز غیر ممکن نیست. اما رخ دادن اتفاقات مختلف اصلا دلیل جالبی نیست که بخواهیم به موضوع امنیت نپردازیم و آن را به حال خود رها کنیم. ماهیت دنیای سایبری به گونه ای است که به راحتی می تواند مورد حمله ی مجرمان سایبری قرار بگیرد و هزینه های غیر قابل جبرانی را برای کسب و کارها به همراه داشته باشد. در این رابطه، سیستم عامل ما است که در امنیت حرف اول را می زند و در راس قرار دارد.

2 دیدگاه

 1. کوتن
  15 نوامبر, 2019 در 13:03

  تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

  1. مدیر کل
   18 نوامبر, 2019 در 11:47

   سلام!
   ممنون دوست عزیز 🙂

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.