جلوگیری از کلاه برداری از طریق رسانه های اجتماعی

جلوگیری از کلاه برداری از طریق رسانه های اجتماعی

تلاش برای کلاه برداری یا فریب دادن شما می تواند تقریباً به هر شکلی از ارتباطاتی که استفاده می کنید اتفاق بیفتد، از WhatsApp، Skype تا توییتر، فیس بوک، اسنپ چت، اینستاگرام یا حتی بازی های رایانه ای. برقراری ارتباط از طریق این برنامه ها یا کانال ها میتواند غیر رسمی یا قابل اعتماد تر به نظر برسد، به همین دلیل است که مهاجمان برای فریب دیگران از آنها استفاده میکنند.

علاوه بر این، با فن آوری های امروزی، هر مهاجمی در هر نقطه از جهان بسیار آسان میتواند وانمود کند که هر کسی یا هر چیزی که می خواهد باشد. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که هرگونه ارتباطی که با شما برقرار میشود ممکن است آنگونه که تصور میکنید نباشد و طرف مقابل آن کسی نباشد که ادعا میکند.

چند نکته مهم که باید بخاطر بسپارید

در اینجا شایع ترین سر نخ هایی که به شما در تشخیص حملات سایبری کمک میکند ذکر میشود:

فوریت : در مورد پیامی که از شما اقدام فوری میخواهد و اگر عجله نکنید اتفاق بدی می افتد، مانند: تهدید به بستن حساب یا فرستادن شما به زندان احتیاط کنید. مهاجم می خواهد که این دستپاچگی شما باعث اشتباه و کمتر فکر کردن شما شود.

فشار : فشار بر شما برای دور زدن یا نادیده گرفتن قوانین، سیاست ها یا رویه های کاری.

کنجکاوی : یک حس کنجکاوی شدید یا چیزی که خیلی رویایی است. نه، شما بلیط بخت آزمایی میلیونی برنده نشده اید.

اطلاعات حساس : درخواست اطلاعات بسیار حساس مانند شماره کارت اعتباری یا گذرواژه یا هرگونه اطلاعاتی که به راحتی به اشتراک نمیگذارید.

پیام های رسمی : پیام ادعا میکند که از یک سازمان رسمی ارسال شده است، اما گرامر و نگارش ضعیفی دارد. بیشتر سازمان های دولتی از رسانه های اجتماعی برای ارتباطات رسمی به طور مستقیم استفاده نمیکنند. اگر مطمئن نیستید که پیام واقعی است، با سازمان مربوطه تماس بگیریداما از یک شماره تلفن مطمئن مانند شماره ای که روی وبسایت آنها ذکر شده استفاده کنید.

جعل هویت : شما از یک دوست یا همکار خود پیام دریافت میکنید، اما لحن یا متن پیام غیر عادی است. اگر مشکوک هستید، برای تایید از طریق تلفن با فرستنده پیام تماس بگیرید. جعل پیام از طرف افرادی که میشناسید برای یک مهاجم سایبری آسان است. در بعضی موارد آنها می توانند حساب کاربری دوست شما را هک کنند، سپس وانمود کنند که دوست شما هستند و به شما پیام بدهند. بسیار مواظب پیام های متنی، توییتر و سایر قالب های پیام کوتاه باشید، چون تشخیص شخصیت فرستنده بسیار دشوار است.

خود شما بهترین دفاع در برابر کلاه برداری، فریب و حملات هستید. اگر پیامی عجیب و یا مشکوک به نظر می رسد، خیی ساده آن را نادیده بگیرید یا حذف کنید یا اگر شخصی است که شما شخصاً می شناسید، با شخص مورد نظر تماس تلفنی بگیرید تا تأیید کند که آیا واقعاً آن را ارسال کرده یا خیر.

تهیه شده توسط : سامان روحانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.