مهاجرت از سیستم عامل Windows 7

مهاجرت از سیستم عامل Windows 7

بروزرسانی های سیستم عامل به طور مداوم اتفاق می افتد زیرا امنیت تغییرات مداوم را می طلبد ، اما مشکلات سازگاری،  مهاجرت سیستم عامل ها را برای اکثر کارشناسان فناوری اطلاعات تبدیل به سر درد میکند. ماکروسافت آپدیت گسترده ای را برای سیستم عامل ویندوز منتشر کرده است.  آپدیت منتشر شده مربوط به Windows 10X ، در حالی انتشار یافته که بسیاری از مشاغل به ویژه در رده های پایین، تلاش میکنند Windows 7 را از سیستم های خود حذف کنند.

نکته اصلی این بروزرسانی این است که Windows 10X ، درایورها و برنامه ها را از داده های کاربر جدا می کند. آنها می توانند در پس زمینه و بدون هیچ مشکلی به روزرسانی شوند ، در حالی که این سیستم عامل هر زمان که ری استارت شود به آخرین نسخه سیستم عامل تغییر می کند.

این سیستم عامل جدید برنامه های win32 قدیمی را اجرا میکند، اما ماکروسافت برنامه ریزی برای پورت کردن این برنامه ها در Windows 10 ندارد. در عوض ، این شرکت آن را در یک بازار پیش بینی شده با آینده نگری برای دستگاه های دارای صفحه نمایش دوگانه مانند Surface Neo خود هدف قرار داده است.

مهاجرت  های مرتبط با سیستم عامل ها در حال حاضر همچنان یک مشکل و ضرورت جدی برای سازمانها محسوب می گردد. نظرسنجی بین تصمیم گیرندگان و مدیران فناوری اطلاعات توسط SolarWinds نشان داد كه بیشتر متخصصان IT كه از ویندوز 7 مهاجرت می كنند ، انتظار دارند كه این امر باعث ایجاد هزاران مشكل شود.

با این حال ، این تحقیق نشان داد که هزینه انتقال هرگز بزرگترین نگرانی نبوده است. نزدیک به 80 درصد از متخصصان فناوری اطلاعات در نظرسنجی اتفاق نظر داشتند كه هنگام مهاجرت به سیستم عامل جدیدتر ، مسائل سازگاری برنامه ها مشکلات بزرگی را برای آنها به وجود می آورد.

به گفته متخصصان فناوری اطلاعات در پاسخ به این نظرسنجی ، اصلی ترین دلایل ممانعت از به روزرسانی مشاغل به نسخه جدیدتر شامل موارد زیر میباشد :

  • موارد مربوط به سازگاری (67 درصد)
  • خرابی یا اختلال (44 درصد)
  • هزینه ها (42 درصد)
  • اولویت های بخش فناوری اطلاعات (37 درصد)
  • دست کم گرفتن عواقب ناشی از عدم انجام این کار (33 درصد)
  • عدم وجود سخت افزار پشتیبان (24 درصد)
  • نگرانی های مربوط به پیچیدگی (22 درصد)

اکثر آنها (74 درصد) از آسیب پذیری های امنیتی مربوط به ادامه استفاده از نسخه های قبلی ویندوز آگاه بودند. با وجود این نگرانی ها ، آنها همچنین از آمادگی صنعت برای رخداد های امنیتی اطمینان داشتند و اکثر آنها ویندوز 7 را کنار گذاشتند.

Skybox Security در به روز رسانی آسیب پذیری و تهدید سالانه ی خود می گوید : بروزرسانی سریع عملکرد ایمن سیستم عامل را تضمین نمی کند.

https://lp.skyboxsecurity.com/WICD-2020-02-Vulnerability-and-Threat-Trends-Executive-Summary_03Asset.html

 

در این گزارش آمده است: تعداد آسیب پذیری های جدید در سیستم عامل ویندوز بین 2018 و 2019 ، 66 درصد افزایش یافته است که این امر مایکروسافت را به عنوان سیستم عامل آسیب پذیر این صنعت تبدیل کرده است. تعداد آسیب پذیری های موجود در محصولات ویندوز ، بر خلاف سایر سیستم عامل ها ، 75 درصد افزایش یافته است و این تضادی آشکار با افت 73 درصدی آسیب پذیری های اندروید دارد.

به روزرسانی امنیتی Patch Tuesday مایکروسافت که در 11 فوریه منتشر شد ، 99 آسیب پذیری عظیم را برطرف کرده است ، و این باعث شده تا به امروز بزرگترین Patch Tuesday این شرکت شناخته شود. برجسته ترین آپدیت امنیتی این ماه رفع CVE-2020-0674 ، آسیب پذیری zero-day در اینترنت اکسپلورر است.

گزارش Skybox نشان می دهد ، بروزرسانی های امنیتی در حال افزایش همچنین به این معنی است که مایکروسافت در حال گزارش دهی و رفع آسیب پذیری های بیشتری است که نشانه ای از اقدامات خوب در زمینه امنیت سایبر است.

 

به نقل از Skybox : “این حجم از آپدیت های امنیتی همچنین نشان دهنده این است که ماکروسافت اخیرا بیشتر در حال وصله کردن نقاط ضعف سیستم عامل میباشد که این امر نشانه ای خوب در زمینه امنیت سایبری میباشد.”

تیم براون ، از تیم امنیت ، SolarWinds اظهار داشت: آسیب پذیری هایی ناشی از سیستم عامل به پایان عمر خود رسیده اند ، اما هنوز تهدیدهای بسیار بزرگتری باقی مانده اند.

“این بسیار خوشایند است که ببینیم اکثریت قریب به اتفاق جامعه فناوری اطلاعات این تغییر را انجام داده اند. در عین حال ، مسائل مربوط به سازگاری هنوز مشکل ساز است. بسیار مهم است که این موارد بخشی از مشاغل را در معرض خطر قرار ندهد. با این حال ، این دوره های مهاجرت هنگامی که یک سیستم عامل به پایان عمر خود می رسد ، زمانن ایده آل برای بررسی برنامه های کاربردی در حال استفاده ، و بررسی این موارد برای بهبود امنیت محیط میباشد.”

هیچ راه دومی وجود ندارد

 

راجر گرایمز کارشناس ارشد KnowBe4 میگوید : “در هر صورت مهاجرت سیستم عامل در هر شرایطی، امری کاملا ضروریست.”

در مصاحبه ای با SC Media UK وی افزود : “تمامی فروشندگان منابع محدود دارند. در بعضی مواقع ، آنها باید بیشتر منابع خود را بر روی موضوعات فعلی متمرکز کنند. هرچه کارمندان کمتر چیزی قدیمی تر را تجربه کنند ، منابعی که می توانند با این مسئله کنار بیایند ، کمتر و کمتر می شوند. خیلی زود ، فروشنده برای پشتیبانی از چیزی که کمتر و کمتر مردم از آن استفاده می کنند ، مبلغی غیر طبیعی از منابع را خرج می کند. این امر کل سیستم اکوسیستم را شامل میشود ”

“وقتی یک سیستم عامل ارتقا نمی یابد ، این بدان معناست که هر فروشنده ای که محصولی داشته باشد ، باید تعداد بیشتری گزینه را پشتیبانی کند. همه در اکوسیستم، آپگرید اجباری را تحسین می کنند.اما ممکن است همه سیستم ها را ساپورت نکند.”

وی افزود : فشار بازار باعث می شود تولید کنندگان نرم افزار ویژگی های جدیدی را در به روزرسانی ها اضافه کنند ، که نسخه قدیمی آن را ندارد. وی خاطرنشان كرد: استفاده از نسخه های قدیمی برای استفاده از به روزرسانی ها اغلب باعث اتلاف منابع می شود.

“گاهی اوقات اضافه کردن یک ویژگی در سیستم عامل قدیمی بسیار دشوار است و حتی اگر این کار را انجام دهند ، این ویژگی به همان اندازه خوب نخواهد بود زیرا سایر وابستگی های مورد نیاز در آن وجود ندارند. و هنگامی که مشتریان فعلی از محصولات با ویژگی های کمتری استفاده می کنند ، احتمال بیشتری وجود دارد که آنها برای دستیابی به مجموعه ویژگی های جدید به محصول رقیب روی بیاورند.”

وی افزود : در حالی که تقاضای مصرف کنندگان یک عامل اصلی محسوب می شود ، تغییر ترجیحات و عادات کارمندان به ویژه در پی فرهنگ BYOD (Bring your own Device) و البته امنیت تأثیر فزاینده ای در مهاجرت سیستم عامل برای شرکت ها داشته است. در این زمان معمولا نرم افزار های add-on شکست میخورند.

در پایان لازم به ذکر است ، باتوجه به اهمیت بالای به روز بودن تمامی سیستم عامل ها و نرم افزار های مورد استفاده در شبکه جهت ارتقا سطح امنیتی کل شبکه ، صرف نظر از تمامی موانع و مشکلات از قبیل سازگاری سیستم عامل های جدید با سرویس های مورد استفاده و … حتما از آخرین نسخه های سیستم عامل ها در شبکه استفاده نموده و ترجیحا از یک راهکار Patch Management در سطح شبکه استفاده نمایید تا اطمینان لازم حاصل شود که وصله های امنیتی سیستم عامل ها و نرم افزار های مورد استفاده در کل شبکه اعمال شده است.

منبع:  https://www.scmagazineuk.com/os-migrations-windows7-hassle-professionals/article/1674137

تهیه شده توسط : سامان روحانی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.