10 علامتی که نشان میدهد که سیستم شما بدافزار دارد

10 علامتی که نشان میدهد که سیستم شما بدافزار دارد
در تصویر زیر 10 علامتی که نشان میدهد که سیستم شما بدافزار دارد و سریعا باید بر روی آن ضدویروس نصب شود، را می بینید.

 

توجه داشته باشید که حتی داشتن همه این علائم نشان دهنده آلوده بودن سیستم شما نیست ولی میتواند علامت خطری برای شما باشد؛ حتی احتمال دارد که هیچ کدام از این علائم را نداشته باشید ولی باز هم سیستم شما آلوده به Keylogger باشد.

10 علامتی که نشان میدهد که سیستم شما بدافزار دارد

 

  1.  پاپ آپ های متعدد: معمولا بدافزارها با هدف پول درآوردن برای مهاجم ساخته میشوند و چه راه پردرآمدی بهتر از نشان دادن تبلیغ به کاربران؟ معمولا باز شدن پاپ آپ در سایت‌های معتبر مانند گوگل، یاهو و… میتواند نشان دهنده آلوده بودن سیستم باشد.
  2.  کندی سیستم: معمولا بدافزارهایی که از سیستم شما برای Coin Mine کردن استفاده میکنند CPU شما را خیلی درگیر میکنند. با مراجعه به Task Manager و مرتب سازی بر اساس CPU میتوان پروسه‌های کند کننده سیستم را پیدا کرد.
  3.  قطع بودن اینترنت: شاید این نشانه خیلی خفیفی برای آلوده بودن سیستم شما باشد ولی احتمال کمی وجود دارد که بدافزار دسترسی شما را به اینترنت قطع کند.
  4.  فقط سایت‌های خاصی باز میشوند
  5.  Redirect شدن به سایت‌های مختلف: ممکن است بدافزار کنترل سیستم شما را به دست گرفته باشد و آدرس تمام سایت‌ها را وبسایت خود Redirect کند.
  6.  برنامه‌های ویندوز (مانند Control Panel) باز نمیشوند: معمولا بدافزارها قسمت‌های مختلف ویندوز مانند Event Viewer و Control Panel را از کار میندازد تا قابلیت کنترل سیستم را از کاربر بگیرند.
  7.  داغ شدن زیاد و غیرعادی سیستم: بدافزارهایی که از منابع سیستم شما برای Coin Mine کردن استفاده میکنند معمولا خیلی CPU سیستم را درگیر میکنند که باعث گرمای زیاد سیستم میشود.
  8.  ایمیل‌های اسپم: این ایمیل‌ها معمولا وقتی به کار میروند که مهاجم با استفاده از فیشینگ قصد دارد کاربر را فریب داده و اطلاعات کارت اعتباری آن‌ها را با صفحه جعلی بانک دریافت کند. با توجه به اینکه مهاجم به اطلاعات سیستم آلوده دسترسی دارد، معمولا ایمیل‌هایی مخصوص به زبان و بانک کاربران را میفرستد که به این عمل اصطلاحا Spear Phishing میگویند.
  9.  نرم افزارها Crash میکنند.
  10.  ضدویروس اجرا نمیشود: معمولا وقتی این مشکل پیش می آید نشان دهنده این است که مهاجم به صورت مستقیم به این سیستم دسترسی پیدا کرده است و به زودی باج افزار خواهد گرفت. معمولا مهاجمین از پورت 3389 که مربوط به سرویس Remote Desktop است برای دسترسی به سیستم‌ها استفاده میکنند. در این صورت سریعا از  اطلاعات مهم سیستم خود در یک هارد خالی (از هارد بکاپ معمول خود به هیچ وجه استفاده نکنید) بکاپ بگیرید؛ سپس به هیچ وجه سیستم خود را ریست نکنید و با یک متخصص مشورت کنید.

 

در صورت آلودگی سیستم شما دیدن اینگونه علائم اتفاقا بهتر است چون مانند زنگ خطری شما را از وجود مشکل با خبر میکند، ولی باز هم میگوییم که حتی وجود همه این 10 علامتی که نشان میدهد که سیستم شما بدافزار دارد ، هم به طور صد در صد نشان نمیدهد که سیستم شما آلوده شده است، ولی بهتر است که در صورت دیدن این علائم با یک متخصص مشورت کنید.

تهیه شده توسط : علیرضا هوشمند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.