آنتی ویروس رایگان ویندوز

بنر مقاله آنتی ویروس رایگان ویندوز

مقدمه

برای بسیاری از ما، آنتی ویروس رایگان برای استفاده خانگی و محافظت اولیه کافی است. این نوع نرم افزار دستگاه شما را برای بررسی وجود  ویروس‌های رایج اسکن می‌کند، فایل‌ها و برنامه‌های خطرناک را مسدود می‌کند و هر چیز مخربی را حذف می‌کند. برای نصل آنتی ویروس رایگان ویندوز، مواردی هست که باید به آن‌ها توجه کرد.

اگر اغلب با داده‌های حساس کار می‌کنید، از چندین دستگاه استفاده می‌کنید، یا به صورت remote با یک سازمان کار می‌کنید، آن موقع راه حل حفاظت از امنیت سایبری چیست؟ آیا آنتی ویروس رایگان واقعا برای محافظت از شما در این موارد کافی است یا یا به یک راه حل پولی نیاز است؟  بیایید تفاوت‌های بین نرم افزار آنتی ویروس رایگان و پولی را با هم بررسی کنیم و بفهمیم که کدام یک برای شما بهتر است. 

نرم افزار آنتی ویروس رایگان در مقابل راهکار پولی (paid)

تفاوت اصلی بین آنتی ویروس پولی و رایگان، طیف وسیعی از ویژگی‌هایی است که ارائه می دهند. آنتی ویروس رایگان برای شما محافظت اولیه را فراهم می‌کند، در حالی که آنتی ویروس‌های پولی ویژگی های اضافی برای امنیت تقریبا 100 درصدی ارائه می دهند.

اگر از کامپیوتر یا لپتاب و تبلت خود فقط برای چک کردن ایمیل، خواندن اخبار و تماشای یوتیوب استفاده می کنید، آنتی ویروس رایگان با ویژگی‌های معمولی برای شما کافی است. با این حال، اگر روی رایانه کار می‌کنید، داده‌های مهم را به صورت دیجیتالی ذخیره می‌کنید یا چندین دستگاه فناوری هوشمند دارید و به شبکه‌ی سازمانی متصل هستید، یک راه‌حل پولی مانند سرمایه‌گذاری در ایمنی دیجیتال شما است.

با این حال، هیچ پاسخ دقیقی در مورد اینکه آیا آنتی ویروس پولی بهتر از یک راهکار رایگان است وجود ندارد. این مساله بستگی به نوع استفاده هر شخص یا سازمان از اینترنت و سیستم‌ها دارد.

ویژگی‌های نرم افزار آنتی ویروس رایگان ویندوز

هدف اصلی هر آنتی ویروس رایگان ارائه حفاظت اولیه است. ابزارهای رایج ضد بدافزار رایگان شامل دو عملکرد اصلی هستند:

  • On demand Scan: اسکن دستگاه شما برای بدافزار وظیفه اصلی هر نرم افزار امنیت سایبری است. با حذف بدافزارها، برنامه‌های آنتی ویروس فرصت کمی برای هکرها باقی می‌گذارند تا داده‌های شما را در اختیار داشته باشند و از آن به نفع خود استفاده کنند.
  • Real time protection: نرم افزار آنتی ویروس دستگاه شما را به صورت real-time نظارت می‌کند و جلوی انواع مختلف بدافزارها را می‌گیرد. به عنوان مثال، مسدود کردن باج‌افزار در برابر مجرمان سایبری که داده‌ها و فایل‌های شما را encypt می‌کنند تا باج‌گیری کنند، جزو وظایف این نوع آنتی ویروس است و از سیستم شما در برابر تهدیدات محافظت می‌کند.

آیا آنتی ویروس رایگان واقعا کاربردی است؟؟ بله. اما به یاد داشته باشید که امنیت ارائه شده توسط این نوع نرم‌افزار حداقلی است، بنابراین، اگر می‌خواهید یک لایه حفاظتی اضافی داشته باشید، یک راه حل پولی ضد بدافزار را انتخاب کنید.

ویژگی‌های آنتی ویروس پولی

امنیت دیجیتال یک موضوع داغ است و تعداد راهکارهای آنتی ویروس به سرعت در حال افزایش است. ارائه‌دهندگان پیشرو نرم‌افزار امنیت سایبری قابلیت‌های حفاظتی فراتر از مجموعه ویژگی‌های تشخیص و حذف استاندارد را ارائه می‌کنند. مثلا:

  • Parental Control: مجرمان سایبری معمولا کودکان را هدف قرار می‌دهند زیرا آن‌ها اغلب خطرات آنلاین را تشخیص نمی‌دهند یا از آنها اجتناب می‌کنند. کنترل والدین به شما این امکان را می‌دهد تا سایت‌های خاصی را مسدود کنید، انتقال فایل‌ها را محدود کنید و زمانی که فرزندانتان سعی می‌کنند به محتوای نامناسب دسترسی پیدا کنند، اعلان‌های ایمیلی دریافت کنید و مانع این دسترسی شوید.
  • حفاظت از چند دستگاه: اگر از تلفن همراه هوشمند، لپ‌تاپ و یا دستگاه‌های دیگر استفاده می‌کنید، راحت‌تر است که از همه آن‌ها در یک لحظه و از طریق یک کنسول محافظت کنید.
  • حفاظت از سرقت هویت: سرقت هویت زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی اطلاعات شخصی شما را می‌دزدد و از آن برای سو استفاده و باج‌گیری استفاده می‌کند. تنها در سه ماهه دوم سال 2021، 52.8 میلیون نفر تحت تاثیر فرایند نقض داده‌ها قرار گرفتند که اطلاعات شخصی آنها طی این حادثه فاش شد و سبب خسارت‌های زیادی گردید..
  • Firewall: فایروال یک مرز مجازی بین شبکه‌ها است. این ویژگی تصمیم می‌گیرد که چه چیزی بین شبکه‌ها یا بین دستگاه شما و یک شبکه مانند اینترنت منتقل شود. Firewall داده‌های دریافتی را نظارت و کنترل می‌کند و ترافیک مخرب مانند بدافزار و حملات فیشینگ را مسدود می‌کند.
  • حفاظت از اینترنت اشیا: تلفن‌های همراه و رایانه‌ها تنها دستگاه‌های دیجیتالی نیستند که ما هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در مورد ساعت هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند، و وسایل مشابه نیز چنین مساله‌ای صدق می‌کند. یک راه حل امنیتی پولی می‌تواند از همه دستگاه‌ها و ابزارهای شما به طور همزمان محافظت کند.
  • VPN: یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می‌کند و آن را از طریق یک سرور راه دور هدایت می‌کند. VPN آدرس IP شما را پنهان می‌کند و فعالیت اینترنتی شما ناشناس جلوه می‌دهد.

مدیر تحقیقات گوگل نشان داد که در سال 2022، 52 درصد از کاربران اینترنت رمز عبور یکسانی را برای چندین حساب آنلاین استفاده کردند که منجر به سرقت اطلاعات آن‌ها به میزان گسترده‌ای شدنرم‌افزاری که دارای ویژگی password management باشد می‌تواند یک انتخاب مناسب برای شما محسوب شود.

Customer Support:  شرکت‌های نرم‌افزار آنتی‌ویروس پولی، پشتیبانی مشتری را از طریق ایمیل، چت زنده یا تلفنی ارائه می‌کنند. با نرم‌افزار آنتی‌ویروس رایگان، معمولا این نوع پشتیبانی وجود ندارد و صرفا محدود به سوالات متداول و گروه‌های پرسش و پاسخ می‌شود.

یافتن یک ابزار آنتی ویروس پولی که همه ویژگی‌هایی را که برای محافظت آنلاین نیاز دارید را با هم ارائه کند، امری حیاتی است. در غیر این صورت باید هزینه‌ی مشکلات امنیتی پیش‌آمده را پرداخت.

امنیت سازمانی، هزینه دارد. حقیقت این است که با برنامه‌های آنتی‌ویروس رایگان، شما فقط پیشگیری و حذف بدافزارهای اولیه را به عنوان خدمات دریافت می‌کنید. اما روش‌های مجرمان سایبری برای نفوذ به دستگاه‌های شما هر روز پیچیده‌تر می‌شود. خوشبختانه، راه‌حل‌های آنتی‌ویروس پولی ویژگی‌های حفاظتی زیادی دارند و تقریبا تمامی زوایای زندگی دیجیتال را پوشش می‌دهند.

آنتی ویروس رایگان ویندوز : FortiClient

نگاهی خواهیم داشت به یک نرم افزار آنتی ویروس کمتر شناخته شده به نام FortiClient که توسط Fortinet، یک شرکت متخصص در محصولات سخت افزاری امنیت شبکه، توسعه یافته است. قبلا 2 نسخه مختلف از FortiClient وجود داشت که نسخه استاندارد پولی و نسخه Lite رایگان بود. با این حال در ورژن‌های فعلی، آنها نسخه‌های مختلف را حذف کرده اند و تک نسخه‌ی FortiClient را به صورت رایگان ارائه کرده اند.

اساسا ویژگی‌های اصلی موجود در FortiClient ، یک ماژول امنیت وب است که از شما در برابر انواع خاصی از وب‌سایت ها بر اساس دسته بندی محافظت می‌کند و یک VPN Remote Access نیز جزو امکانات این محصول است که اکثرا توسط کاربران سازمانی استفاده می‌شود. ماژول فایروال از FortiClient حذف شده است.

ابتدا نگاهی به کارایی موتور آنتی ویروس می‌اندازیم و آن‌را از دیدگاه آزمون‌های مختلف آنتی ویروس بررسی می‌کنیم. این محصول برنده جوایز متعددی از آژانس های مختلف تست آنتی ویروس شده است.

AV-Comparatives

FortiClient از سال 2012 به طور مداوم از طرف AV-Comparatives بررسی و تایید می‌شود. اخیرا FortiClient یک گواهی +ADVANCED دریافت کرده است که بالاترین امتیاز در تست تشخیص فایل است. به غیر از آن، FortiClient با موفقیت 99٪ در آزمون حفاظت در دنیای واقعی موفق شد و رقبای محبوب دیگری مانند AVG، BullGuard، Emsisoft، Lavasoft، McAfee، Quick Heal، Sophos و Vipre را شکست داد!

VB100

VB100 شناخته شده ترین تست مقایسه‌ای است که انجام شده است. FortiClient در 12 تست گذشته 9 از 10 جایزه VB100 را به دست آورده است که آمار بسیار خوبی به نظر می‌رسد. در واقع، تاریخچه‌ی آزمایش‌های انجام شده به وضوح نشان می دهد که FortiClient در ابتدا عملکرد بسیار بدی داشته است اما به مرور زمان موفق شده تا امتیازات خود را ارتقا داده و موفق تر از قبل شود.

موسسه مشاوره فناوری اطلاعات PCSL

PCSL شرکتی از چین متشکل از تیمی از آزمایشگران و محققان قدرتمند است. آن‌ها انواع مختلفی از آزمایش‌ها مانند تست پاکسازی، تست تشخیص بدافزار اندروید، بررسی عملکرد مرورگر دسکتاپ، تست تشخیص Exploit و غیره را انجام داده‌اند.

“تست تشخیص بدافزار دسکتاپ” که در بررسی‌ها انجام شد، FortiClient را در گزارش گنجانده است و با 99.903٪ تشخیص وتعداد 0 مثبت کاذب به مقام دوم دست یافته است و تنها 20 نمونه از 20552 را از دست داده است.

آزمایشگاه NSS

خلاصه‌ای از 5 محصول سازمانی که توسط آزمایشگاه‌های NSS آزمایش شده‌اند، نشان می‌دهد که FortiClient با موفقیت به نرخ بلوک 99.8٪ دست یافته است که 99.4٪ در هنگام دانلود و 0.4٪ در هنگام اجرا مسدود شده است. این رقم FortiClient را در رتبه دوم با بیت دیفندر قرار می دهد در حالی که رتبه اول را سیمانتک گرفته است.

با تمام گواهینامه هایی که توسط آزمایش کننده های مستقل مختلف به FortiClient اعطا می شود، می توان گفت که FortiClient در شناسایی و مسدود کردن نرم افزارهای مخرب بسیار خوب است.

امنیت وب FortiClient: دومین ویژگی اصلی موجود در FortiClient که آن را حتی بهتر می‌کند، ماژول امنیت وب است که به عنوان یک فیلتر وب عمل می‌کند. این ویژگی دارای 6 دسته مختلف سایت اصلی است و هر دسته به نوع خاصی از وب سایت‌ها گسترش می‌یابد.

 

جمع‌بندی

آنتی ویروس رایگان ویندوز، علی رغم صرفه‌جویی در هزینه‌ها، نمی‌تواند تمامی ویژگی‌های امنیتی مورد نیاز کاربران سازمانی یا حتی خانگی را تامین کند. بنابراین استفاده از یک راهکار پولی با تمامی ویژگی‌های مورد نیاز سازمان، می‌تواند در تامین امنیت نقش اساسی ایفا کند.  

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید