آنتی ویروس رایگان

بنر مقاله آنتی ویروس رایگان

آنتی ویروس های سازمانی موجود در دنیا، به علت تنوع فناوری به کار رفته در محصول، معمولا لایسنس‌های گران قیمت و هزینه‌های پشتیبانی زیادی دارند. این هزینه‌ها شامل نصب و راه‌اندازی، تمدید سالیانه، اضافه کردن extension های مربوطه و پشتیبانی و نگهداری و خدمات پس از راه اندازی می‌باشند. اما برخی سازمان‌ها به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها و نداشتن سرمایه‌ی کافی برای فراهم کردن راهکار امنیتی برای سازمان، در ابتدای کار خود مایلند تا از راهکارهای رایگان استفاده کنند. همچنین برخی مدیران تمایل دارند تا در کنار راهکارهای اصلی خود، از آنتی ویروس های ثانویه جهت تقویت دیواره‌ی دفاعی سازمان خود استفاده کنند. به طور حتم آنتی ویروس رایگان تمامی امکانات یک پکیج کامل آنتی ویروس را شامل نمی‌شود. اما حفاظت primary و برخی ویژگی‌های پرکاربرد در این راهکار وجود خواهد داشت. همچنین لایسنس‌های راهکارهای رایگان معمولا برای مصارف شخصی و خانگی هستند و استفاده از آن‌ها برای یک enterprise  توصیه نمی‌شود.

با یک جست و جوی ساده در اینترنت می‌توان با طیفی از راهکارهای رایگان که برای اکثریت قابل دسترس است آشنا شد. در نظر داشته باشید که نمی‌توان بر روی این راهکارها به عنوان راه حل نهایی حافظت از نقاط پایانی شبکه تکیه کرد، و در نهایت نیاز به تهیه‌ی یک محصول کامل برای تامین امنیت سازمان، امری ناگزیر است. در این مقاله، شما را با برخی از راهکارهای سازمانی که به صورت رایگان قابل استفاده است و از نظر قانونی نیز مورد تایید بوده، آشنا می‌کنیم. هیچ یک از این موارد توسط کارشناسان ما رد یا تایید نمی‌شوند. لازم به ذکر است که در قرارداد استفاده از محصولات رایگان آنتی ویروس، شرایط استفاده و نیز مواردی که می‌توان در آن‌ها از محصول مورد نظر استفاده کرد، نام برده شده است. بنابراین لازم است که متقاضیان در انتخاب راهکار رایگان خود دقت کافی را داشته باشند. 

آنتی ویروس رایگان مخصوص کسب و کارهای کوچک تا متوسط

  1. Comodo Internet Security : این نرم‌افزار، یک آنتی ویروس کامل با ویژگی شناسایی و حذف بدافزارها می‌باشد. مواردی که توسط این راهکار تشخیص داده می‌شوند، شامل ویروس‌ها، spyware ، بدافزراها، rootkitها و حملات bot ها هستند. آنتی ویروس می‌تواند حملات ذکر شده را پیش از وقوع شناسایی و و متوقف کند. Comodo Internet Security مبتنی بر cloud است، و می‌توان از ویژگی‌های حفاظتی آن حتی در صورت به روز نبودن استفاده کرد. Sandbox خودکار این محصول برای بررسی انواع اپلیکیشن مناسب است؛ و لایسنس این محصول هم برای کاربران عادی و هم برای کاربران سازمانی قابل استفاده می‌باشد.
  2. Nano Antivirus : این راهکار یکی از آنتی ویروس های محبوب و برنده‌ی جایزه‌های جهانی در زمینه‌ی حفاظت از نقاط پایانی شبکه است. با داشتن یک اپلیکیشن قابل نصب بر روی ویندوز، و برنامه‌ی مبتنی بر وب، می‌توان از Nano Antivirus برای حافظت حداکثری و اسکن فایل‌ها استفاده کرد. در کنار سایر قابلیت‌های آنتی ویروس‌های رایگان، Nano امکان محافظت در برابر حمله‌های باج‌افزاری و winlockers را دارا می‌باشد. تنظیمات آن در دو حالت پیش فرض و manual قرار داشته، و می‌توان بر اساس سیستم یا قوانین دپارتمان فناوری اطلاعات سازمان، آن را تنظیم کرد. قرارداد لایسنس این محصول مختصر و کوتاه بوده، و استفاده از آن محدودیت خاصی ندارد.
  3. Windows Security : این آنتی ویروس رایگان، تنها قابل استفاده برای کامپیوترهای دسکتاپ است. با این وجود، طیف گسترده ای از protection را ارائه می‌دهد. مثلا محافظت در برابر باج‌افزارها یا بدافزارها که به صورت پیش فرض بر روی تنظیمات موجود است. نکته‌ی قابل توجه در مورد این محصول این است که برنامه به صورت پنهان و در پس زمینه‌ی ویندوز مشغول به فعالیت است و به صورت اختصاصی و built-in روی ویندوز قابل دسترسی است. interface برای استفاده بسیار ساده است و عدم وجود پیچیدگی‌های رایج در نرم افزارها، انواع عملکردهای محافظتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. لایسنس این محصول تا حداکثر ده دستگاه کامپیوتر در یک کسب و کار کوچک را پوشش می‌دهد و برای این نوع business انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.
  4. ClamWin Free Antivirus : آنتی ویروس رایگان و منبع باز ClamWin قادر است که ویروس‌های کموجود در فایل‌های پیوست نرم‌افزار OutLook را با اسکن خودکار، تشخیص داده و نسبت به حذف آن اقدام کند. اسکن‌های دوره‌ای و به روزرسانی‌های مرتب پایگاه داده‌ی این محصول، مناسب برای مقابله با انواع ویروس‌های موجود در فضای اینترنت است. منبع باز این برنامه کمک می‌کند تا تنظیمات آن با توجه به خواست یا نیاز مدیران تغییر کند. لایسنس آن نیز به گونه‌ای بوده که به کاربر اجازه می‌دهد بدون پذیرفتن شرایط و قوانین، از یک نسخه از برنامه‌ی آنتی ویروس، استفاده کند.
  5. FortiClient: این آنتی ویروس رایگان محصول شرکت Fortinet ، با اتصال دستگاه کاربر به شبکه‌ی Fortinet امنیت دستگاه را در بالاترین حد ممکن نگه می‌دارد. با تحلیل فایل‌های مشکوک، FortiClient یک فایروال مجازی برای محافظت از سیستم کاربر در برابر بدافزارها فراهم می‌کند. از این نرم افزار می‌توان بر روی چندین دستگاه استفاده کرد. داشتن برخی قابلیت‌های DLP مانند مسدود کردن اتصالات USB از امکانات این برنماه است. لایسنس محصول بیان می‌کند که این آنتی ویروس، یک محصول تجاری است و برای استفاده از آن نیازی به وارد کردن اطلاعات به خصوصی نیست.

برای حفاظت از نقاط پایانی شبکه در سازمان، همواره نیاز به استفاده از راهکارهای قدرتمند است، که اکثر این راهکارها هزینه‌های مختلفی در پی دارند. اما برای سازمان‌هایی که هنوز چندان درامدزا نیستند یا قصد صرفه‌جویی در هزینه‌های خود دارند، استفاده از راهکارهای رایگان، می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. برای تقویت سد دفاعی یک سازمان نیز، استفاده از یک راهکار ثانویه می‌تواند ثمربخش باشد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید