آنتی ویروس کرک شده

بنر مقاله آنتی ویروس کرک شده

خرید نرم افزار آنتی ویروس می‌تواند برای مدیران، پر هزینه و چالش برانگیز باشد. هنگامی که به یک نرم افزار آنتی ویروس جدید برای سیستم‌های سازمان نیاز است، برخی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به دنبال نسخه‌های ارزان‌تر و یا حتی کرک شده هستند تا در استفاده از منابع صرفه‌جویی کنند. داشتن یک نسخه‌ی رایگان یا ارزان قیمت دستکاری شده می‌تواند برای بسیاری، وسوسه‌انگیز باشد.

یک نرم‌افزار کرک شده، نرم‌افزاری است که کد لایسنس آن از طریق سایت‌های اشتراک‌گذاری نرم افزار غیرقانونی و رایگان به اشتراک گذاشته می‌شود و با استفاده از شماره سریال سرقتی یا تولید شده به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، نرم‌افزارهای کرک شده و غیرقانونی، چه نرم افزار آنتی ویروس و چه سایر نرم افزارها، بیشتر از آن که که راه حل امنیتی باشند، خطر امنیتی محسوب می‌شوند. در این مقاله به بررسی برخی از خطرات و مشکلات استفاده از نرم افزار آنتی ویروس کرک شده و غیر قانونی می‌پردازیم.

آنتی ویروس کرک شده چه مشکلاتی دارد؟

انتقال و ورود بدافزارها به سیستم

دانلود یا نصب نرم افزارهای آنتی ویروس غیرقانونی، معمولا با مشکلات و خطراتی همراه است که نمی‌توان نادیده گرفت. طبق گزارشی که توسط شرکت امنیتی Cybereason منتشر شده، تخمین زده می‌شود که بیش از 500000 دستگاه کامپیوتر می‌توانند با استفاده از یک آنتی ویروس کرک شده، به انواع بدافزارها آلوده شوند. با نصب نرم افزار کرک شده، احتمال عدم عملکرد صحیح و نیز وجود انواعی از بدافزارهای نهفته در برنامه افزایش می‌یابد و همچنین سبب ورود بدافزارهای بیشتری از راه های مختلف به سیستم‌ها می‌شود. به همین دلیل به خوبی می‌توان فهمید که چرا استفاده از آنتی ویروس کرک شده گزینه‌ی چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد.

در یک مورد حمله‌ی امنیتی که بر اثر نصب آنتی ویروس کرک شده روی سیستم‌های یک شرکت اتفاق افتاد، بدافزاری تحت عنوان Predator the Thief وارد شبکه شد. این بدافزار قادر بود اطلاعاتی مانند گذرواژه‌ها را از مرورگرها بدزدد  و کیف پول‌های ارز دیجیتال را مورد دستبرد قرار دهد. همینطور بدافزار قادر به استفاده از وب کم، و ثبت اسکرین شات از تصویر موجود روی نمایشگر بود و از این طریق اطلاعات زیادی را به سرقت برد. Azorult Infostealer نیز یک مورد دیگر از بدافزارهای شناخته شده بود که از طریق نرم‌افزارهای کرک شده آنتی ویروس وارد شبکه شد و اطلاعاتی مانند تاریخچه مرورگر، نام‌های کاربری و رمز عبور، کوکی‌ها و اطلاعات ارزهای دیجیتال را به سرقت برد. این سوابق نشان می‌دهد که نرم افزار کرک شده چقدر راحت می‌تواند اقدام مخرب انجام دهد. 

تحقیقات انجام شده بیشتر از موسسه Digital Citizens Alliance نشان داد که یک سوم نرم افزارهای غیرقانونی حاوی بدافزار هستند. همچنین تحقیقات نشان داد که که نرم افزار دانلود شده از منابع غیرقانونی 28 برابر بیشتر از نرم افزارهای دانلود شده از منابع قانونی حاوی بدافزار است.

بسیاری از بدافزارهای هوشمند توانایی پنهان کردن خود را در قالب یک برنامه مفید دارند. حتی یک نرم افزار آنتی ویروس کرک شده ممکن است تا مدت زیادی ماهیت بدافزاری خود را نشان ندهد و شما تا مدت طولانی به استفاده از آن مشغول باشید، بدون آن که متوجه خرابکاری‌های پنهانی برنامه مذکر شوید. عملکرد بدافزارها هیچگاه از ابتدا دارای ماهیت مشخص نخواهد بود.

یکی دیگر از دلایل تردید نسبت به نرم افزارهای آنتی ویروس کرک شده، وجود وب سایت‌هایی است که آن‌ها را منتشر می‌کنند. برای دانلود نرم افزار کرک شده، معمولا باید به سایت‌هایی مراجعه کنید که در کرک کردن انواع نرم افزار تخصص دارند. از نظر منطقی فعالیت چنین وب سایت‌هایی خلاف قوانین کپی رایت است، بنابراین می‌تواند برای کاربران ایجاد مشکلات امنیتی و قانونی کند. پس اعتماد کردن به این پلتفرم‌ها کار چندان عاقانه‌ای به نظر نمی‌رسد. 

نکته‌ی دیگر این است که سایت‌های انتشار آنتی ویروس‌های کرک شده عموما دارای میانبرهای زیادی هستند که بازدید کننده را به سمت سایت‌های دیگری redirect می‌کند و این خود ایجاد مشکلات بیشتری برای امنیت شبکه می‌کند، خطراتی مثل حمله‌های بدافزاری، باج‌افزاری، و یا تبلیغات و اسپم. این رایج‌ترین روش اخاذی و کلاهبرداری‌های اینترنتی است که همچنان بسیاری از افراد در دام آن می‌افتند. 

گاهی حتی یک نرم‌افزار آنتی ویروس کرک شده، می‌تواند خود یک بدافزار باشد که در قالب یک برنامه مفید به کاربر معرفی شده، و با ارائه‌ی ویژگی‌های مفید اما غیرواقعی، کاربر را ترغیب به دانلود و نصب آن کند.

نرم افزار ممکن است کار نکند

وقتی نرم افزار آنتی ویروس کرک شده را دانلود می کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که این نرم افزار واقعا درست کار کند. ممکن است از همان زمان نصب آنتی ویروس خود متوجه شوید که برخی یا تمامی گزینه‌ها فاقد کارکرد مناسب هستند و یا علی رغم نمایش فعال بودن، عملا فایده‌ای نداشته باشند و تنها منابع سیستم را اشغال کنند. این مساله می‌تواند برای امنیت سیستم و شبکه بسیار مضر باشد.

نکته‌ی مهم دیگر این است که شما نمی‌توانید به روزرسانی‌های نرم افزار آنتی ویروس کرک شده را دانلود کنید. عدم دریافت ویژگی‌ها و به روزرسانی های جدید که به ارتقای امنیت سیستم‌ها کمک می‌کند، به معنی افزایش ریسک آلودگی سیستم به انواع مختلفی از ویروس‌هاست و تبعات آن می‌تواند هزینه‌های سنگینی به دنبال داشته باشد. هزینه‌هایی از قبیل compromise شدن اطلاعات، هک شدن API ها، وقوع Data Breach و … 

از سوی دیگر، ممکن است راه برای ورود هکرها از طریق ارسال به روزرسانی‌های کاذب باز شود. هکرها می‌توانند با ایجاد یک به روزرسانی حاوی فایل‌های مخرب، به قسمت‌های مختلف کامپیوتر شما یا کارمندان شما دسترسی پیدا کنند. در این به روزرسانی‌ها انواع فایل‌های مخرب می‌توانند نهفته باشد. 

وجود مشکلات حقوقی برای آنتی ویروس کرک شده

دانلود و استفاده از نرم افزارهای کرک شده غیرقانونی است. اگر گرفتار استفاده از این نرم‌افزارها شوید، ممکن است عواقب و تبعات قانونی برای شما به دنبال داشته باشد. یکی از عواقب کوچک و جزیی استفاده از آنتی ویروس‌های کرک شده این است که ممکن است توسط فروشنده نرم افزار به طور موقت یا دائم دچار منع دسترسی شوید. برای مثال، اگر نسخه‌ای از Adobe Photoshop را به صورت کرک شده دانلود کنید، Adobe می‌تواند شما را از استفاده از هر یک از نرم‌افزارهای خود در آینده مسدود کند. یا آنتی ویروس Kaspersky می‌تواند در صورت تشخیص استفاده از نسخه‌ی کرک‌شده هر کدام از راهکارهای خود، استفاده از آن را برای کاربر مسدود کرده و تنها اجازه‌ی استفاده از ابتدایی‌ترین امکانات را در اختیار کاربر قرار دهد.

این مشکل نه فقط در مورد نرم‌افزارهای آنتی ویروس، بلکه در رابطه با سایر نرم‌افزارها و حتی بازی‌های کرک شده صدق می‌کند. برای مثال، استفاده از نسخه‌ی کرک شده بازی‌های Xbox ، می‌تواند منجر به محرومیت دسترسی به Xbox Live شود.

از طرف دیگر، استفاده از نرم‌افزارهای کرک شده، می‌تواند همراه با جرایم نقدی باشد. در ایالات متحده، این جریمه‌ها می تواند تا 250000 دلار نیز تعیین شود. در موارد سنگین‌تر مانند توزیع نرم‌افزارهای کرک شده، شخص ممکن است حتی محکوم به زندان شود.

این مساله یعنی مشکلات قانونی استفاده از نرم‌افزارهای کرک شده می‌تواند ضررهای زیادی برای کسب و کارها داشته باشد. اگر مدیر یک کسب‌وکار هستید و نرم‌افزار غیرقانونی روی دستگاه‌های شرکت خود دارید، ممکن است دچار مشکلات جدی شوید و ملزم به پرداخت جریمه شده، و یا حتی پروانه‌ی کسب شما باطل شود.

امکان آلوده شدن سایر دستگاه‌ها در یک شبکه نیز وجود دارد

چیزی که برخی از مدیران متوجه آن نیستند، این است که نرم افزار کرک شده نه تنها برای سیستمی که روی آن نصب شده، بلکه برای تمامی دستگاه‌های داخل شبکه نیز می‌تواند خطرآفرین باشد. برای مثال، تمامی دستگاه‌های متصل به wi-fi یک شرکت اعم از موبایل‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها پتانسیل آلودگی به بدافزار را خواهند داشت. نصب که آنتی ویروس کرک شده، نمی‌تواند امنیت کافی را برای شبکه‌ی سازمان ونقاط پایانی آن فراهم کند، و بدافزارهایی که با استفاده از این رخنه‌ی امنیتی وارد شبکه می‌شوند، می‌توانند از طریق آن حرکت کرده و به نقاط پایانی دیگر انتقال پیدا کنند. این برای مشاغل به منزله‌ی یک فاجعه  است، زیرا بسیاری از آن‌ها دارای شبکه‌هایی متشکل از صدها یا حتی هزاران رایانه هستند. شخصی که نرم‌افزار کرک شده را روی رایانه کاری خود دانلود می‌کند، می‌تواند بدافزار را به کل شبکه‌ی کسب و کار منتقل کند. این کار علاوه بر تبعات قانونی که به دنبال دارد، می‌تواند برای شخص خاطی نیز ایجاد مشکل کرده و سبب از دست دادن شغل او شود.

با استفاده از نرم افزارهای کرک شده، امنیت خود را مورد ریسک قرار ندهید. ما برخی از خطرات امنیتی استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس کرک شده مطرح کردیم. از پرداخت جریمه گرفته تا ورود بدافزار، تا مسائل قانونی مرتبط با تخطی از قوانین، همه می‌توانند از مشکلات این کار باشند.

جمع‌بندی

اگر نمی‌توانید یک نرم افزار را بخرید، پس به دنبال نسخه کرک شده نباشید. در عوض، به دنبال یک جایگزین رایگان یا متن باز باشید. به این ترتیب ریسک آلودگی سیستم‌های خود را به بدافزارها به طور چشمگیری کاهش خواهید داد.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید