اجرای دیسک نجات کسپرسکی در ویندوز

بنر مقاله اجرای دیسک نجات کسپرسکی در ویندوز

مقدمه

تهدیدات امنیتی پایدار یا  تهدیداتی که پاکسازی آن‌ها سخت است، می‌توانند در سیستم عامل شما پنهان شوند و پیدا کردن آن‌ها نیز سخت است. Rescue Disk می تواند فایل های مخفی، درایورهای سیستم، و Master Boot Record (MBR) هارد دیسک شما را بدون ایجاد مزاحمتی در سیستم عامل اسکن کند. اجرای دیسک نجات کسپرسکی در ویندوز کمک می‌کند تا فایل‌ها به طور کامل از ویروس پاک شوند.

دیسک نجات محصول شرکت کسپرسکی، برنامه‌ای است که روی یک درایو قابل جابجایی (سی دی یا دستگاه USB) ذخیره شده است. می‌توانید از Kaspersky Rescue Disk برای اسکن و پاکسازی کامل رایانه‌های آلوده که با روش‌های دیگر (مثلا با برنامه‌های آنتی ویروس) پاکسازی نمی‌شوند، استفاده کنید.

اگر نسخه فیزیکی از Kaspersky Small Office Security را خریداری کرده‌اید، علاوه بر بسته نصب Kaspersky Small Office Security، سی‌دی نصب شامل Kaspersky Rescue Disk نیز می‌شود. می توانید از این سی دی نصب به عنوان یک دیسک نجات استفاده کنید.

دیسک نجات کسپرسکی برای اسکن و پاکسازی کامپیوترهای سازگار با x86 و x64 که آلوده شده اند طراحی شده است. این برنامه زمانی باید استفاده شود که آلودگی به حدی باشد که با استفاده از برنامه‌های آنتی ویروس یا ابزارهای حذف بدافزار (مانند ابزارهای معمولی آنتی ویروس Kaspersky) که تحت سیستم عامل اجرا می‌شوند، نتوان رایانه را پاکسازی کرد. در این مورد، پاکسازی کارآمدتر است زیرا برنامه‌های بدافزار کنترل زمانی که سیستم عامل در حال بارگذاری است را نمی‌توانند به دست بگیرند.

بهترین دیسک‌های نجات آنتی ویروس یک راه ساده برای بازیابی رایانه شخصی، فایل‌ها و پوشه‌های کاربر پس از حمله بدافزار ارائه می کنند.

بنابراین اگر با یک آلودگی بدافزاری جدی روی هارد دیسک خود موجه شدید، جای نگرانی نیست. اکثر ارائه دهندگان اصلی آنتی ویروس نیز می توانند به ارائه یک دیسک نجات برای تلاش و کمک به حذف ویروس‌ها کمک کنند.

با این حال، آنچه شما نیاز دارید، یک USB یا یک CD است برای اینکه فایل‌های مورد نظر را روی آن کپی کنید، سپس بر روی هر کدام از اقداماتی که مد نظرتان است مراجعه کرده و با اجرای دیسک نجات کسپرسکی بر روی ویندوز یا سیستم عامل مورد نظر خود، در محل مورد نظر ذخیره نمایید.

پس از انجام این کار، USB یا CD را در رایانه آلوده بارگیری کنید و فایل‌های نصب شده را بوت کنید.

هر بار که دیسک نجات بر روی سیستم شما بارگزاری و اجرا می‌شود، می‌توان اطمینان حاصل کرد که سیستم بدون هیچ مشکلی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. با این حال لازم است که همیشه آنتی ویروس‌های خود را به روز نگه دارید تا استفاده از دیسک نجات آخرین راه حل شما باشد.

اجرای دیسک نجات کسپرسکی در ویندوز

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به ویژگی های جدید دیسک نجات کسپرسکی بیندازیم:

  • می‌توان فایل‌های Autorun را اسکن و پاکسازی کرد؛
  • یک تحلیلگر اکتشافی به امکانات برنمه اضافه شده است؛
  • ماژول های برنامه به روز شده اند؛
  • پشتیبانی از فایل‌های RAID اضافه شده است؛
  • قابلیت پیکربندی شبکه از جمله Wi-Fi اضافه شده است؛
  • عملکرد حالت متنی اصلاح شده است؛
  • لودر سیستم عامل اصلاح شده است؛
  • هسته سیستم عامل اصلاح شده است؛
  • Package های برنامه شخص ثالث به روز شده است؛
  • مجموعه ای از package های برنامه شخص ثالث اضافه شده است.

Kaspersky تعدادی ابزار رایگان نیز ارائه می‌دهد. چیزی که در مورد راه حل دیسک نجات کسپرسکی جالب به نظر می‌رسد این است که یک محصول تمیز و حرفه ای است که شامل امکانات و آپشن‌های زیادی می‌شود، اما استفاده از آن آسان است.

برای مثال، یک منوی بوت، تصمیم گیری در مورد بوت شدن در حالت‌های گرافیکی کامل یا محدود را امکان پذیر می کند. اسکنر ساده را می توان با یک کلیک راه اندازی کرد. شما می‌توانید انتخاب کنید که چه فولدرهایی اسکن شوند و این کار به افزایش سرعت کمک می‌کند. شما قادر به مشاهده و حتی بازیابی آیتم‌های قرنطینه شده هستید. و دسکتاپ Xfce که دیسک را تامین می کند شامل فایرفاکس، Thumar File Manager و تعدادی ابزار مفید دیگر است.

با این حال، بعید است به چیزی بیشتر از اسکنر اصلی کسپرسکی نیاز داشته باشید، زیرا یکی از بهترین راهکارهای آنتی ویروس موجود در بازار است.

در کنار اجرای دیسک نجات کسپرسکی روی ویندروز که در اینجا به آن اشاره کردیم، قصد دارم تا دیسک نجات‌های دیگری از دو شرکت دیگر معرفی کنم که شاید به کار بیاید.

Avast Rescue Disk

یک محصول مستقل نیست، بله به عبارت دیگر، یک سرویس  است که مشتریان فعلی Avast می‌توانند از هر بسته آنتی ویروس یا امنیت اینترنت Avast که استفاده می کنند به آن دسترسی داشته باشند.

می توانید به سادگی یک نسخه رایگان از نرم افزار ضد ویروس Avast را دانلود کرده و از آن استفاده کنید. رایگان بودن این محصول آن را تبدیل به گزینه‌ی مناسبی کرده است.

اول از همه، به یک سی دی خالی (با فرض اینکه رایانه شما دارای یک سی دی رایتر است) یا یک USB با 500 مگابایت فضای خالی نیاز دارید. سپس آنها را در دستگاه خود قرار داده، روی نماد Avast خود در دسکتاپ خود دوبار کلیک کنید هنگامی که پنل Avast شما بالا آمد، روی تنظیمات سمت چپ “Protection” کلیک کنید، سپس روی گزینه “Virus Scans” که ارائه شده است کلیک کنید. پیوند دیسک نجات جایی در آن بخش خواهد بود، در برخی نسخه‌ها این گزینه در سمت راست قرار دارد.

هنگامی که روی آن کلیک کردید، CD یا USB را به عنوان گزینه دلخواه خود انتخاب کنید، سپس درایو صحیح را انتخاب کنید، سپس دیسک نجات باید شروع به کپی شدن در محل مورد نظر شما کند.

پس از آن، کامپیوتر خود را بدون اینکه سی دی یا USB را جدا کنید، خاموش یا راه اندازی مجدد کنید و از هر کلیدی که برای نمایش منوی بوت نیاز است استفاده کنید. از آنجا فایل خود را انتخاب کنید، و گزینه دیسک نجات باید ظاهر شود. آن را انتخاب کنید و سپس آن را رها کنید تا اجرا شود. می‌توانید برای دیسک نجات، فایل‌های مخربی را که یافت می‌شوند «به‌طور خودکار» تصحیح کنید، یا برای بازبینی دستی گزینه‌ی نتایج انتخاب کنید.

در مجموع، تنظیم و اجرای آن ساده و بدون دردسر است.

 

Rescue Disk Trend Mic

در حالی که اکثر فروشندگان آنتی ویروس دیسک های نجات را با فرمت ISO ساده ارائه می‌دهند و تصمیم گیری در مورد نحوه استفاده از آن را به شما واگذار می کنند، ابزار Rescue Disk Trend Micro خود تمام پیچیدگی ها را مدیریت می‌کند. فقط انتخاب کنید که آیا به CD قابل بوت، کلید USB یا هارد دیسک نیاز دارید و ابزار به سرعت آن را برای شما ایجاد می‌کند.

این ابزار هیچ گونه رابط گرافیکی یا آپشن و آیتم دیگری به عنوان ویژگی‌های اضافی ندارد، اما به جای آن پنجره های متنی ساده مانند DOS را انتخاب می کند. استفاده از آن به اندازه کافی آسان است و در عرض چند ثانیه نوار پیشرفت اسکن ویروس را مشاهده خواهید کرد.

توانایی‌های تشخیص بدافزار Trend Micro واقعا مهم است، و در اینجا موتور اسکن آنتی ویروس امتیاز بسیار خوبی می‌گیرد، با تست محافظت در دنیای واقعی AV-Comparatives، که به طور معمول Trend Micro را در بین سه محصول برتر برای محافظت کلی از آنتی‌ویروس می‌بیند. به طور کلی، Trend Micro Rescue Disk محصولی توانمند است و اگر آنتی ویروس معمولی شما شکست خورده باشد، ارزش امتحان کردن را دارد.

داشتن یک نسخه از دیسک نجات به حفظ امنیت سیستم شما پس از آلودگی کمک زیادی می‌کند، و انجام و ذخیره‌سازی آن نیز بسیار راحت است و می‌توان آن را به راحتی انجام داد. همیشه سعی کنید یک نسخه از دیسک نجات برای آنتی ویروس خود داشته باشید تا جلوی آسیب دائمی به اطلاعات خود را بگیرید.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید