دانلود آنتی ویروس

بنر مقاله دانلود آنتی ویروس

در کنار آنتی‌ویروس‌هایی که از دفاتر نمایندگی و شرکت‌ها، و یا به صورت پکیج فیزیکی خریداری می‌شوند، بسیاری از لایسنس‌ها و اپلیکیشن‌های آنتی ویروس‌ها در فضای اینترنت برای دانلود در دسترس می‌باشند. وجود نسخه‌های قابل دانلود آنتی ویروس در فضای اینترنت به این دلیل است که گاهی دسترسی به عاملیت‌های مجاز فروش و تامین نرم افزار برای مدیران و کاربران راحت نیست. همینطور در پی روند سریع رشد و توسعه‌ی فناوری روز، برای بسیاری از کاربران راحت‌تر است که با چند کلیک و در فضای اینترنت محصول مورد نظر خود را پیدا کرده و از آن استفاده کنند.

اما برای دانلود یک آنتی ویروس مناسب، چه نکاتی نقش اساسی بازی می‌کنند؟ کارشناسان با تحلیل و بررسی آمار کاربران و متقاضیان دانلود آنتی ویروس، چند نکته را به عنوان ویژگی‌ها گزینه‌ی مناسب، در نظر دارند و بر اساس آن‌ها محصول مورد نظر خود را از اینترنت دانلود می‌کنند. در ادامه، به این گزینه‌ها بیشتر می‌پردازیم.

برای دانلود آنتی ویروس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هزینه

تقریبا تمامی کاربران نرم افزارهای آنتی ویروس، گزینه‌ی هزینه‌ را در اولویت‌های خود قرار می‌دهند. بودجه‌ی در نظر گرفته شده برای دانلود اپلیکیشن یا لایسنس آنتی ویروس ها در میان کاربران مختلف، متفاوت است. این بودجه بر اساس اندازه‌ی سازمان، سطح پوشش دهی، خدمات مورد نیاز، نوع لایسنس مورد نیاز و سیاست‌های یک سازمان مشخص می‌شود.

دانلود نسخه‌ی همراه با Free Trial

این گزینه به کاربران امکان استفاده‌ی رایگان به مدت (معمولا) یک ماه از محصول مورد نظر را می‌دهد. علاوه بر بررسی و آزمودن امکانات موجود در محصول اصلی، این گزینه امکان سنجیدن میزان رضایت‌مندی و حصول اطمینان از کیفیت محصول خریداری شده را به کاربر می‌دهد. آشنایی با ویژگی‌ها و نحوه‌ی عملکرد نرم افزار مد نظر متقاضی آنتی ویروس نیز از دیگر فواید تهیه‌ی آنتی ویروس همراه با امکان استفاده‌ی رایگان است. 

Compatibility

آیا برنامه‌ای که دانلود کرده‌اید، با سیستم شما همخوانی دارد؟ آیا اجرای برنامه سبب کند شدن، ناتوانی سیستم در اجرای سایر برنامه‌ها، و افت کلی عملکرد سیستم می‌شود؟ آیا سیستم شما پیش نیازهای لازم جهت اجرای آنتی ویروس مورد نظر را دارد؟ این‌ها سوالاتی است که برای دانلود و اجرای آنتی ویروس به پاسخ آن ها نیاز دارید. باید قبل از تهیه‌ و دانلود آنتی ویروس، با مطالعه‌ی ویژگی‌ها و شرایط استفاده از محصول مورد نظر، اطلاعات لازم را در رابطه با آن کسب کرد.

حجم برنامه

آنتی ویروس معمولا به صورت همیشگی در پس زمینه‌ی سیستم مشغول فعالیت است. متاسفانه برخی از راهکارهای ضد ویروس با سایر برنامه‌های تداخل دارند و سبب کندی عملکرد کلی سیستم می‌شوند. به همین دلیل مهم است که راهکار انتخاب شده توسط مدیران حجم زیادی از فضای RAM را اشغال نکرده، و اجرای آن بدون ایجاد مشکل برای سایر برنامه‌ها صورت بگیرد.

دانلود به روز رسانی‌ها

بدافزارها از زمانی که ساخته و به دنیای اینترنت وارد شدند، همواره در حال تحول و پیشرفت بوده‌اند تا بتوانند موانع امنیتی را دور زده و به سیستم‌های قربانیان نفوذ کنند. برای همین، همیشه لازم است تا راهکار ضد ویروس مورد استفاده توسط مدیران یا سازمان‌ها، همیشه پایگاه داده‌ی به روزرسانی شده داشته باشد تا توان مقابله با تهدیدهای بدافزاری جدید را داشته باشد. همچنین برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس به روز رسانی‌های خود را تنها برای مدت مشخصی پس از خریداری شدن ارائه می‌دهند، به این معنی که پشتیبانی از خدمات بعد از مدتی متوقف می‌شود. پس در انتخاب و دانلود آنتی ویروس، باید این نکته را در نظر داشت که داشتن به روز رسان‌های دوره‌ای و بلند مدت، به حفظ امنیت سیستم، نقاط پایانی شبکه و یا سایر موارد تحت پوشش آنتی ویروس کمک زیادی می‌کند.

حذف/قرنطینه/تشخیص تهدیدها

وظیفه‌ی آنتی ویروس‌ها تنها به تشخیص حمله‌های بدافزاری خلاصه نمی‌شود. اتخاذ راهکار درست در هنگام برخورد با ویروس، تشخیص فایل‌های بدون خطر از موارد خطرساز، قرنطینه یا حذف ویروس‌ها یا بدافزارها، از سایر وظایف یک آنتی ویروس مناسب است که در هنگام دانلود آن باید در نظر داشت.

محافظت از ایمیل

در سازمان‌ها استفاده از ایمیل بر استفاده از پیام رسان‌ها ارجحیت داشته و همین مساله باعث شده تا انواع حمله های سایبری از طریق ایمیل به زیرساخت‌های سازمان ها صورت بگیرد. به همین دلیل است که برای دانلود یک آنتی ویروس باید در نظر گرفت که آیا راهکار انتخاب شده توانایی حفاظت از ایمیل‌ها را در برابر هرزنامه ها، تروجان، باج افزارها و … را دارا می باشد یا خیر.

ویژگی‌های جانبی

بسیاری از نرم افزار‌های آنتی ویروس در کنار عملکرد اصلی خود، برخی امکانات و ویژگی‌های جانبی را نیز ارائه می‌دهند. برای مثال، بسیاری از آنتی ویروس‌های شناخته شده در کنار نسخه‌ی مخصوص کامپیوترهای رومیزی، نسخه‌ی موبایل را نیز تولید و در کنار محصول اصلی ارائه می‌دهند. این امر سبب می‌شود که امکان کار در پلتفرم‌های بیشتری گسترش پیدا کند و در عین حال امنیت اطلاعات سازمانی و نقاط پایانی شبکه روی تمام پتلفرم‌های فعال ، تضمین شود. گزینه‌ی دیگری که به عنوان امکانات جانبی یک آنتی ویروس در نظر گرفته می‌شود، قابلیت استفاده از ابزار Firewall آن است. این ابزار با اسکن ترافیک ورودی و خروجی شبکه، مسدود کردن فعالیت فایل‌های مشکوک و یا خطرناک، امنیت مورد نیاز شبکه را فراهم می‌کند. به همین دلیل، معمولا داشتن چنین گزینه‌ای، سبب محبوبیت بیشتر یک آنتی‌ویروس نزد مدیران می‌شود.

وقتی قصد دانلود یک آنتی ویروس را دارید، باید نکات زیادی را مد نظر داشته باشید؛ مواردی همچون ظرفیت و نیاز سیستم و سازمان، ویژگی‌های راهکار مورد نظر مانند امکانات، سطح پوشش‌دهی، نوع لایسنس و همین‌طور هزینه‌های نرم افزار می‌توانند از جمله‌ی این نکات باشند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید