پدیده ای به نام ChatGPT

بنر مقاله پدیده ای به نام ChatGPT

مقدمه

از زمانی که شرکت OpenAI ربات پرفروش ChatGPT خود را در ماه نوامبر منتشر کرد، کاربران زیادی مشغول استفاده از این ربات شدند، و برای تست کردن قابلیت‌های آن، برخی خبرنگاران و پاپاراتزی‌ها هم تلاش کردند تا خبری را شبیه سازی کنند یا از طریق تاریخ‌های ساختگی وقایع را بازسازی کنند.


پدیده ای به نام ChatGPT

برای بسیاری از افراد، مفهوم چت با هوش مصنوعی قدری غریب به نظر می‌رسد، چرا که هوش مصنوعی برای تداعی کردن احساسات هنوز به خوبی برنامه ریزی نشده است. ChatGPT نیز از این قاعده مستثنی نیست، و توانایی “فکر کردن” یا “حس کردن” مانند مردم را ندارد.

این بدان معناست که اگرچه ChatGPT می تواند فیزیک کوانتومی را توضیح دهد یا شعری را به دقت و با قواعد صحیح بنویسد، به گفته کارشناسان، این تکنولوژی هنوز به طور کامل به تسخیر انسان درنیامده است.

متیو ساگ، استاد حقوق در دانشگاه اموری که مفاهیم آموزش و استفاده از مدل‌های زبانی مانند ChatGPT مطالعه می‌کند، می‌گوید: ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید “اگر بی‌نهایت میمون دور هم بنشینند، در نهایت یک شکسپیر می‌سازند.” او گفت: تفاوت ذاتی بین انسان‌ها و ربات‌ها در نحوه‌ی تولید زبان وجود دارد، و اینکه این دو دقیقا مثل یکدیگر عمل کنند، همچنان مساله ای دور از ذهن است.

ربات‌های چت مانند GPT با حجم زیادی از داده‌ها و تکنیک‌های محاسباتی قادر می‌شوند تا توانایی پیش بینی و قدرت ساخت کلمات جدید را داشته باشند تا کلمات را به شیوه‌ای معنادار به هم متصل کنند. آ‌ن‌ها نه تنها برخوردار از حجم وسیعی از اطلاعات هستند، بلکه کلمات را در متن مورد نظر نیز درک و تحلیل می‌کنند. این نکته به ربات کمک می‌کند تا الگوهای گفتاری را تقلید کنند.

سایر شرکت‌های فناوری مانند گوگل و متا ابزارهای مدل زبان خود را توسعه داده‌اند که از برنامه‌هایی استفاده می‌کنند که درخواست‌های انسانی را دریافت کرده و به طراحی و ارائه‌ی پاسخ می‌پردازند.

برخی از تلاش‌های اخیر برای استفاده از ربات‌های چت برای سرویس‌های دنیای واقعی نتایج عجیبی داشته که حتی نگران کننده بوده است.. برخی شرکت‌ها پس از انتشار گزارش‌هایی از نحوه‌ی عملکرد GPT-3 مورد بازخواست قرار گرفتند.

بنیانگذار سرویس بحث‌برانگیز DoNotPay، که ادعا می‌کند ربات چت مبتنی بر GPT-3 به کاربران کمک می‌کند تا اختلافات مربوط به خدمات مشتری را حل کنند، که یک وکیل مجازی با استفاده از هوش مصنوعی قرار است در رساتای خدمات رسانی به مشتریان شروع به فعالیت کند. اگرچه نگرانی در این زمینه زیاد است، چرا که مشخص نیست درک هوش مصنوعی از مسائل حقوقی در چه سطحی باشد.

به نظر می رسد محققان دیگر رویکردهای سنجیده‌تری را با ابزارهای هوش مصنوعی تولیدکننده‌ی محتوا اتخاذ می‌کنند. دانیل لینا جونیور، استاد دانشگاه نورث وسترن که با کمیته وکلای غیرانتفاعی برای مسکن بهتر کار می کند، در مورد اثربخشی فناوری در قانون تحقیق می‌کند. او گفت که به آزمایش یک ربات چت به نام “Rentervention” کمک می کند که برای حمایت از مستاجران است و برای پیدا کردن خانه و ملک به افراد کمک می‌کند.

این ربات در حال حاضر از فناوری هایی مانند Google Dialogueflow، یکی دیگر از ابزارهای مدل زبان بزرگ استفاده می‌کند. لینا گفت که در حال آزمایش Chat GPT است تا به «اجاره» کمک کند تا پاسخ‌های بهتری داشته باشد و نامه‌های دقیق‌تری را پیش‌نویس کند، در حالی که محدودیت‌های آن را می‌سنجید.

Linna گفت: من فکر می کنم تبلیغات زیادی در مورد ChatGPT وجود دارد و ابزارهایی مانند این پتانسیل بالایی دارند. اما این برنامه، یک جادوگر نیست و نمی‌تواند همه کار را با هم انجام دهد.

OpenAI تائید کرده است و در وب سایت خود توضیح داده است که ChatGPT گاهی اوقات پاسخ هایی با لحن قابل قبول اما نادرست یا بی معنی می نویسد.

chat gpt home page

جمع‌بندی

ابزارهای هوش مصنوعی راه زیادی تا توسعه و ارتقای کیفیت در بالاترین سطح را دارند، اما به دلیل پیشرفت سریع AI و تکنولوژی آن، می‌توان به داشتن آینده‌ای بهتر امیدوار بود. 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

با ثبت ایمیل از آخرین خبرها مطلع شوید