Data Loss Protection

Data Loss Protection

همه روزه اخبار جدیدی در مورد نشت داده ها ، تهدیدات کامپیوتری و سو استفاده کاربران منتشر می شود این گونه اشتباهات معمولا به دلیل عدم کنترل و نظارت برسیستم های کامپیوتری رخ می دهد.

Data Loss Protection یا همان پیشگیری از نشت داده ها ، روشی است برای اطمینان از اینکه کاربران نهایی یک شرکت یا سازمان اطلاعات سری و مهم سازمان را به خارج از شبکه انتقال نمی دهند که در ادامه با عنوان  DLP  بحث را ادامه خواهیم داد .

DLP یک راهکار نرم افزاری است که شامل مجموعه ای از قوانین تجاری و محافظت از اطلاعات است تا  کاربران  غیرمجاز نتوانند داده هایی را که افشای آنها می تواند سازمان را در معرض خطر قرار دهد چه به صورت تصادفی و یا خود خواسته به اشتراک گذاشته و یا از سازمان خارج کنند.

برای درک بهتر DLP یک مثال رایج خواهیم زد:

به عنوان مثال ، اگر یک کارمند سعی کند یک ایمیل تجاری را به خارج از حوزه شرکت منتقل کند یا یک پرونده شرکتی را در یک سرویس ذخیره سازی ابری مانند Dropbox بارگذاری کند ، به کارمند این اجازه داده نمی شود.

علل از دست دادن اطلاعات یک سازمان:

اطلاعات  را می توان از طریق کارمندانی که سهواً آن را به اشتراک می گذارند ، خودی های مخرب در حال استفاده از آن اطلاعات ، یا اشتباهات یا رفتارهای ناامن شرکای تجاری از دست داد.

خسارت ناشی از نشت اطلاعات در سازمان:

طبق آخرین آمار و اطلاعات بدست آمده ، سازمان های بزرگ در سراسر جهان هر روز به طور متوسط ​​با 20 مورد از دست دادن داده سروکار دارند.

درحال حاضر 83 درصد سازمان ها راه حل کاملی برای DLP را ارائه می دهند که اکثر تمام نیازهای آنها را برآورده می کند اما همچنان 33 درصد از سازمان ها گزارش می دهند که هنوز میزان قابل توجهی از نشت اطلاعات را در سیستم خود دارند همچنین ممکن است برخی از سازمان از این مسئله آگاه نباشند .

برای تشخیص حوادث درون سازمانی DLP چندین روش تشخصیص دارد که می توان به regular expressions، قوانین مبتنی بر فرهنگ لغت ، و داده های بدون ساختار اشاره کرد.

با این وجود تنها 40 درصد از پاسخ دهندگان گفتند كه آنها فقط یكی از این روشها را استفاده می كنند و 5 درصد گفتند که آنها نمی دانند چگونه این فناوری کار می کند.

بسیاری از سازمان ها نیز از DLP تنها برای ایمیل یا برنامه های تجاری مشابه استفاده می کنند ، نه اینکه طیف وسیعی از راه های داده پردازی را پوشش دهند.

قابلیت های برجسته DLP:

از مهم ترین مزایای استفاده از DLP می توان به موارد زیر اشاره نمود:

امکان دسترسی به اطلاعات به وسیله موبایل ، تبلت و لپتاپ در هرزمان و هرمکان.
امکان مانیتور اطلاعات کاربران داخلی و خارجی شبکه سازمان و مشاهده و بررسی در هر زمان .
افزایش امنیت شبکه و مانع از سرقت اطلاعات مهم سازمان .
امکان برقراری ارتباط بین اعضای شبکه به صورت امن.
امکان مدیریت و رسیدگی به رخداد های سرور با استفاده از یک کنسول تحت وب.

نتیجه گیری:

DLP به عنوان یک موضوع جدی برای کسب و کار شرکت ها مطرح است و به عنوان هزینه پیشگیری از حوادث احتمالی باید مورد توجه سازمان ها قرار گیرد.

چرا که ممکن است تلاش های مخرب و یا حتی یک اشتباه غیر عمدی، که منجر به از دست دادن اطلاعات  شود بتواند نام تجاری یک شرکت را مورد خدشه جدی قرار داده و باعث کاهش چشم گیر ارزش سهام و آسیب به شهرت آن شرکت شود.

در صورتیکه تجربه پیاده سازی DLP را در سازمان خود داشته اید ، نظرتان را با ما در میان بگذارید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.