9 چک لیست برای امنیت اینترنت شما

9 چک لیست برای امنیت اینترنت شما
امنیت اینترنت یک گام مهم برای محافظت در برابر تهدیدات آنلاین است. آنتی ویروس به روز، فایروال فعال و همچنین نصب آخرین پچ ها و به روز رسانی ها به شما اطمینان می دهد که اکثر تهدیدها ناکارآمد هستند. اما نرم افزار به تنهایی نمی تواند 100 درصد از شما محافظت کند.
مشارکت فعال شما در این ضمینه ضروری است. اما نگران نباشید؛ شما فقط نیاز دارید چند قانون امنیت عمومی اینترنت را رعایت نمایید که نیازمند دانش فنی نیست. این موارد باید همیشه در لیست فعالیت هایتان قرار داشته باشند و به آنها توجه نمایید:
نکته 1: نصب آنتی ویروس به روز و فعال کردن به روز رسانی خودکار
آنتی ویروس با آخرین به روز رسانی ها، حفاظت پایه ای است که هر دستگاه باید داشته باشد – یعنی کامپیوتر، لپ تاپ یا گوشی های هوشمند. پس از نصب مطمئن شوید که نرم افزار همیشه به روز است.
نکته 2: از فایروال فعال و به درستی پیکربندی شده استفاده کنید
هیچ رایانه ای نباید بدون یک فایروال فعال از اینترنت استفاده نماید. فایروال معمولا بیشتر ارتباطات ورودی را رد می کند؛ البته سرویس هایی که از خارج باید در دسترس باشند (اینترنت) بر روی کامپیوتر اجرا می شوند.
نکته 3: همه چیز همیشه به روز است
نرم افزار حاوی خطا است. این امر هم به سیستم عامل و هم به برنامه های کاربردی مربوط می شود. به همین دلیل مهم است که خطا را بلافاصله پس از شناخت رفع نمود. به روز رسانی ها، پچ ها، رفع ها- هر فروشنده، پچ های نرم افزاری ارائه می کند که شکاف های امنیتی خطرناک را پر می کند. اگر شما زمان زیادی را صرف نگهداری از تمام به روز رسانی ها می کنید، در نظر داشته باشید که می توانید یک نرم افزار به روز رسانی نصب کنید که به شما در انجام این کار کمک کند.
نکته 4: استفاده از رمز عبور قوی
کلمات عبور امن از نام گربه شما و یا 123456 پیچیده تر است. نرم افزارهای رمز گشایی، امروزه هکرها را قادر می سازد رمز عبور ساده شش رقمی را در کمتر از یک دقیقه بشکنند. بدترین جنبه داستان: تمام اقدامات امنیتی توسط کسانی که رمز عبور قوی ندارند تحت تأثیر قرار می گیرد. خوشبختانه ترفندهای متعددی وجود دارد که به شما کمک می کند رمزهای عبور را بهتر حفظ کنید، برای مثال با استفاده از حروف اول یک جمله طولانی.
نکته 5: بازرسی ایمنی مرورگر
مرورگر احتمالا رایج ترین برنامه مورد استفاده در رایانه است. به همین دلیل باید همیشه به روز باشد و تنظیمات پیش فرض خطرناک تغییر کند. جنبه های زیر به ویژه مهم هستند:
• اجرای کد فعال / غیر فعال کردن محتویات. نمونه هایی از محتوای فعال عبارتند از جاوا، اکتیو ایکس، Silverlight، فلش، و غیره. این تنظیمات می تواند برای همه وب سایت ها (تنظیمات عمومی) استفاده شود. برای وب سایت های تضمین شده نیز می توان از موارد استثنائی استفاده کرد.
• جلوگیری از شناسایی. مرورگرهای مدرن می توانند به وبسایت ها برای ثبت رکوردهای کمتر درباره بازدید (بدون انجام پیگیری) سیگنال دهند. اگر مرورگر از این تابع پشتیبانی نکند، از پسوند مربوطه (“افزودنی ها”) استفاده می شود.
• غیر فعال کردن کوکی ها. وب سایت ها نباید قادر به شناسایی بازدیدکنندگان باشند، مگر این که به صراحت موافقت شده باشد. شناسایی بیشتر با استفاده از کوکی ها انجام می شود. کوکی ها را می توان غیرفعال کرد حتی برای هر وب سایت به صورت جداگانه. افزونه هایی که کوکی ها را غیرفعال می کنند برای همه مرورگرها در دسترس هستند.
نکته 6: احتیاط: یک مسئله همیشگی، ایمیل
پیوست های ناشناس را باز نکنید. اسناد و یا عکس ها و ویدیوهای هیجان انگیز ممکن است که نرم افزارهای مخرب را پنهان کنند – هر ایمیل مشکوک پیش از هر اقدامی باید اسکن شود.
به ایمیل های ناخواسته (اسپم) پاسخ ندهید. هرگز به نامه های ناخواسته (اسپم) پاسخ ندهید، حتی ایمیل خود را از لیست پستی مربوطه حذف نکنید. فرستنده با استفاده از اقدام شما برای غیرفعال کردن سیستم صرفا به منظور تایید اینکه آدرس شما معتبر است، اقدام به ارسال هرزنامه های بیشتر می کند.
هرزنامه، همیشه کلاهبرداری است. خرید محصولات از هرزنامه پست الکترونیکی معمولا بدین معنی است که شما هیچ کالایی دریافت نمی کنید و یا جنس نامرغوب تحویل می گیرید. در نتیجه، شما به طور ناخواسته اسپمر را پشتیبانی کردید و او را تشویق کردید که اینترنت را با میلیون ها ایمیل مزاحم اشغال کند.
نکته 7: بانکداری آنلاین با احتیاط
یک بانک معتبر هرگز از طریق ایمیل اطلاعات شخصی شما را درخواست نخواهد کرد. حتی اگر ایمیل به نظر می رسد که واقعی است، پس باید یک تماس تاییدیه با بانک داشته باشید. هر زمان که وب سایت بانک به نظر شما متفاوت رسید (حتی اگر فقط کمی) از حد معمول تغییر پیدا کرده بود، احتیاط نمایید.
نکته 8: احراز هویت دو عامل، امنیت حساب های آنلاین را تأمین می کند
اکثر اپراتورهای اصلی وب سایت ها مانند Google، Facebook، (در تنظیمات امنیتی) ورود با دو تنظیم امنیتی را فعال کرده اند، به عنوان مثال با یک رمز عبور و کارت هوشمند یا با ارسال یک کد به گوشی هوشمند. نصب بسیار ساده است و توسط فروشندگان مربوطه بسیار خوب توضیح داده شده است.
نکته 9: ضعف انسانی
مجرمان سایبری برای بهره برداری از نقاط ضعف انسانی به منظور گسترش نرم افزارهای مخرب بسیار تلاش می کنند و متاسفانه در این زمینه موفق هستند. نمونه ها عبارتند از:
• تبلیغات بنری که نشان می دهد که شما بازدید کننده 1،000،000 آنها بوده اید. این بنر برای هر کس که آن را می بیند یکسان است – اینچنین پیشنهاد یا برنده شدنی بسیار سوال برانگیز است.
• در میان جنایتکاران سایبری فیلم ها یا عکس ها در شبکه های اجتماعی بسیار محبوب هستند: تصادفات اتومبیل، صحنه های معروف از نمایش های تلویزیونی محبوب، رویدادهای ورزشی دیدنی و جذاب. با کلیک بر روی لینک، شما به سایت هایی که با نرم افزارهای مخرب پر شده اند، هدایت می شوید.
• پیشنهاداتی باورنکردنی، از قبیل بلیط های باقی مانده برای جام جهانی فوتبال یا المپیک یا پیشنهادات تعطیلات. پیشنهادات این چنینی که برای درست بودن بسیار خوب هستند، هیچ وقت درست نیستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.