امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه مجموعه اقداماتی است که برای محافظت از اطلاعات و شبکه ی شما طراحی و اجرا میشوند.
• این اقدامات تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری را شامل می شوند
• تهدیدها و خطرات بسیاری را هدف قرار میدهند
• از ورود یا پخش آنها در شبکه ی شما جلوگیری می کنند
• همچنین، امنیت موثر شبکه، دسترسی به شبکه را مدیریت می کند

 عملکرد امنیت شبکه به چه صورت است؟

 

امنیت شبکه لایه های دفاعی متعدد در شبکه و مرزها را با هم ترکیب می کند. هر کدام از لایه های امنیتی شبکه، سیاست ها و کنترل هایی را پیاده سازی می کنند. بر اساس آنها کاربران مجاز، به منابع شبکه دسترسی پیدا می کنند و از سوء استفاده و تخریب توسط کاربران مخرب جلوگیری می شود.

 

امنیت شبکه چه کاربردی برای من دارد؟

 

دیجیتالی شدن دنیای ما را دگرگون کرده. نحوه ی زندگی، کار، بازی کردن و آموزش ما کاملا تغییر کرده.  امروزه هر سازمانی که می خواهد خدماتی را به مشتریان و کارمندان خود ارائه دهد، باید از شبکه ی خود محافظت کند. امنیت شبکه همچنین به شما در محافظت از اطلاعات خصوصیتان در برابر حمله کمک می کند. در نهایت میتوان گفت که “امنیت شبکه حافظ اعتبار شما است”..

 

 

انواع امنیت شبکه

 

کنترل دسترسی

 

همه ی کاربر ها نباید به شبکه شما دسترسی داشته باشند. برای دور نگه داشتن مهاجم های بالقوه، باید تمام کاربر ها و تمام دستگاه ها را شناسایی و بررسی کنید و بعد از این کار میتواند سیاست های امنیتی خود را اجرا کنید. شما می توانید کاربر/دستگاه های متخلف را بلاک کرده یا به آنها دسترسی محدود بدهید. به این پروسه “کنترل دسترسی شبکه” (NAC) می گووییم.

 

آنتی ویروس و آنتی مالور ها

 

“Malware”،  کوتاه شده ی کلمه ی “malicious software” و به معنی نرم افزارهای مخرب یا بدافزار می باشد. بدافزار ها شامل ویروس ها، کرم ها، تروجان ها، باج افزار و جاسوس‌افزار هستند. ممکن است یک بدافزار سیستم شما را آلوده کرده باشد ولی برای چند روز یا حتی چند هفته خاموش بماند. بهترین برنامه های آنتی مالور نه تنها مالورها را در هنگام ورود به شبکه شناسایی می کنند، بلکه دائما فایل ها را برای یافتن هرگونه ناهنجاری، حذف بدافزار و ترمیم آسیب ها، بررسی می کنند.

 

امنیت اپلیکیشن

 

هر نرم افزاری که برای اداره ی کسب و کار خود از آن استفاده می کنید، نیاز به محافظت دارد. متاسفانه همه ی اپلیکیشن ها ممکن است حفره داشته یا به نحوی آسیب پذیر باشند. مهاجمان از این نقص ها برای آلوده کردن شبکه ی شما استفاده می کنند. امنیت اپلیکیشن با استفاده از سخت افزار، نرم افزار و پروسه های مورد استفاده ی شما، حفره ها را میبندد.

 

تحلیل رفتاری

 

برای تشخیص رفتار غیرطبیعی شبکه، ابتدا باید بدانید رفتار یک شبکه ی نرمال به چه صورت است. ابزارهای تحلیل رفتاری به صورت اتوماتیک فعالیت هایی که از حالت طبیعی خارج هستند را تشخیص می دهند. تیم امنیتی شما در این شرایط می تواند به سرعت مواردی که باعث به وجود آمدن مشکل میشود را تشخیص داده و تهدیدها را برطرف کند.

 

جلوگیری از، از دست رفتن داده ها DLP

 

سازمان ها باید اطمینان حاصل کنند که اطلاعات حساس آنها توسط کارمندانشان به خارج از سازمان منتقل نمی شوند. تکنولوژی های DLP، از دانلود، آپلود، ارسال و حتی پرینت کردن اطلاعات مهم به صورت ناامن جلوگیری می کنند.

 

امنیت ایمیل

 

ورودی ایمیل ها راه خطرناک ترین تهدید برای نقص امنیتی هستند. مهاجمان با استفاده از اطلاعات شخصی و روش های جامعه شناسی، کمپین های فیشینگ پیچیده ای را برای گمراهی کاربران و فرستادن آنها به وبسایت های حاوی بدافزار، طراحی می کنند. اپلیکیشن امنیت ایمیل حمله های ناگهانی را مسدود کرده و به منظور جلوگیری از، از دست رفتن اطلاعات مهم پیغام های خروجی را کنترل می کند.

 

 

فایروال ها

 

فایروال ها بین شبکه ی داخلی مورد اعتماد شما و شبکه های خارجی غیرقابل اعتماد مثل اینترنت، مانعی ایجاد می کنند. آنها از مجموعه ای قوانین تعریف شده برای مجاز یا مسدود کردن ترافیک استفاده می کنند. فایروال میتواند یک نرم افزار، یک سخت افزار و یا هر دو باشد.

 

 

سیستم های پیشگیری از نفوذ

 

سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS)، ترافیک شبکه را برای مسدود کردن حملات، بررسی میکند.

 

امنیت تلفن های همراه

 

مجرمان سایبری بیش از پیش تلفن های همراه و اپ ها را هدف قرار میدهند. طی 3 سال آینده، 90 درصد سازمان های فناوری اطلاعات از برنامه های سازمانی در دستگاه های تلفن همراه شخصی پشتیبانی خواهند کرد. در این شرایط باید بتوانید اجازه ی دسترسی دستگاه های مختلف به شبکه ی خود را کنترل کنید.

 

 

 

تقسیم شبکه

 

تقسیم بندی نرم افزاری، ترافیک شبکه را طبقه بندی کرده و اجرای سیاست های امنیتی را آسان تر می کند. در حالت ایده آل ، طبقه بندی ها مبتنی بر مشخصات اندپوینت است، نه آدرس های IP اختصاصی. شما می توانید حق دسترسی را بر اساس نقش ، مکان و موارد دیگر اختصاص دهید تا سطح دسترسی مناسب به افراد مناسب داده شود و دستگاههای مشکوک شناسایی شده و از بین بروند.

 

 

اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد

 

محصولات SIEM اطلاعاتی که کارمندان امنیتی شما برای شناسایی و پاسخ به تهدیدها لازم دارند را، جمع می کنند. این محصولات به اشکال مختلفی از جمله لوازم فیزیکی و مجازی و نرم افزار سرور عرضه می شوند.

 

 

وی پی ان (VPN)

 

یک شبکه خصوصی مجازی اتصال را از یک اندپوینت به یک شبکه، اغلب از طریق اینترنت رمزگذاری می کند. به طور معمول ، یک VPN از راه دور، از IPsec یا Secure Sockets Layer برای تأیید صحت ارتباط بین دستگاه و شبکه استفاده می کند.

 

 

 

امنیت وب

 

راهکار امنیتی وب ، استفاده ی کارکنان شما از وب را کنترل می کند، تهدیدات مبتنی بر وب را مسدود کرده و دسترسی به وب سایت های مخرب را سلب می کند. این امر از ورودی های وب شما در سایت یا ابر (cloud) محافظت می کند. “امنیت وب” همچنین به اقداماتی که شما برای محافظت از وب سایت خود انجام می دهید اشاره دارد.

 

 

امنیت بی سیم

 

شبکه های بی سیم به اندازه شبکه های سیمی ایمن نیستند. بدون اقدامات امنیتی دقیق ، نصب یک LAN بی سیم می تواند مانند قرار دادن درگاه های اترنت در همه جا ، از جمله پارکینگ باشد. برای جلوگیری از سوءاستفاده ، شما نیاز به محصولاتی دارید که بطور خاص برای محافظت از شبکه بی سیم طراحی شده اند.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.