ایمیل سرور سازمانی

اکسچنج، ایمیل سرور سازمانی

مکاتبات امروزه شکل جدیدی به خود گرفته است. دیگر سازمان‌ها برای ارتباط با یکدیگر از سیستم‌های مکاتباتی قدیمی چون کبوترهای نامه‌بر، اسب‌ها و پست استفاده نمی‌کنند. امروزه سازمان‌ها از پست الکترونیکی برای فعالیت‌ها و مکاتبات خود استفاده می‌کنند. پست الکترونیکی سریع‌تر و ارزان‌تر از دیگر روش‌های مکاتباتی پیشین است. در ابتدای ورود پست الکترونیکی سازمان‌ها از فراهم‌کنندگان (Providers) استفاده می‌کردند. این فراهم‌کنندگان بودن که به سازمان‌ها تعدادی اکانت ارائه می‌کردند تا سازمان‌ها از این اکانت ها و سیستم ایمیل فراهم‌کنندگان استفاده کنند. فراهم‌کنندگانی مانند Yahoo و G-mail را می‌توان از بزرگ‌ترین آن‌ها نامید. پس از مدتی نیز سازمان‌ها با در اختیار گرفتن نام‌های مخصوص خود از فراهم‌کنندگان Host اکانت های ایمیل خود را دریافت می‌کردند. به‌گونه‌ای که اکانت ها اختصاصی‌تر شده و به نام سازمان ختم می‌شد. اما مسئله اصلی در این میان هزینه، امنیت پیام‌های ارسالی و دریافتی و مدیریت کامل بر سیستم ایمیل بود. با توجه به این نیازها سازمان‌ها بر آن شدند که سیستم پست الکترونیکی اختصاصی راه اندازی کنند. مدیران شبکه مسئول معرفی یک سیستم ایمیل پایدار، امن و قابل‌ اطمینان شدند.

مایکروسافت اکسچنج سرور ۲۰۱۶

در این میان مایکروسافت با ارائه ایمیل سرور خود یعنی Exchange Server توانست نیاز سازمان‌ها از یک ایمیل سرور اختصاصی را برطرف کند. مایکروسافت اکسچنج توانست نیاز سازمان‌ ها چون پایداری، امنیت و قابلیت اطمینان را به‌خوبی برطرف کرده در عین این حال که مدیریت همه‌جانبه زیرساخت اکسچنج سازمان به عهده مدیران شبکه قرارگرفت و مدیران شبکه مسئول کامل سیستم میل در سازمان شدند. طولی نینجامید که اکسچنج سرور با توجه به این قابلیت‌ها و ویژگی‌ها و همچنین امکاناتی چون یکپارچه شدن کامل با مایکروسافت Skype for Business ( همان مایکروسافت لینک) و مجموعه مدیریت و مانیتورینگ سیستم سنتر و دیگر محصولات مایکروسافت به بهترین ایمیل سرور سازمانی و انتخاب اول مدیران شبکه سازمان‌ها تبدیل شد. مایکروسافت حتی فراتر از این رفته و ایمیل سرور Exchange را به‌گونه‌ای طراحی کرد که با استفاده از Add-On ها به‌قدری انعطاف‌پذیر شود که توانایی تبدیل‌شدن به یک اتوماسیون اداری کامل را داشته باشد. می توان گفت که ایمیل سرور مایکروسافت اکسچنج تنها یک سرویس ارسال و دریافت ایمیل نیست و سازمان ها می توانند از قابلیت های این میل سرور استفاده های متنوعی کنند.

پیاده سازی اکسچنج سرور ۲۰۱۶

ازجمله خدمات شبکه دژپاد، پیاده سازی ایمیل سرور سازمانی است. کارشناسان ما هرلحظه در کنار شما هستند تا با بررسی سازمان، در انتخاب ایمیل سرور مناسب جهت پیاده سازی در زیرساخت IT شما به‌طور کامل سازمان را نیازسنجی کنند. تا هیچ‌گونه مشکلی در سرویس راه اندازی شده به وجود نیاید. مایکروسافت اکسچنج سرور (Exchange Server) راه کار ایمیل سرور سازمانی پیشنهادی دژپاد است؛ و در بسیاری از سازمان‌ها می‌توان با بررسی زیرساخت این ایمیل سرور با امکانات فوق‌العاده را راه اندازی کرد. ما مفتخریم با داشتن کارشناسان مجرب سازمان‌ها را در طراحی، پیاده سازی و نگهداری ایمیل سرور مایکروسافت Exchange همراهی کنیم. تا سازمان‌ها بتوانند به دیگر اولویت‌های رقابتی خود پرداخته و در بازار رقابتی امروزه با سرعتی بالاتر به‌پیش روند. ویژگی‌های ایمیل سرور مایکروسافت Exchange ما را بر آن داشت تا در بسیاری از پروژه‌ها از این ایمیل سرور به‌عنوان راه کار پست درون‌سازمانی استفاده کنیم، و به‌عنوان ایمیل سرور پیشنهادی به سازمان‌ها معرفی کنیم اما اساس کار چشم انداز نو بر نیاز سازمان‌ها و استاندارد روز پایه‌ریزی شده است. بنابراین در صورت لزوم از دیگر ایمیل سرورها چون Kerio Connect و Hmail نیز استفاده خواهیم کرد.با ما در تماس باشید.

ویژگی های اکسچنج سرور

سادگی در عین سرعت

از جمله مهمترین توقعاتی که کاربران و سازمان ها از یک ایمیل سرور سازمانی دارند، افزایش سرعت فعالیت های آنها است. چرا که با افزایش سرعت کاربران می توانند سریع تر فعالیت های خود را انجام داده و به اتمام برسانند. راه کار ایمیل سرور مایکروسافت Exchange 2016 به منظور برطرف کردن نیاز سازمان ها به سرعت؛ امکانی را در میل باکس های خود فراهم کرده که با استفاده از آن کاربران ایمیل سرور مایکروسافت اکسچنج می توانند به سرعت در میل باکس خود به جست و جو پرداخته و به خواسته های خود برسند. مکانیسم میل باکس های نسخه جدید ایمیل سرور مایکروسافت اکسچنج به گونه ای عمل کرده که توانایی کش کردن را در خود دارند.
هدف اصلی شرکت های بزرگ نرم افزاری افزایش سهولت در پیاده سازی و نگهدازی تمامی محصولات خود می باشد. مایکروسافت و راه کار ایمیل سرور آن نیز از این قانون مستثنی نیست. مایکروسافت نیز به منظور سهولت در پیاده سازی، به روز رسانی، مهاجرت، نگهداری و عیب یابی ایمیل سرور Exchange از نسخه ۲۰۱۳ اقدام به تغییرات اساسی در زیرساخت کرد. تغییرات در ایمیل سرور مایکروسافت با ادغام UM و Hub Transport در Mailbox Server Role در Exchange 2013 شروع شد. با تجمیع Client Access Server Role در Mailbox Role نیز در اکسچنج سرور ۲۰۱۶ مایکروسافت ساختار هدف خود یعنی معماری تک بلوکی را راه اندازی کرد.

امنیت، اطمینان و همکاری

بی تردید امنیت مهمترین بخش در محصولات سازمانی است. بدون در نظر گرفتن فاکتور امنیت استفاده از محصولات فناوری اطلاعات در سطح سازمانی به راحتی می تواند برای سازمان ها خسارت های جبران ناپذیری وارد کند. مایکروسافت به منظور افزایش قابلیت اطمینان در ایمیل سرور Exchange 2016 اقدام به افزایش قابلیت های امنیتی DLP کرده است. سازمان ها با استفاده از قابلیت های DLP می توانند الگو هایی را برای میل سرور Exchange 2016 تعریف کنند که میل سرور مایکروسافت Exchange 2016 با استفاده از این الگوها اقدام به اعمال شرایط خاص بر پیام ها انجام دهند. همچنین ایمیل سرور مایکروسافت با استفاده از Edge Transport می تواند از ورود تعداد زیادی از پیام های ناخواسته به داخل سازمان جلوگیری کند.
یکپارچه سازی با دیگر محصولات مایکروسافت یکی از مهمترین قابلیت های ایمیل سرور Exchange 2016 محسوب می شود. مایکروسافت Exchange 2016 را می توان در کنار SharePoint استفاده کرد و از قابلیت های این دو محصول سازمانی مایکروسافت در کنار هم به منظور افزایش عملکرد کاربران در سازمان بهره برد. مایکروسافت با راه اندازی ویژگی های جدید در Exchange روز به روز این ایمیل سرور خود را به ایمیل سروری بدون رقیب در سازمان ها تبدیل کرده است.

موبایل، تبلت یا لپ تاپ

عدم وابستگی ایمیل سرور مایکروسافت Exchange 2016 به دستگاه کاربران این امکان را برای سازمان ها فراهم می کند که بتوانند بدون تغییر رفتار کاربران خود زیرساخت موجود را به ایمیل سرور Exchange 2016 تغییر دهند. کاربران به دلیل پشتیبانی میل سرور مایکروسافت از پلتفرم های رایج موجود می توانند با همان دستگاهی که تا به امروز از آن برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده می کردند، بهره ببرند، بدون انکه تغییری در دستگاه های خود انجام دهند. همچنین تغییرات زیادی که مایکروسافت در اکسچنج سرور ۲۰۱۶ اعمال کرده کاربران زیادی را به استفاده از آن جلب کرده است.
مایکروسافت در نسخه جدید خود توجه بسیاری به محیط کاربری تحت وب اکسچنج سرور یعنی Outlook on the Web (در نسخه های قبل به Outlook Web App معروف بود) کرده است. با تغییرات مایکروسافت بر روی این محیط کاربران می توانند از استفاده از محیط کاربری جدید اکسچنج سرور لذت برده و فعالیت های کاری خود را با استفاده از دستگاهی که راحت تر هستند، موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شخصی خود انجام دهند.

امنیت ایمیل سرور

کنترل کامل بر ارسال و دریافت ایمیل

مایکروسافت Exchange Server دستیاری کامل برای مدیران شبکه در امور مکاتباتی است، مهم‌ترین قابلیتی که در ایمیل سرور Exchange موجود است توانایی کنترل تک‌تک میل باکس ها است. با مثالی این موضوع را روشن‌تر می‌کنیم. فرض کنید در دپارتمان مالی سندی برای فرد مشخصی باید ارسال شود. همچنین این سند دارای الگوی خاصی نیز نیست که با استفاده از قابلیت DLP قادر به تشخیص آن باشیم. در این سناریو گیرنده پیام نیز مشخص است. در این حالت با استفاده از قابلیت‌های کنترلی میل سرور Exchange اقدام به اعمال سیاست‌های مخصوص با توجه به شرایط پیش‌آمده می‌کنیم. به‌عنوان نمونه در صورت ارسال پیامی از بخش مالی به ایمیل سازمان مالیاتی کشور حتماً توسط مدیر مالی این پیام چک شده و در صورت تائید مدیر مالی ارسال گردد. به‌این‌ترتیب از ارسال اطلاعاتی که ممکن است برای سازمان خسارت‌هایی وارد کند جلوگیری می‌شود. مایکروسافت Exchange در این موضوع بسیار انعطاف‌پذیر عمل کرده است تا مدیران شبکه سازمان توانایی اجرای سناریوهای زیادی را داشته باشند.

محافظت با Exchange Edge Transport

در ایمیل سرور مایکروسافت Exchange 2016 ویژگی Anti-Spam سرویس‌هایی را فراهم خواهند کرده که سبب جلوگیری از ورود پیام‌های ناخواسته به شبکه داخلی سازمان می‌شود. باید گفت که متأسفانه افراد سودجویی که اقدام به ارسال هرزنامه می‌کنند از تکنولوژی‌های مختلفی برای این کار استفاده می‌کنند. سرورهای Edge در زیرساخت‌های دارای Exchange Server کمک می‌کند که کاربران دیگر نامه‌های ناخواسته و بی‌محتوا دریافت نکنند، جلوگیری از ورود هرزنامه‌ها با استفاده از مجموعه Agent هایی که در Edge Transport فعال می‌باشند فراهم می‌شود. Agent های ایمیل سرور اکسچنج لایه‌های امنیت مختلفی ایجاد می‌کنند تا از سازمان شما در برابر تهدیدات برون‌سازمانی حفظ کنند. حفاظت زیرساخت اکتیو دایرکتوری سازمان از تهدیدات خارجی مهمترین دلیل استفاده از Edge Transport است. از دیگر سناریو های استفاده می توان به مواردی که در ادامه آمده اشاره کرد. در صورتی که سیاست های سازمانی به گونه ای باشد که تمامی ترافیک های non-authenticate در شبکه DMZ به طور کامل متوقف شوند. سازمان از راه کار های مقابله با بد افزار ها چون Exchange Online Protection استفاده نمی کند. سازمان نیازمند ویژگی ها و امکانات فیلترینگ مخصوصی است که راه کار مقابله با ان در سرویس های راه اندازی شده موجود نمی باشد. سازمان قصد استفاده از زیرساخت Exchange Hybrid را دارد. در اینجا باز باید خاطر نشان شد که پیاده سازی Exchange Edge Transport در سازمان های بخصوصی لازم بوده و تماماً باید توسط مدیران شبکه که آگاهی لازم را دارند نیازسنجی شود.

امنیت در برابر باج افزارها

امروزه مهم‌ترین بحث در دنیای امنیت شبکه باج افزارها هستند. امسال سازمان‌های زیادی موردحمله باج افزار قرارگرفته و داده‌های خود را به‌طور کامل از دست دادند. بسیاری از شرکت‌هایی نیز که راضی به پرداخت باج شدند، نتوانستند داده‌های خود را بازگردانند. بنابراین راه‌حل اصلی باج افزار، پیشگیری است. دلیل این نتیجه‌گیری این است که پس از آلودگی سازمان به باج افزار عملاً راه مقابله‌ای با آن نیست. اما نقش ایمیل سرورهایی چون مایکروسافت Exchange در مقابله با باج افزار چیست؟ جواب بسیار ساده است، کنترل! در صورت کنترل ایمیل ها و فایل های ضمیمه‌شده به آن می‌توان تا حدود زیادی از ورود باج افزار به شبکه سازمان جلوگیری کرد.باید خاطرنشان شد که تنظیمات و سیاست‌های ضد باج افزاری که بر روی ایمیل سرور پیاده سازی می‌شوند، تنها یک سطح از محافظت را تشکیل می‌دهند. در این سطح تلاش می‌شود که فایل های آلوده وارد شبکه داخلی سازمان نشوند. درصورتی‌که به هر دلیل باج افزار از این سطح امنیتی رد شد باید با استفاده از سطوح دیگر اقدام به جلوگیری از گسترش باج افزار در سازمان کرد. به‌طورکلی می‌توان بیان کرد مقابله با باج افزار یک‌راه کار جامع است و تنها با یک آنتی‌ویروس و یا ضد بد افزار نمی‌توان از حملات باج افزار (Ransomware) جلوگیری کرد.