مایکروسافت سیستم سنتر

درباره مایکروسافت سیستم سنتر (Microsoft System Center)

از بين رفتن داده‌ها به دليل بروز مشكل در ابزارهاي ذخيره‌سازي داده يكي از مشكلات عمده در شبكه‌هاي كامپيوتري است. علاوه بر استفاده از تجهيزات استاندارد و مناسب جهت نگه‌داري داده‌ها لازم است مكانيزمي جهت بازيابي داده‌هاي از دست رفته وجود داشته باشد. يكي از رايج‌تري اين راهكارها استفاده از سيستم‌هاي پشتيبان‌گيري در شبكه است. به دليل وجود داده‌هاي حياتي در شركت اتخاذ روال‌هاي پشتيبان‌گيري و پياده‌سازي آن‌ها يكي از ضروري‌ترين كارهاست.
Microsoft System Center 2016 تنها ابزار یکپارچه ای است که به مدیران شبکه امکان مدیریت کامل دیتاسنترها، Cloud های شخصی و عمومی و حتی Client ها را می دهد. Microsoft System Center 2012 همچنین تنها محصولی است که می تواند Hypervisor های متفاوت، ابزارهای شبکه از شرکت های مختلف مثل سیسکو، HP ،D-Link و حتی نرم افزارهای گوناگون را به صورت راه حلی یکپارچه، مدیریت کند.
Microsoft System Center مجموعه ای از محصولات مدیریتی مایکروسافت است که برای کمک کردن به مدیران IT برای مدیریت و پشتیبانی بهتر و آسانتر سیستم های Server و Client در شبکه های تحت این سیستم عامل طراحی شده است و شامل محصولات متنوعی است که هر کدام به منظور بر طرف سازی بخشی از نیاز یک مدیر IT طراحی شده اند.

برخي از محصولات مدیریتی Microsoft System Center

Microsoft System Center Configuration Manager یا SCCM
نمونه بروز شده محصول قبلی مایکروسافت در سال 2003 که با نام Systems Management Server یا SMS شناخته میشد و مهمترین وظایف آن مدیریت تنظیمات، مدیریت منابع سخت افزاری و نرم افزاری و توزیع بسته های امنیتی به روی کلاینت ها (Patch Deployment) می باشد.
Microsoft System Center Operations Manager یا SCOM
نرم افزار بسیار قدرتمند برای پایش یا مانیتورینگ و گزارش گیری از عملکرد سرویس های و برنامه های کابردی تحت سیستم عامل مایکروسافت است.
Microsoft System Center Service Manager یا SCSM
در Service Manager با بکارگیری یک کنسول مبتنی بر وب این امکان به کاربران داده می شود که بتوانند درخواست‏های خود را مستقیما" به واحد پشتیبانی ارسال نمایند.
Microsoft System Center Virtual Machine Manager یا SCVMM
مدیریت پیشرفته‌ی مجازی‌سازی و توسعه، مدیریت و بهینه‌سازی زیرساخت‌ها و مراکز داده‌ی مجازی و همچنین فیزیکی با بهره‌مندی بهینه از منابع است.
Microsoft System Center Data Protection Manager یا SCDPM
نمونه کاملی از یک نرم افزار تهیه نسخه پشتیبان از سیستم ها (Backup) و بازگردانی اطلاعات در مواقع بروز حادثه (Disaster Recovery) برای محصولات مایکروسافت است. این محصول شبیه نرم افزارهایی مثل Acronis و Symantec Backup Exec می باشد.
Microsoft System Center Endpoint Protection
این ابزار که بر پایه Microsoft System Center Configuration Manager 2012 طراحی شده است، کمک می کند که سازمانها مدیریت امنیت کلاینت ها را به طرز قابل توجهی افزایش و همزمان این مدیریت را ساده تر نیز کنند.
Microsoft System Center Opalis یا SCO
اپالیس یک سیستم مکانیزه شده برای هماهنگ سازی ابزارهای فناوری اطلاعات در کنار هم است و هدف اصلی آن کاهش هزینه های مدیریت دیتاسنتر در عین بالا بردن قابلیت های پردازشی فناوری اطلاعات یا Information Technology در سازمان است. این نرم افزار توان مکانیزه سازی قابلیت های موجود (Best Practices) در محصول (MOF (Microsoft Operations Framework و همچنین هماهنگی کامل با ITIL را دارد.
Microsoft System Center Essentials یا SCE
ترکیبی از SCOM و WSUS، سیستم بروزرسانی مرکزی مایکروسافت که با نام Windows Server Update Services شناخته می شود.
System Center Mobile Device Manager یا SCMDM
این محصول همانطور که از اسمش پیداست، برای مدیریت ابزارهای موبایل اعم از انواع PDA و Smartphone ها بکار میرود.