پشتیبان گیری از داده ها

راهکار پشتیبان گیری از داده ها و اطلاعات (Backup)

از بین رفتن داده‌ها به دلیل بروز مشکل در ابزارهای ذخیره‌سازی داده یکی از مشکلات عمده در شبکه‌های کامپیوتری است. علاوه بر استفاده از تجهیزات استاندارد و مناسب جهت نگه‌داری داده‌ها لازم است مکانیزمی جهت بازیابی داده‌های از دست رفته وجود داشته باشد. یکی از رایج‌تری این راهکارها استفاده از سیستم‌های پشتیبان‌گیری در شبکه است. به دلیل وجود داده‌های حیاتی در شرکت اتخاذ روال‌های پشتیبان‌گیری و پیاده‌سازی آن‌ها یکی از ضروری‌ترین کارهاست.

راهکار پشتیبان گیری (Backup Solution)

مهمترین بخش یک سازمان، “کارمندان”، “داده”‌ها و “سیستم”‌های آن مجموعه می‌باشد. حفاظت از داده‌ها و سیستم‌ها به دلیل رشد روز افزون آنها در سازمان و پیچیدگی زیر ساخت‌های آن، سخت و دشوار است.
یکی از مشکلات اساسی و ریسک‌های بزرگی که اکثر سازمانها با آن مواجه هستند خطرات ناشی از انهدام اطلاعات می‌باشد. دلایل متعددی برای از بین رفتن اطلاعات وجود دارد از جمله باگ‌های موجود در نرم‌افزارها، ویروس‌ها، حذف‌های تصادفی، خرابی هارد‌ها و یا بلایای طبیعی همچون آتش سوزی، سیل و….
تمامی سازمانها برای تداوم کسب و کار (Business Continuity) خود نیازمند آنند که یک فرآیند مدیریتی در سطح بالا برای آن داشته باشند. این فرآیند شامل بسیاری از راهکارهای اساسی و استانداردی می‌باشد که برای مدیریت خطرات و تهدیداتی که تجارت یک سازمان را با خطر مواجهه می‌کند در نظر گرفته شده است. یکی از این خطرات که بسیاری از سازمانها را تهدید می‌کند خطرات و بلایایی می‌باشد که اطلاعات آنها را با خطر از بین رفتن مواجه می‌کند. این وضعیت برای هر سازمان کوچک و بزرگی قابل تصور است.
برای این منظور هر سازمان نیاز به روال‌ها و استانداردهایی دارد که بتواند در موارد تهدید و در هنگام از بین رفتن اطلاعات در کمترین زمان ممکن آن را بازیابی کرده و سازمان را در روال عادی خود قرار دهد. این فرایند باید به گونه‌ای باشد که سیاست‌های امنیتی آن سازمان را در بر بگیرد.

راهکار ذخیره سازی پیشرفته (Advanced Storage Solution)

امروزه یکی از مهمترین فاکتور ها در طراحی شبکه های سازمانی متد ذخیره سازی اطلاعات است. افزایش حجم اطلاعات، بازیابی اطلاعات و امنیت اطلاعات ذخیره شده از بزرگترین چالش های رو به رو است. فرض کنید که شما چهل کامپیوتر دارید که از منابع مختلف مواد مورد نظر خود را دریافت می کنند و تغذیه می شوند. هر کدام روی آن منابع عمل و پردازش خاصی را انجام می دهند و پس از اتمام آن در جای دیگر آن را ذخیره می کنند. یک کامپیوتر روی متن آن پردازش می کند و دیگری روی تصویر آن، کامپیوتری آن را در سایت قرار می دهد و دیگری آن را آرشیو می کند.
پس در درجه اول نیاز به یک فضای است که بتوان مواد را روی آن ذخیره کرد. جایی که تمامی کاربران و کامپیوتر ها بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. جایی دیگر برای ذخیره بعد از پردازش نیاز است. بعضی از این کاربران و کامپیوتر ها باید بتوانند روی آن به طور کامل عملی را انجام دهند و برخی دیگر فقط بتوانند آن را ببینند و در عین حال تمامی این کامپیوتر ها به هم شبکه هستند.