مجازی سازی

Virtualization (مجازی سازی)

در علم کامپیوتر، مجازی‌سازی (Virtualization) به ساخت نمونه مجازی (غیر واقعی) از مواردی مثل پلتفرم سخت‌افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره سازی و یا منابع شبکه، گفته می‌شود.
مجازی‌سازی شامل یک نوع تفکر عمیق و اجرا کردن هر آنچه که در فکر و ذهن می‌گذرد و نهایتاً بدون وجود خارجی پیاده‌سازی می‌گردد، است. در علم کامپیوتر استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار شده است. پیاده‌سازی دستگاه‌های سخت‌افزاری به صورت مجازی اما با همان عملکرد مزایای بسیاری را برای ما به ارمغان آورده.
اصولاً نرم‌فزارها مجازی هستند چون ذات آنها فیزیکی نیست. از اینرو می‌توان گفت مجازی‌سازی در اکثر اوقات شکل نرم‌افزاری دارد؛ که البته بر روی یک سخت‌افزار خاص اجرا خواهد شد. طراحی و شبیه‌سازی انواع سوییچ‌ها، روترها، سرورها و … از این دسته‌اند. شرکت‌هایی نیز در زمینه تولید سیستم‌های مجازی مشغول به کارند نظیر شرکت مایکروسافت با سیستم Hyper-V و یا سیستم‌های مبتنی بر هسته لینوکس از جمله ESX.

تاریخچه

پیشینه مجازی سازی (Virtualization) به دهه ۱۹۶۰ برمی گردد و کمپانی هایی همچون General Electric (EC) , Bell Labs و (International Business Machines (IBM در این زمینه پیش قدم بوده اند. در اوایل دهه ۱۹۶۰ , IBM نسخه های مختلفی از سیستمها را ارئه می کرد که هر نسخه به صورت قابل ملاحظه ای از ورژنهای قبلی متفاوت بود. برای مشتریان بسیار سخت بود که به صورت همزمان , نسخه های قدیمی و جدید را در حالت اجرا نگه دارند، از طرفی کامپیوتر ها , فقط یک سرویس را در هر زمان می توانستند اجرا کنند. بروز مشکلات ازاین دست، IBM را به کار روی پروژه S/360 وا داشت که یک سیستم تک کاربره با قابلیت اجرای همزمان چندین سرویس همزمان بود.

انواع مجازی سازی

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)
این نوع مجازی سازی به کاربران اجازه می دهد که صفحه دسکتاپ و تنظیمات شخصی خود را که روی سیستم عامل راه دور ذخیره شده است، به صورت مجازی روی کامپیوتر خود داشته باشند.
مجازی سازی فایل اجرائی (Application Virtualization)
دسترسی به برنامه اجرائی نصب شده روی سرور راه دور را به گونه ای فراهم می کند که از دید کاربر این برنامه اجرائی روی سیستم خود او نصب شده است.
مجازی سازی کاربر (User Virtualization)
بسیار شبیه مجازی سازی دسکتاپ است با این تفاوت که تنظیمات دقیقتری برای کاربر و جود دارد و کاربر می تواند از روی دستگاههای مختلف از جمله تبلت، لپ تاپ، گوشی هوشمند و … به تنظیمات خود دسترسی داشته باشد.
مجازی سازی فضای ذخیره سازی (Storage Virtualization)
می توان فضای ذخیره سازی فیزیکی را به شکلی گروه بندی کرد که هر گروه به صورت یک فضای ذخیره سازی مجزا عمل کند. به این عمل مجازی سازی فضای ذخیره سازی یا Storage Virtualization گفته می شود.
مجازی سازی سخت افزار (Hardware Virtualization)
در این نوع مجازی سازی، پردازشهای مختلف (سیستم عامل ها) به گونه ای از منابع سخت افزاری استفاده می کنند که از دید سخت افزار، تنها یک سیستم عامل در حال استفاده از منابع است. در این حالت سیستمی مورد نیاز است که بتواند ماشین های مجازی را مدیریت نماید. به این سیستم مدیریت ماشین های مجازی (Virtual Machine Manager) , هایپر وایزور (Hypervisor) گفته می شود. Hypervisor های متعددی در دو نسخه سرور و کلاینت توسط کمپانی های مختلف ارائه شده اند از جمله Virtual Box , Virtual PC , VMware Workstation و … برای کلاینت و Hyper-V , ESXi , XenServer و … برای سرور.

مزایای مجازی سازی

کاهش هزینه ها و انرژی
استفاده بهینه از منابع و امکانات فیزیکی و تجهیزات مربوطه باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش قابل توجه هزینه ها خواهد شد.
خودکار سازی وظایف سرور ها (Automation)
مجازی سازی بستر مناسبی برای مدیریت دقیقتر و خودکار سازی فعالیت های ماشینهای مجازی فراهم می نماید.
کاهش زمان پاسخگوئی (Responsiveness)
این که چند سیستم عامل روی یک بستر فیزیکی قرار داشته باشند، سرعت ارتباط بین آنها را افزایش می دهد و در نتیجه زمان پاسخگوی سرورها بهبود خواهد یافت.
قابلیت جداسازی سرویسها (Decoupling)
تکنولوژی مجازی سازی این امکان را به مدیر شبکه میدهد که برای سرویسهای خاص، سیستم عامل مجزا در نظر بگیرد و سرویسها را به صورت مجزا اجرا نماید تا مشکلات احتمالی ناشی از ناسازگاری سرویسها کاهش یافته و رفع اشکال راحت تر انجام شود.
افزایش انعطاف پذیری (Flexibility)
شبیه سازی آسان محیط و شرایط برای شبکه های بزرگ این امکان را فراهم می کند قبل از ایجاد تغییرات اساسی در ساختار شبکه، پروژه را در محیط مجازی پیاده سازی نموده و نتایج را بررسی نمایند.
افزایش چابکی (Agility)
ماشین های مجازی براحتی قابل جابجایی و تکثیر هستند.
استفاده بهینه از فضا (Space Utilization)
استفاده بهینه از فضای دیتاسنترها یکی از دغدغه های مدیران IT است که این امر با کاهش تعداد سرورها و تجهیزات فیزیکی و جایگزین نمودن تجهیزات مجازی محقق می شود.
افزایش پایداری (Sustainability)
سیستمهای مجازی فضای کمتری اشغال میکنند، مانیتورینگ و مدیریت آنها ساده تر است و انرژی کمتری مصرف میکنند بنابراین نسبت به سیستمهای فیزیکی پایدارترند.

معایب مجازی سازی

همانند هر تکنولوژی دیگر , مجازی سازی نیز مشکلاتی به همراه دارد از جمله:
• افزایش ریسک سخت افزاری
• نیاز به تخصص و مهارت بیشتر
در حال حاضر تیم فنی دژپاد قادر به ارائه کلیه خدمات مربوط به مجازی سازی شبکه شامل ارائه طرح فنی، مجازی سازی سرورها، راه اندازی و تنظیمات کامل vCenter، راه اندازی VDI و … و ارائه خدمات مربوط به کلیه بسترهای مجازی سازی می باشد.

معرفی محصولات مختلف مجازی سازی

محصول VMware Vsphere
فناوری مجازی سازی شرکت VMware است .یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازه سخت افزارهای سرویس دهنده تک کاره است. مهمترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت افزاهایی ناسازگاری برنامه های کاربردی است که بر روی سرورهای مختلف اجرا می شوند که در این نتیجه آن مدیران سیستم ترجیح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. تکنولوژی مجازی ساز VMware ESxi می تواند در جداسازی سرورهای مختلف که برنامه های مختلفی را سرویس دهی می کنند، کمک فراوانی بنماید.
محصول Microsoft Hyper-V
Microsoft Hyper-V فناوری مجازی سازی شرکت ماکروسافت است که بر اساس آن با تعریف ماشین های مجازی این امکان فراهم می شود تا سیستم عامل های مختلف به طور همزمان بر روی یک رایانه اجرا شوند. این فناوری که Hypervisor نامیده می شود حاوی تکنولوژی مجازی سازی برای نسخه سرور است و بروز رسانی عمده ای در ویندوز سرور ماکروسافت محسوب می گردد. این مجازی ساز کاملا مناسب مجازی سازی ویندوز سرورهای ماکروسافت می باشد.
محصول Citrix XenServer
XenServer کار انتقال داده ها به صورت آنلاین و متمرکز سازی مدیریت سرورها را بدون هیچ گونه هزینه ای انجام می دهد. XenServer یک راهکار مجازی سازی قدرتمند و باز است که اساسا به منظور کاهش هزینه های دیتا سنتر با تبدیل محیط پیچیده و استاتیک به محیط پویاتر می باشد.
محصول VMWare NSX

VMware NSX، با ارائه یک مدل عملیاتی کاملا جدید برای شبکه‌بندی، این چالش‌های دیتاسنترها را حل می‌نماید. این مدل، از موانع شبکه‌های فیزیکیِ فعلی عبور نموده و این امکان را برای اپراتورهای دیتا‌سنتر فراهم می‌کند تا به قابلیت چابکی و مقرون به صرفه بودن بیشتری دست یابند.

VMware NSX، یک مجموعه کامل از سرویس‌ها و فاکتورهای منطقی و ساده‌شده‌ی شبکه‌بندی را ارائه می‌نماید که شامل روترها، فایروال‌ها، LoadBalancer ها، VPN، QoS، مانیتورینگ، امنیت و سوئیچ‌های منطقی می‌شود. این سرویس‌ها در شبکه‌های مجازی و از طریق هر یک از پلتفرم‌های مدیریت  Cloud که از NSX APIها استفاده می‌کنند، آماده‌سازی شده و در هر نوع توپولوژی به صورت مجزا و Multi-Tenancy ارائه می‌گردند. همچنین شبکه‌های مجازی را می‌توان بدون قطعی در هر یک از شبکه‌های موجود و Hypervisorها به کار گرفت.

دلایل کلیدی تمایز تیم فنی دژپاد نسبت به سایر رقبا در زمینه خدمات مجازی سازی

• بازدید و مشاوره در خصوص بستر های پیاده سازی مجازی سازی
• استفاده از به روز ترین بسترهای مجازی سازی
• استفاده از مرغوبترین تجهیزات شبکه در پروژه ها
• تضمین کیفیت پروژه های مجازی سازی
• اجرای پروژه ها با منطقی ترین هزینه
• ارائه بهترین راه حل برای نیاز حال و آینده شبکه
• تحویل تمامی اسناد در اتمام پروژه برای اعمال تغییرات احتمالی در آینده
• تجربه تیم اجرایی با دقت بالا در ارائه بهترین کیفیت، رساندن زمان اجرای پروژه ها را به حداقل