مجازی سازی

مجازی سازی چیست؟ معرفی Virtualization به زبان ساده

در علم کامپیوتر، مجازی سازی (Virtualization) به ساخت نمونه مجازی از مواردی مثل پلتفرم سخت‌افزاری، سیستم عامل، وسایل ذخیره‌سازی و یا منابع شبکه، گفته می‌شود.

مجازی سازی شامل یک نوع تفکر عمیق و اجرای هر آنچه است که در فکر و ذهن می‌گذرد، که نهایتاً بدون وجود خارجی پیاده‌سازی می‌گردد. در علم کامپیوتر استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی باعث رشد و پیشرفت بسیار شده است. پیاده‌سازی دستگاه‌های سخت‌افزاری به صورت مجازی اما با همان عملکرد مزایای بسیاری را برای ما به ارمغان آورده است.

اصولاً نرم‌فزارها مجازی هستند چون ذات آنها فیزیکی نیست. از اینرو می‌توان گفت مجازی‌سازی در اکثر اوقات شکل نرم‌افزاری دارد؛ که البته بر روی یک سخت‌افزار خاص اجرا خواهد شد. طراحی و شبیه‌سازی انواع سوییچ‌ها، روترها، سرورها و … از این دسته‌اند. شرکت‌هایی نظیر شرکت مایکروسافت با سیستم Hyper-V و یا سیستم‌های مبتنی بر هسته لینوکس از جمله ESX نیز در زمینه تولید سیستم‌های مجازی مشغول به کارند.

تاریخچه

پیشینه مجازی سازی (Virtualization) به دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد. شرکت‌هایی همچون General Electric (EC) , Bell Labs و (International Business Machines (IBM در این زمینه پیش قدم بوده اند. در اوایل دهه ۱۹۶۰ , IBM نسخه های مختلفی از سیستم‌ها را ارئه کرد که هر نسخه به شکل قابل ملاحظه‌ای از نسخه‌های قبلی متفاوت بود. برای مشتریان بسیار سخت بود که به صورت همزمان، نسخه‌های قدیمی و جدید را در حالت اجرا نگه دارند، از طرفی کامپیوترها , فقط قلبیت اجرای یک سرویس در هر زمان داشتند، بروز مشکلات ازاین دست، IBM را وادار کرد که روی پروژهS/360 ، که یک سیستم تک کاربره با قابلیت اجرای همزمان چندین سرویس همزمان بود، کار کند.

انواع مجازی‌سازی

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization)

این نوع مجازی سازی به کاربران اجازه می‌دهد که صفحه دسکتاپ و تنظیمات شخصی خود را که روی سیستم عامل راه دور ذخیره شده‌است، به صورت مجازی روی کامپیوتر خود داشته باشند.

مجازی سازی فایل اجرائی (Application Virtualization)

این نوع دسترسی به برنامه اجرائی نصب شده روی سرور راه دور را، به گونه‌ای فراهم می‌کند که از دید کاربر، این برنامه اجرائی، روی سیستم خودش نصب شده‌است.

مجازی‌سازی کاربر (User Virtualization)

بسیار شبیه مجازی سازی دسکتاپ است، با این تفاوت که تنظیمات دقیق‌تری برای کاربر و جود دارد و کاربر می‌تواند از روی دستگاه‌های مختلف از جمله تبلت، لپ تاپ، گوشی هوشمند و … به تنظیمات خود دسترسی داشته‌باشد.

مجازی سازی فضای ذخیره‌سازی (Storage Virtualization)

می‌توان فضای ذخیره‌سازی فیزیکی را به شکلی گروه بندی کرد که هر گروه به صورت یک فضای ذخیره‌سازی مجزا عمل‌کند. به این عمل مجازی سازی فضای ذخیره‌سازی یا Storage Virtualization گفته می‌شود.

مجازی سازی سخت‌افزار (Hardware Virtualization)

در این نوع مجازی‌سازی، پردازش‌های مختلف (سیستم عامل‌ها) به گونه‌ای از منابع سخت‌افزاری استفاده می‌کنند که از دید سخت‌افزار، تنها یک سیستم عامل در حال استفاده از منابع است. در این حالت سیستمی مورد نیاز است که بتواند ماشین‌های مجازی را مدیریت نماید. به این سیستم مدیریت ماشین‌های مجازی (Virtual Machine Manager) , هایپر وایزور (Hypervisor) گفته می‌شود. Hypervisor های متعددی در دو نسخه سرور و کلاینت توسط کمپانی‌های مختلف ارائه شده‌اند از جمله Virtual Box , Virtual PC , VMware Workstation و … برای کلاینت و Hyper-V , ESXi , XenServer و … برای سرور.

مزایای مجازی سازی

 • کاهش هزینه‌ها و انرژی
 • استفاده بهینه از منابع و امکانات فیزیکی و تجهیزات مربوطه باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش قابل توجه هزینه‌ها خواهد‌شد.

خودکار‌سازی وظایف سرورها (Automation)

مجازی سازی بستر مناسبی برای مدیریت دقیقتر و خودکار سازی فعالیت های ماشین‌های مجازی فراهم می‌نماید.

کاهش زمان پاسخگوئی (Responsiveness)

این که چند سیستم عامل روی یک بستر فیزیکی قرار داشته باشند، سرعت ارتباط بین آنها را افزایش می‌دهد و در نتیجه زمان پاسخگوی سرورها بهبود خواهد‌یافت.

قابلیت جداسازی سرویس‌ها (Decoupling)

تکنولوژی مجازی سازی (Virtualization) این امکان را به مدیر شبکه می‌دهد که برای سرویس‌های خاص، سیستم عامل مجزا در نظر بگیرد و سرویس‌ها را به صورت مجزا اجرا نماید تا مشکلات احتمالی ناشی از ناسازگاری سرویس‌ها کاهش‌یافته و رفع اشکال راحت‌تر انجام‌شود.

افزایش انعطاف‌پذیری (Flexibility)

شبیه‌سازی آسان محیط و شرایط برای شبکه‌های بزرگ این امکان را فراهم می‌کند قبل از ایجاد تغییرات اساسی در ساختار شبکه، پروژه را در محیط مجازی پیاده‌سازی و نتایج را بررسی کند.

افزایش چابکی (Agility)

ماشین‌های مجازی به‌راحتی قابل جابجایی و تکثیر هستند.

استفاده بهینه از فضا (Space Utilization)

استفاده بهینه از فضای دیتاسنترها یکی از دغدغه‌های مدیران IT است، که این امر با کاهش تعداد سرورها و تجهیزات فیزیکی و جایگزین نمودن تجهیزات مجازی محقق می‌شود.

افزایش پایداری (Sustainability)

سیستم‌های مجازی فضای کمتری اشغال می‌کنند، مانیتورینگ و مدیریت آنها ساده‌تر است و انرژی کمتری مصرف می‌کنند بنابراین نسبت به سیستم‌های فیزیکی پایدارترند.

معایب مجازی‌سازی

مانند هر تکنولوژی دیگر، مجازی سازی (Virtualization) نیز دارای معایبی از جمله موارد زیر است:

 • افزایش ریسک سخت افزاری
 • نیاز به تخصص و مهارت بیشتر

در حال حاضر تیم فنی دژپاد قادر به ارائه تمامی خدمات مربوط به مجازی سازی شبکه شامل ارائه طرح فنی، مجازی‌سازی سرورها، راه‌اندازی و تنظیمات کاملVCenter، راه‌اندازی VDI و … و ارائه خدمات مربوط به همه بسترهای مجازی سازی می‌باشد.

معرفی محصولات مختلف مجازی‌سازی

محصول VMware Vsphere

فناوری مجازی‌سازی متعلق به شرکت VMware است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازه سخت افزارهای سرویس‌دهنده تک کاره است. مهمترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت‌افزاهایی ناسازگاری برنامه‌های کاربردی است که بر روی سرورهای مختلف اجرا می‌شوند که در این نتیجه مدیران سیستم ترجیح می‌دهند که برنامه‌های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. تکنولوژی مجازی ساز VMware ESxi می‌تواند در جداسازی سرورهای مختلف که برنامه‌های مختلفی را سرویس‌دهی می‌کنند، کمک فراوانی کند.

محصول Microsoft Hyper-V

Microsoft Hyper-V فناوری مجازی‌سازی شرکت ماکروسافت است که بر اساس آن با تعریف ماشین‌های مجازی این امکان فراهم می‌شود تا سیستم عامل‌های مختلف به طور همزمان بر روی یک رایانه اجرا شوند. این فناوری که Hypervisor نامیده می‌شود حاوی تکنولوژی مجازی‌سازی (Virtualization) برای نسخه سرور است و بروزرسانی عمده‌ای در ویندوز سرور ماکروسافت محسوب می‌گردد. این عملکرد کاملا مناسب مجازی سازی ویندوز سرورهای ماکروسافت می‌باشد.

محصول Citrix XenServer

XenServer کار انتقال داده‌ها به صورت آنلاین و متمرکزسازی مدیریت سرورها را بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای انجام می‌دهد. XenServer یک راهکار مجازی‌سازی قدرتمند و باز است که اساسا به منظور کاهش هزینه‌های دیتا سنتر با تبدیل محیط پیچیده و استاتیک به محیط پویاتر می‌باشد.

محصول VMWare NSX

VMware NSX، با ارائه یک مدل عملیاتی کاملا جدید برای شبکه‌بندی، این چالش‌های دیتاسنترها را حل می‌کند. این مدل، از موانع شبکه‌های فیزیکیِ فعلی عبور کرده و این امکان را برای اپراتورهای دیتا‌سنتر فراهم می‌کند تا به قابلیت چابکی دست یافته و مقرون‌به‌صرفه است.

VMware NSX، یک مجموعه کامل از سرویس‌ها و فاکتورهای منطقی و ساده‌شده‌ی شبکه‌بندی را ارائه می‌نماید که شامل روترها، فایروال‌ها، LoadBalancer ها، VPN، QoS، مانیتورینگ، امنیت و سوئیچ‌های منطقی می‌شود. این سرویس‌ها در شبکه‌های مجازی و از طریق هر یک از پلتفرم‌های مدیریت  Cloud که از NSX APIها استفاده می‌کنند، آماده‌سازی شده و در هر نوع توپولوژی به صورت مجزا و Multi-Tenancy ارائه می‌گردند. همچنین شبکه‌های مجازی را می‌توان بدون قطعی در هر یک از شبکه‌های موجود و Hypervisorها به‌کارگرفت.

دلایل کلیدی تمایز تیم فنی دژپاد نسبت به سایر رقبا در زمینه خدمات مجازی سازی (Virtualization)

 • بازدید و مشاوره در خصوص بسترهای پیاده‌سازی مجازی‌سازی
 • استفاده از به‌روزترین بسترهای مجازی سازی
 • استفاده از مرغوب‌ترین تجهیزات شبکه در پروژه‌ها
 • تضمین کیفیت پروژه‌های مجازی سازی
 • اجرای پروژه ها با منطقی‌ترین هزینه
 • ارائه بهترین راه‌حل برای نیاز حال و آینده شبکه
 • تحویل تمامی اسناد در اتمام پروژه برای اعمال تغییرات احتمالی در آینده
 • تجربه تیم اجرایی با دقت بالا در ارائه بهترین کیفیت، به حداقل رساندن زمان اجرای پروژه‌ها